Fnord Software: Pluginy Photoshopu pro JPEG2000 a PNG zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Fnord Software: Pluginy Photoshopu pro JPEG2000 a PNG zdarma

4. července 2002, 00.00 | Chcete zdarma vyzkoušet možnosti práce s JPEG2000 či PNG? Pak možná právě pro vás bude
vhodné řešení společnosti Fnord Software.

Dosud neznámý softwarový výrobce Fnord Software zveřejnil v těchto dnech k volnému stažení plugin, označený jako j2k, umožňující načítat a ukládat soubory ve formátu JPEG2000. Produkt je určen pro Photoshop 5.5 a vyšší, a lze jej spustit v prostředí Mac OS (od verze 8.6) i Mac OS X. V druhém z uvedených prostředí pracuje i s produktem Adobe After Effects.

Jiným produktem, který dnes lze rovněž volně stáhnout ze serveru Fnord Software, je SuperPNG, plugin umožňující rozšířené načítání a ukládání formátu PNG. V rámci pluginu jsou podporovány soubory s 16bitovými kanály a proměnná komprese. Plugin je k dispozici pro Maca i Windows a měl by být údajně výrazně rychlejší než obdobný plugin Adobe.

Porovnání kvality zobrazení v JPEG (první obrázek) a JPEG2000 (druhý obrázek) při stejném objemu 16 kb. (Ukázka byla převzána ze serveru Fnord Software.)

Volně šiřitelný plugin pro JPEG2000 by mohl výrazně napomoci šíření tohoto formátu, na jehož větší expanzi se v publikačním průmyslu čeká již víc jak dva roky. K dispozici jsou sice i další výrobci, zejména LuraTech se svým LuraWave.jp2 a Pegasus Imaging s nástroji, jako jsou JPEG Wizard či ImagePress, ti ovšem nabízejí řešení komerční, a v případě LuraTechu zatím spíše proprietární.

Pokud se podíváme podrobněji na možnosti, které plugin nabízí, a srovnáme je se škálou možností JPEG2000 i řešeními zmíněných dalších výrobců, musíme konstatovat, že nabídka je zatím spíše základní. Uživatel má k dispozici možnost nastavení bezztrátové i vizuálně bezztrátové komprese a dále určení tzv. quality layers, průhlednosti v alfa kanálech a podporu šestnáctibitových barev. Výrobce přitom přiznává současné problémy při zpracování ICC profilů. Posuzujeme zde ovšem první verzi produktu, a tak je možné, že se záhy leccos změní k lepšímu.

Jednoznačně rozhodnout, zda bude Fnord j2k bombou nebo rychle opomenutou kuriozitou dnes rozhodně nejde. Ve prospěch produktu hovoří samozřejmě nulové pořizovací náklady a především výhody samotného JPEG2000. Ke skepsi vede zmíněná příliš malá nabídka funkcí, existence produktu pouze pro Macintosh i nepříliš výpravná jednostránková prezentace výrobce, nemluvě už o nejasném vývoji kolem JPEG2000 samotného. Chce-li si dnes uživatel trochu pohrát s JPEG2000, neměl by samozřejmě vedle j2k opomenout i trial verze produktů výše zmíněných dalších výrobců.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: