HP vytvořilo alianci s Quarkem a nabízí bezplatný plugin pro personalizaci - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

HP vytvořilo alianci s Quarkem a nabízí bezplatný plugin pro personalizaci

12. května 2004, 00.00 | Poměrně netradiční poselství měla tisková konference společnosti Hewlett-Packard na veletrhu Drupa. Přestože ta se prezentovala na veletrhu obrovskou flotilou digitálních tiskových řešení (vycházející především z řady Indigo), většina tiskové konference byla věnovaná nové alianci, kterou spolu vytvořilo HP s Quarkem.

Poměrně netradiční poselství měla tisková konference společnosti Hewlett-Packard na veletrhu Drupa. Přestože ta se prezentovala na veletrhu obrovskou flotilou digitálních tiskových řešení (vycházející především z řady Indigo), většina tiskové konference byla věnovaná nové alianci, kterou spolu vytvořilo HP s Quarkem. Podle tónu tiskové konference má spolupráce poměrně úzký charakter a je cílená na vytváření nástrojů, umožňující pre-press uživatelům připravovat co nejjednodušeji tiskoviny využívající potenciál digitálních tiskových strojů - tedy především technologie personalizace, kdy propojením aplikací pro sazbu a databáze vznikají kusové tiskoviny obsahující prvky personalizované pro konečné jednotlivé příjemce tiskoviny.

Prvním konkrétním výsledkem představené spolupráce je bezplatný zásuvný modul pro QuarkXPress 6 pracující na Mac OS. Modul se jmenuje QuarkXClusive a ve verzi 1.0 je k dispozici ke stažení na internetové adrese http://www.quark.com/products/xpress/quarkxclusive.html

Princip jeho činnosti je vidět z publikovaného screenshotu. QuarkXClusive umožňuje nadefinovat v layoutu sazby pole, která se propojí s databází, a která jsou při výsledném tisku nahrazována příslušnými daty - buď textovými nebo obrázky. Nástroj jsme neměli možnost zatím vyzkoušet v praxi, a dostupné informace jsou poměrně strohé, nicméně ze základního popisu je zřejmé, že se Quark snažil nástroj připravit pro produkční prostředí - disponuje například funkcí předripování statických informací a fontů, čímž by se celkový tiskový výstup měl co nejvíce zrychlit.

Pointa aliance spočívá v exkluzivitě - QuarkXClusive spolupracuje pouze se stroji HP Indigo. Pro běžného pre-press uživatele (v našich krajích dvojnásob) je tak QuarkXClusive zatím spíše takovou technologickou perličkou, nicméně z dlouhodobého pohledu dává spolupráce smysl. Ve světě je Quark stále nejrozšířenějším publikačním programem a personalizace je technologie, jejíž dynamický nástup lze, za mocného marketingové podpory výrobců digitálních tiskových strojů, očekávat ve velkém měřítku poměrně brzy.
Je pravdou, že dnes se o technologii personalizace hodně hovoří, ale v praxi se příliš nevyužívá - především z důvodů nepřipravených a nekonzistentních databází, ale i proto, že technologie vyžaduje specializované programy, které nebývají levné. A nakonec pochopitelně i z toho důvodu, že barevné digitální tiskové stroje si zatím v masovém měřítku své místo na trhu stále hledají. Nicméně i v tomto ohledu se doba začíná měnit a vybavenost Quarku pro personalizovaný tisk na Indigu může být pro HP v řadě ohledech zajímavým benefitem.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: