Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Polygrafie
eWorkshop - jaká budoucnost čeká pre-press?
19. srpna 2003, 00.00 | Žádnou součást technologického řetězce výroby tiskovin nečekají v nejbližší budoucnosti takové změny jako klasická pre-press studia, jejichž hlavní výrobní náplň je technická příprava tiskových podkladů. Souhlasíte s tím, že pre-pressová studia profitující dnes na osvitu budou muset v nejbližších letech změnit zcela model svého fungování? Přesune se klasický pre-press do tiskáren?
Žádnou součást technologického řetězce výroby tiskovin nečekají v nejbližší budoucnosti takové změny jako klasická pre-press studia, jejichž hlavní výrobní náplň je technická příprava tiskových podkladů. Současný rychlý technologický vývoj připravuje stále nové otazníky nad nejrůznějšími postupy a především drahými zařízeními, které ještě před několika málo lety představovaly základ kvalitního studia. Osvitové jednotky, high-end skenery nebo drahé nátisky, to vše jsou zařízení, které z určitého pohledu pomalu ztrácí na svém nepostradatelném významu. Vlastníte-li takové studio, či uvažujete-li o jeho zřízení, jistě si kladete otázky podobného typu - Vyplatí se do podobných zařízení ještě dnes investovat? Je lepší je naopak co nejdříve prodat? Případně jakým směrem se do budoucna vůbec zaměřit, aby se studio dále uživilo? Či naopak - jsou to vše jen hloupé spekulace, které nebudou pro pre-press znamenat žádné podstatné změny?
Protože Grafika On-line nabízí ideální platformu pro komunikaci podobných témat, rádi bychom vás tímto vyzvali, ke vložení svého názoru do diskuze pod článkem. Bude-li diskuze plodná, pokusíme se z jejich závěrů sestavit alespoň rámcové shrnutí.
Příchod CtP
Základní myšlenky spojené s budoucností předtiskové přípravy tak, jak ji známe dnes, se dotýkají především fenoménu Computer-to-Plate - jednotek pro přímý osvit tiskových desek. S jejich příchodem se předtisková příprava posouvá výrazně směrem do samotného tiskárenského provozu. Tiskové desky jsou přeci jen úplně něco jiného než univerzálnější film a v jejich případě již nelze očekávat, že si je zákazník dodá sám tak, jak je tomu často u filmů. Tiskové desky prostě již patří do tiskárny. Patří-li tam desky, pak do tiskárny patří i zařízení, které desky vyrábějí. Přímá úvaha pak vede k jednoduchému závěru - CtP zařízení potřebuje obsluhu a příslušné zařízení pro pre-press operace jako je vyřazování, trapping, preflight a podobně. Závěr většiny analytiků proto zní, že jedním ze zásadních trendů nejbližší budoucnosti bude integrace klasických předtiskových studií s tiskárnami.
Integrace může mít charakter jak zcela vlastního studia tiskárny (cesta patrně největších tiskáren), tak charakter užší spolupráce (dříve zcela samostatné studio bude připravovat podklady pro jednu tiskárnu a do CtP technologie investují např. společně), případně charakter volnější spolupráce, kde jedno studio stihne obsluhovat více menších tiskáren (na CtP technologii se pak složí společně více tiskáren, nebo ji bude provozovat samotné studio). V každém případě však z uvedené teze vyplývá, že partnerství mezi tiskárnou a studiem bude stále užší a podle všeho je pro pre-press studia nejvyšší čas pro hledání svých tiskárenských partnerů.
Vybavení pre-press studia
Pre-press tedy samozřejmě nezmizí, jaké vybavení bude ale v nejbližších letech nezbytné pro nejnutnější obsluhu tiskového stroje s CtP zařízením? Takové otázky si pokládají patrně menší tiskárny, které s nákupem CtP jednotky budou muset investovat do vlastního vybavení, nebo se úzce napojit na některého stávajícího pre-press partnera. Vypadá to však, že rozvoj nástrojů pro preflight je natolik rychlý, že lze již dnes vybudovat velmi levné systémy, které automaticky a spolehlivě kontrolují elektronická data dodána od klientů a odfiltrují chybné prvky jako špatně nastavený přetisk, chybějící písma, příliš tenké linky atd. Na obsluhu pak zbývá většinou především soubory vyřadit. V praxi mnoha tiskáren pak nechybí základní plotr pro základní korekturní výtisk naripovaných dat. Jsou-li data na plotru vytištěna obsahově korektně, probíhá osvit desek a tisk.
Vznik tiskovin
Hovoříme-li o pre-pressovém studiu, máme na mysli technické - nekreativní - služby spojené s přípravou tiskovin. Dokud bude existovat tiskovina, budou potřeba odborníci, kteří obstarají vznik jejího obsahu. Zde tak v budoucnu lze podle našeho názoru očekávat, že o vznik tiskoviny se budou starat jak rutinéři zaměstnaní přímo ve firmách (a sázející např. v nějakém běžně ovladatelném programu - třeba typu MS Publisher), tak odborně zdatní kreativci, kterým pro práci stačí běžný počítač vybavený potřebným software, možná ve spojení s obyčejnou stolní tiskárnou, skenerem či digitálním fotoaparátem. Především nejrůznějším kreativním shopům - disponující hlavně mozkovým potenciálem- se připisuje velká budoucnost. Poptávka jistě nevymizí ani v oblasti klasické sazby, skenu a úprav obrázků, nicméně bude limitována zejména pro větší zakázky typu periodik a směřovat bude patrně do největších studií, úzce spolupracujících s konkrétní tiskárnou.
Specialisté
Jako na každém trhu, tak v oblasti pre-pressu budou vždy existovat specialisté, disponující nákladnou technologií, která je potřeba ve specifických případech. Po určitou dobu mezi takové zařízení bude bezesporu patřit např. copy-dot skener pro zpětnou redigitalizaci filmů a podle všeho i high-end nátisk, jehož provoz je náročný jak na počáteční investice, tak na provozní know-how.
Diskuze
Výše uvedené odstavce jsou určeny jako první příspěvek do diskuze. Jaký názor máte na problematiku vy? Souhlasíte s tím, že pre-pressová studia profitující dnes na osvitu budou muset v nejbližších letech změnit zcela model svého fungování? Přesune se klasický pre-press do tiskáren a lidé budou v přípravě tiskovin platit za kreativitu?
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024