Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Kaleidoskop z domácí a světové grafiky a polygrafie

Kaleidoskop

9. ledna 2002, 00.00 | Corel oživí Venturu, nový Photoshop je na spadnutí, Adobe uvedlo GoLive 6 a LiveMotion 2, CreoScitex je definitivně Creo a má nové logo, Macromedia uvedla bezplatnou verzi ColdFusion Server 5 Developer Edition, Extensis má Portfolio 6, stáhněte si český Adobe Acrobat Reader 5.0.5 CZ a další novinky.

Společnost Adobe uzavřela s firmou Sonic Solutions dohodu o získání licence na technologii pro vytváření DVD. Technologie bude představovat základ nové aplikace pro vytváření DVD titulů, kterou Adobe plánuje připravovat a která bude doplňovat současné portfolio produktů pro práci s digitálním obrazem.

Společnost Corel upřesnila koncem roku svoji dlouhodobou strategii a plány pro rok 2002. Velmi zajímavá je zejména informace, že se Corel chystá opět vrhnout na trh layout programů - nejprve oprášením již skoro zapomenuté Ventury a posléze uvedením nového programu využívající hodně publikování do formátu XML, mířícího tedy zejména do segmentu, ve kterém je v současné době např. Adobe FrameMaker. Strategie společnosti, která navazuje na informace představené veřejnosti začátkem roku 2000, bude záviset na třech divizích zaměřujících se na celkem šest segmentů softwareového trhu - spotřební grafiky, profesionální grafiky, technických výkresů, cross-media publishing, řízení podnikových procesů (enterprise process management) a obchodního software. Co se konkrétních produktů týče, tak grafikům bude i nadále určen především CorelDraw a Picture Publisher původně od společnosti Micrografx. Pro obchodní sféru plánuje Corel podporovat svůj software pro tvorbu dokumentů WordPerfect. Sféře profesionálních grafiků budou určeny produkty prodávané pod označením Procreate - Painter 7, KPT Effects a KnockOut 2 představený v listopadu loňského roku (tato verze je zajímavá tím, že funguje jako plugin do Photoshopu). Segmentu technických výkresů je určen Designer 9 původně od společnosti Micrografx.

O tom, že trh s osvitovými jednotkami je stále velmi významný, svědčí nové modely osvitových jednotek Dolev, které koncem loňského roku uvedl na trh CreoScitex (nyní již opět jen Creo). Nový Dolev 800V4 s dvěmi paralelními laserovými paprsky umí vytvářet archy o formátu B1 rychlostí 39 za hodinu při rozlišení 2540 dpi. Rychlostní mezistupeň ke stávajícím Dolevům 800V2 představuje nový Dolev 800V3 s rychlostí osvitu 26 archů B1 za hodinu při rozlišení 2540 dpi. Velmi rychlá je také nová osvitová jednotka čtyřstránkového formátu Dolev 4press V2 pracující maximální produkční rychlostí 33 archů formátu B2 za hodinu. Úctyhodné produkční rychlosti předurčují zařízení zejména pro osvit již plně vyřazených archů.
Na veletrhu Macworld představila společnost také své nové logo a www stránky.

Významné životní jubileum, 100 let, oslavil v prosinci známý německý vynálezce a podnikatel Dr. Rudolf Hell. Pan Hell je mj. vynálezcem technologie faxování a průkopníkem v telekomunikacích. Lidem z oblasti pre-pressu je jistě povědomá společnost Dr.-Ing. Rudolf Hell GmbH, kterou pan Hell založil původně v roce 1929 v Berlině, a posléze po válce opětovně otevřel v roce 1947 v Kielu.
Mezi významné polygrafické produkty patří "Klischograph" z roku 1954 pro elektromechanické gravírování využívaný v novinovém tisku, skener "Colorgraph" z roku 1963 a např. zařízení "Digiset" pro digitální reprodukci textu a obrazu z roku 1964. Společnost Dr.-Ing. Rudolf Hell GmbH koupila v roce 1981 firma Siemens, v roce 1990 byla spojena s Linotype AG, čímž vznikla společnost Linotype-Hell AG, kterou v roce 1996 převzala firma Heidelberger Druckmaschinen AG a významně si tak otevřela cestu na trh se zařízeními pro předtiskovou přípravu.

Změny v publikačním průmyslu lze pozorovat i na změně zaměření Seybold seminářů. Ty byly dosud z velké míry věnované DTP se zaměřením především na sazbu stránek a grafické aplikace. Připravované newyorské Seybold semináře se však budou věnovat především publikování s využitím databází.

Možná až příliš očekávali pre-press profesionálové od novinek firmy Apple představených tento týden na veletrhu Macworld. Nakonec je hlavní novinkou nový iMac s LCD displejem a revolučním designem, který je určen především pro spotřební trh. Naše vydavatelství má na veletrhu zástupce redakce a všem podstatným novinkách se věnujeme v komentářích na serveru Mujmac.cz. Popis nového iMaca naleznete v článku iMac v 2.0 a zajímavé momenty z keynote Steve Jobse v článku Keynote plný očekávání - MWSF 2002.

Nové verze známých grafických programů představila na veletrhu Macworld společnost Adobe. Především jde o program pro vytváření webových stránek GoLive, který je nyní ve verzi 6.0 a software pro tvorbu internetových animací Adobe LiveMotion, nyní ve verzi 2.0.
Oba programy budou k dispozici také jako nativní aplikace pro OS X. Nově byl pro tuto platformu představen také software pro tvorbu videoefektů After Effects 5.5 a na Macworldu Adobe také krátce předvedlo nativní Photoshop pro OS X, který by měl být v současné době v poslední fázi testování. Výraznou novinkou této verze Photoshopu je podpora AppleScriptu.

Společnost Apple oznámila, že Mac OS X bude standardně dodávaným operačním systémem pro všechny nové Macy. V této souvislosti uvedla, že v současné době existuje pro OS X více než 2500 nativních aplikací.

Macromedia uvolnila zcela bezplatnou verzi serverové aplikace ColdFusion Server 5 Developer Edition umožňující vytvářet různá serverová řešení. Tato trvale bezplatná plnohodnotná verze ColdFusion Serveru je určena pouze pro vývojáře, tzn. lze ji provozovat pouze na jednom počítači. Download je k dispozici na adrese http://www.macromedia.com/go/cfdeved

Společnost Extensis uvedla novou verzi software Portfolio 6 určeného pro správu digitálních souborů a jejich katalogizaci na intranetu nebo internetu. Recenzi starší verze software Portfolio 5.0 naleznete v článku Recenze: Extensis Portfolio 5.0.

Kodak Polychrome Graphics oznámila dokončení akvizice společnosti Imation. Od nového roku tak KPG nabízí kromě svých klasických produktů také řešení pro analogové, inkoustové a vzdálené nátiskování.

Z domova
Společnost Amos Software se stal autorizovaným distributorem WoodWing Software pro Českou republiku a Slovensko. WoodWing Software bv je holandská softwarová společnost vyvíjející zásuvné moduly a komponenty pro grafický a sázecí program Adobe InDesign. Moduly slouží ke zvýšení produktivity a zjednodušení pracovních postupů zejména v redakčním nasazení Adobe InDesignu a Adobe InCopy pro sazbu novin, časopisů a dalších periodik. Mezi nejdůležitější produkty WoodWing patří Smart Layout přidávající do InDesignu koncept článku, který se sestává z několika prvků (např. titulek, perex, tělo článku), které mohou pak dohromady tvořit jeden objekt (Smart Object), se kterým se snadno provádějí úkony jako přesun, změna velikosti, nastavení tahu a výplně, selektivní dynamická změna počtu sloupců apod. Mezi další moduly firmy patří Smart Styles, který v rámci InDesignu umožňuje definovat styly nejenom textové (znakové či odstavcové), ale i styly celých objektů. Modul nalezne využití zejména ve společném nasazení s modulem Smart Layout, kde lze velmi jednoduše definovat parametry jednotlivých prvků článku, tyto styly uložit do knihovny stylů a pak je aplikovat na importovaný text. Smart Connection nabízí řešení pracovního prostředí sestávající z Adobe InDesignu a Adobe InCopy. Přináší zlepšenou možnost správy sdílených souborů a minimalizaci chyb na jakémkoli souborovém systému přístupném z InDesignu a InCopy. Podporuje pracovní postupy řízené na základě článků, řízené grafickým návrhem stránek i kombinaci obou přístupů. Poslední modulem je Smart XML Export pro export obsahu publikace vytvořené v Adobe InDesignu do formátu XML.

Společnost Adobe začala na českém trhu prodávat plně lokalizovanou verzi Adobe Acrobatu 5.0.5 CZ. Současně je na adrese http://www.amsoft.cz/produkty/adobe/acrobat/readstep.html k dispozici bezplatný Adobe Acrobat Reader 5.0.5 CZ, tedy také v české verzi. Odlišnosti české verze (tehdy ještě ve verzi CE) popisujeme na Grafice v článku Trochu CEské práce - Acrobat 5 CE.

Máte novinky také z vaší firmy? Zašlete nám je adresu . Budou-li aktuální, zpracujeme je do příštího kaleidoskopu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: