Knihařské dny v Heidelbergu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Knihařské dny v Heidelbergu

3. března 2000, 00.00 | Ve dnech 23. - 25. února 2000 se konaly v pražské firmě Heidelberg již tradiční Knihařské dny Heidelbergu. K vidění byly i novinky, které budou předváděny na veletrhu DRUPA.

Ve dnech 23. - 25. února 2000 se konaly v pražské firmě Heidelberg již tradiční Knihařské dny Heidelbergu. Jejich hlavním úkolem je představit stálým a potencionálním zákazníkům současné trendy a novinky v oblasti dokončovacího zpracování tohoto německého výrobce polygrafických zařízení.

A opravdu i letos se bylo na co dívat. Hned u vchodu vás mohl zaujmout zcela nový typ osmistanicového snášecího stroje Theisen & Bonitz tb eco, který bude představen na DRUPĚ 2000. Jde o levnější a jednodušší variantu snášecího stroje s maximálním formátem A3 (minimální formát je A6), který bude určen především pro východní Evropu. Jednou z novinek tohoto zařízení je nepohyblivý nakládací stůl. Na ten je možné naložit až 5 cm do každé stanice, ve které je formát ustanoven pomocí magnetických zarážek. Samozřejmostí je možnost dokládání produkce za chodu stroje. Snášecí stroj je dále vybaven zařízením pro šití klasické vazby V1 bez lisování, což neumožňuje šití složky do bloku. Další novinkou tohoto zařízení, které dokáže zpracovat 2 800 vazeb za hodinu, je instalování dvojitých vzduchových filtrů zajišťujících delší životnost savkového mechanismu. Cena této novinky je 140 000 německých marek.

Druhým vystavovaným produktem na Knihařských dnech byla snášecí drátošička s označením ST100 s maximálním výsledným formátem B4. Minimální výsledný formát je 8,9 x 12 cm, při dvojprodukci pak 10 x 6,4 cm. Zajímavostí tohoto zařízení pracujícího rychlostí 9 000 taktů za hodinu je, že k šití dochází za klidu. V praxi to znamená, že se složka před tím, než na ni dosednou šicí hlavy, úplně zastaví. Poslední částí snášecí drátošičky ST100 je pak trojřez, který je stejný jako trojřezy u velkých zařízení.

Dalším produktem byl nejprodávanější skládací automat Stahl TI 52 s maximálním formátem 52 x 84 cm spojený s šičkou tavnou nití FS100. Jde o velmi zajímavé spojení, umožňující šití knižního bloku pro vazbu V4 nebo V8. Skládací stroj je vybaven čtyřmi kapsovými stanicemi a jedním křížovým lomem. Složené složky z automatu putují do šičky tavnou nití, kterou lze šít knižní blok ve formátu 55 x 33 cm při rychlosti 100 metrů za minutu, což představuje rychlost 26 000 složek za hodinu. Dalším předváděným zařízením pro skládání byl stolní skládací automat s pohonem ozubenými koly ve formátu A4, určený pro malé provozy nebo kancelářské použití.

Posledním představovaným zařízením byla sestava s řezačkou Polar 115 ED. Prvním zařízením této sestavy je zdvihák palet, ze kterého se stoh papíru určený k řezání přesune na střásací stroj s vytíracím válcem. Ten je určen k vytlačení vzduchu ze stohu. Samotné vytírání probíhá ve dvou základních fázích: v první je možné nastavit tlak vytíracího válce, ve druhé fázi pak dochází k vytírání vzduchu s maximálním přítlakem. Po sklopení pneumatických zarážek je možné takto připravený stoh po vzduchovém polštáři přesunout k samotné řezačce. Předváděn byl nejvyšší model ve formátu 115 cm. Ten je například vybaven výsuvnou přední částí stolu pro odstranění odpadu, otočným a sklopným sedlem, kompenzujícím křivé natištění, nebo možností sklopení sedla pro kompenzaci podřezávání. Samozřejmostí je barevný grafický displej umožňující přehledné znázornění řezání. Řezačka je dále vybavena fotobuňkou pro stanovení délky řezu a automatické nastavení tlaku a přidržovacím zařízením před nožem pro snadnější řezání etiket. Od řezačky je možné nařezané produkty po vzduchovém polštáři přesunout na paletizátor.

Článek byl převzat z únorového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku. Časopis obsahuje 100 stran za cenu 79,- Kč vč. DPH, poštovného a balného! Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: