Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (3) - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie (3)

Kaleidoskop

21. ledna 2002, 00.00 | Nový plugin pro tvorbu látek v Photoshopu, QuarkXPress své pozice neztrácí a je levnější, Apple v zisku, Extenzis představila nové QX-Tools Pro, Xerox výrazně zlevnil barevné tiskárny, Agfa pořádá semináře jako bezplatné videokonference a další novinky.

Zajímavý plugin do Adobe Photoshopu pro vytváření vzorů nejrůznějších látek představila společnost Human Software. PhotoWeave je v současné době k dispozici za cenu 130 dolarů a to pouze pro platformu Mac OS (verze pro Windows se podle výrobce připravuje). Výsledky jsou skutečně velmi realistické - plugin přitom umožňuje využívat jak 130 předefinovaných vzorů, tak vytvářet vzory nové. Bližší informace naleznete ZDE.

Společnost TrendWatch Graphics Arts připravila studii zkoumající pozici tradičního hardware a software v pre-pressu. Studie se prodává za cenu cca 1000 dolarů, nicméně vydavatel uveřejnil alespoň některé údaje, které jsou již samy o sobě velmi zajímavé. Co se např. pozice QuarkXPressu týče, tak TrendWatch tvrdí, že na platformě Mac se jeho pozice od roku 1999 skoro nezměnila - nyní jej užívá celých 79% profesionálních uživatelů oproti 81% v roce 1999. Na platformě PC jeho podíl podle TrendWatche dokonce vzrostl - z 10% v roce 1999 na 14% v současné době. Na PC si svoji pozici dále výrazně posílilo Adobe s Illustratorem - nyní jej podle jmenované studie využívá 16% profesionálních uživatelů z oblasti komerční grafiky, oproti 5% v roce 1999.

O postupném prolínání tradiční polygrafie s nejnovějšími digitálními postupy svědčí i akvizice, kterými si výrobci tradičního "železa" rozšiřují pole své působnosti také do ostatních částí publikačního řetězce. Jednou z posledních ohlášených novinek je nákup německé společnosti Pape + Partner německým výrobcem tiskových strojů MAN Roland. Společnost Pape + Partner je známá především v novinovém průmyslu, pro který dodává workflow systémy. Spolu se společností MAN Roland se navíc již koncem minulého roku dohodly na vývoji projektu označovaného jako "PrintNet", jehož cílem je integrace procesů spojených s předtiskovou přípravou, tiskem a dokončovacím zpracováním. MAN Roland tak nyní bude mít nejen pod svoji kontrolou vývoj tohoto produktu, ale určitě bude mít blíž i k některým novinovým vydavatelům, kteří využívají workflow systém firmy Pape + Partner (zhruba 65 instalací).

Spojení společností Barco Graphics a Purup-Eskofot (viz náš článek Barco Graphics se spojuje s Purup-Eskofot) bylo oficiálně schváleno. Situace s vytvářením nové firmy se nicméně zkomplikovala odchodem bývalého CEO firmy Purup, Williama Schulin-Zeuthena, který měl původně novou společnost vést. Bývalý CEO změnu svých plánů komentoval tím, že pro novou firmu bude lepší, když ji povede někdo, kdo není historicky spojen s jedou či druhou z původně samostatných společností. Nově vznikající subjekt tak ideálního kandidáta na nejvyšší post v současné době hledá.

Společnost Extensis oznámila novou verzi extenzí QX-Tools Pro určených pro XPress 4 a dokonce podle tiskové zprávy i pro Quark XPress 5. Mezi nové funkce patří možnost importu souborů uložených v nativních formátech programů Microsoft Excel a PowerPoint (data se načítají jako EPS), nová je paleta pro správu klávesových zkratek v Quarku, součástí nových extenzí je modul QX-Collect&Send pro kompletaci všech součástí dokumentu (fontů, obrázků) a následné odeslání např. na FTP studia s osvitovou jednotkou. Mezi další funkce QX-Tools patří QX-Scaler pro změnu velikosti skupiny objektů, QX-FindChange pro vyhledávání a záměnu nejrůznějších parametrů a atributů v dokumentech (vč. používání základních matematických funkcí), QX-Layers pro správu vrstev, QX-Viewer pro vytváření náhledů dokumentů a řada dalších. Nové extenze budou k dispozici v březnu 2002. Bližší informace o funkcích naleznete na http://www.extensis.com/qxtu/.

Zajímavou aplikací, která si podle našeho názoru postupně najde místo i v jiných zemích, je systém AdFlight, který ve Velké Británii provozuje společnost AdFast. Tato firma postavila na technologii MarkzNet systém pro on-line kontrolu PDF inzerátů odesílaných z prostředí PC. V tomto systému je v současné době zapojeno údaje přes 1300 britských novin, kteří si nejprve nadefinují v systému technologické požadavky na své PDF inzeráty a následně mají jistotu, že přijímané inzeráty neobsahují alespoň ty největší závady typu RGB obrázky ve velmi nízkém rozlišení atd. Klienti mají na druhou stranu výhodu v poměrně velké univerzálnosti služby - přes jedno rozhraní mohou posílat své inzeráty do velkého množství titulů.

Společnost Apple oznámila finanční výsledky za první čtvrtletí účetního roku 2002, což odpovídá období posledního čtvrtletí loňského kalendářního roku.


Přehled obratů a zisků společnosti Apple, v milionech USD


Apple vytvořil v podstatě podle předpokladů zisk 38 milionů USD, při obratu 1,38 miliardy dolarů. To je v porovnání se shodným čtvrtletím před rokem významný posun k lepšímu - tehdy Apple zaznamenal jediné ztrátové čtvrtletí za několik posledních let. Zajímavý ukazatel je podíl hrubé marže - 30,7 %, což je opět nárůst o několik desetinek. Samotná prodejnost počítačů však už druhým rokem nepatří k silným stránkám Applu - přestože zahrnuje předvánoční období. Poklesl prodej všech modelů počítačů, kromě PowerBooků. Bližší informace naleznete v článku Q1/2002 - Apple stále v zisku.

Společnost Agfa spustila cyklus interaktivních seminářů pro polygrafické profesionály zaměřené na technologie CtP a Workflow. Semináře se konají jako internetové video-konference a jsou bezplatné. Seznam aktuálních seminářů naleznete na adrese http://www.agfa.com/graphics/webinars/. Disponujete-li dostatečnou znalostí angličtiny a rychlou internetovou linkou, jistě to může být zajímavý způsob jak efektivně získat nové informace z této oblasti.

Z domova
Společnost Quentin oznámila časově omezené zlevnění upgrade z aplikace QuarkXPress 3.x na QuarkXPress Passport 4.1 CZ znovu o 10 000 Kč. Upgrade tak v současné době stojí 28 800 Kč, navíc vč. sady doplňků QX-Tools.

Společnost Xerox snížila ceny barevných síťových tiskáren řady Phaser 750, Phaser 1235, Phaser 2135 a DocuColor 2006. Snížení cen se pohybuje v rozmezí od 16 do 35 %. Phaser 750 tak nyní stojí 68 287 Kč, Phaser 1235 - 88 224 Kč, Phaser 2135 - 203 183 Kč a DocuColor 2006 celkem 397 179 Kč bez DPH. Bližší informace naleznete na serveru distributora firmy PS PRO. Recenzi tiskárny Phaser 750 naleznete na Grafice v článku Recenze : Tektronix Phaser 750, článek o multifunkční tiskárně DocuColor 2006 zde, informace o Phaseru 1235 v článku Xerox představil Phaser 1235, 790 a popis Phaseru 2135 v článku Nejrychlejší barevný tisk - Phaser 2135

Máte novinky také z vaší firmy? Zašlete nám je adresu . Budou-li aktuální, zpracujeme je do příštího kaleidoskopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: