ICC profily tiskáren - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

ICC profily tiskáren

1. června 1999, 00.00 | Specifika vytváření ICC profilů u digitálních stolních tiskáren.

Profily tiskáren jsou nejčastěji obousměrné, převádějící hodnoty ze CMYK prostoru tiskárny do CIE L*a*b a zpět.

Vytváření profilů tiskáren je obecně složitější než předcházející úlohy, a to vzhledem k nelineárnímu chování tiskových systémů a velmi širokému spektru technologií tisku. Proto se často používá metoda vytvoření LUT (look up table) a kontinuality převodu se docílí interpolací mezi jednotlivými body LUT.

V principu je tvorba profilu tiskárny obdobná jako u ostatních zařízení. Vytiskne se kontrolní měřící obrazec, který se proměří spektrofotometrem. Na základě známých Lab hodnot barevných ploch v obrazci je poté vytvořen výstupní profil zařízení.

Je známé, že gamut výstupního zařízení je, až na výjimky, menší než gamut zařízení vstupního - CMS systém musí v tomto případě, kromě přepočtu obrazových hodnot přes nezávislý prostor CIE, provést i kompresi gamutu. Způsob komprese je možné uživatelsky určit, každý z nich má své výhody, záleží na typu obrazových dat (skenovaná fotografie, vektorová grafika atd.) - blíže se tomuto problému samostatně věnujeme na jiném místě.

Velký obchodní rozvoj zaznamenávají v poslední době ink-jet tiskárny, jejichž tiskové parametry a barevné podání jsou mnohem dokonalejší než v nedávné minulosti. Při nasazení ICC profilů jsou pro mnohé oblasti použití už dnes vhodné jako finální nátiskové zařízení.

Pokud plánujeme využívat právě ink-jet tiskárnu na pozici náhledové nebo nátiskové tiskárny, je nutné soustředit se na mechanické parametry zařízení. Opět se setkáváme s tím, že elektronická a softwarová výbava tiskárny může být spíše na závadu. Pokud tiskárna produkuje kvalitní barevné obrázky pouze díky různým programovým vylepšením, může být tvorba vhodného ICC profilu nesnadná, ne-li nemožná. To, čím si EPSON získal vedoucí pozici na trhu ink-jet nátisků, je bezchybná a precizní mechanika, stejně jako provedení tiskové hlavy. Výsledkem je vysoká opakovatelnost tisků, nutná podmínka pro používání profilů obecně.

Bylo by ovšem mylné domnívat se, že profil popisuje pouze samotnou tiskárnu. Profil tvoříme pro celek, pro kombinaci tiskárna - papír - barvy. Pokud přejdeme na jiný papír nebo doplníme náplně, je nutné profil vytvořit znovu.

Článek byl převzat z červnového čísla polygrafického měsíčníku Svět tisku.
Svět tisku obsahuje 88 stran informací a je distribuován pouze formou přeplatného za 49,- Kč. Neváhejte proto a předplaťte si časopis tímto formulářem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: