Esko-Graphics začal s distribucí přetiskového software DeskPack - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Esko-Graphics začal s distribucí přetiskového software DeskPack

deskpack

13. prosince 2002, 00.00 | Nový software určený zejména pro obalový průmysl je zajímavý tím, že kombinuje high-end serverový systém ColorStitch s front-endem v podobě pluginu do Adobe Illustratoru. Vektorový přetisk pak celý probíhá v tomto běžném vektorovém editoru.

Současně se svým oficiálním vznikem, představila společnost Esko-Graphics na veletrhu IPEX 02 poprvé svůj nový software DeskPack pro řízení přetisků v obalovém průmyslu. Od IPEXu výrobce software testoval v řadě betainstalacích a začátkem prosince jej oficiálně uvolnil do distribuce. Pojďme se tedy podívat co software konkrétně nabízí - DeskPack jsme měli možnost podrobně testovat přímo v redakci, takže po letmém představení produktu v podobě tohoto článku můžeme příště zajít i do hlubších podrobností.

Obecné představení
Software těží z dlouhodobých zkušeností jedné z původně samostatných společností - Barco Graphics a jeho specifikem je řešení dostupnosti uživatelům - ti se systémem pracují jako se zásuvným modulem Adobe Illustratoru, který je v pozadí navázán na serverový back-end, starající se o samotné řízení přetisků. Výhod to přináší hned několik - grafici mohou vytvářet sofistikované přetisky přímo v prostředí známého programu, celý soubor je uložen v běžném formátu a i cena řešení je nižší, než v případě samostatné softwarové aplikace (viz závěr).
Přestože forma zásuvného modulu může svádět k domnění, že jde pouze o nějaké odlehčené řešení softwaru pro řízení přetisku, použitý back-end systém, celková instalace a konfigurace již dává tušit, že jde o robustní klient-server systém. Kromě klientského software (ve formě zmíněné illustratorového pluginu - nyní pouze ve verzi pro Mac OS, připravuje se však i verze pro Windows) se o řízení přetisku stará serverová část aplikace (postavená na technologii ColorStitch), která běží na Windows 2000. Serverová část aplikace je chráněna hardwarovým klíčem a mj. zajišťuje i to, aby s ní pracoval jen takový počet uživatelů, kolik odpovídá zakoupenému počtu licencí.

Základní koncepce
Celé pracovní workflow programu se točí okolo Illustratoru, který je po instalaci DeskPacku doplněn o řadu nástrojů speciálně vyvinutých pro obalový průmysl. De facto jde o tři pluginy - boostX, checkX a TrapX. První dva pluginy možná někteří uživatelé znají již z dřívější nabídky společnosti Barco Graphics - v distribuci DeskPack zůstaly v nezměněné podobě. Jde o praktické nástroje umožňující efektivnější práci s objekty v rámci illustrátorového dokumentu a jejich kontrolu.

BoostX
Tento plugin přidá do Illustrátoru hned několik nástrojů a nových paletek. Některé sice s novou verzí Illustratoru ztratily na své revolučnosti, řada z nich má však pro využití Illustratoru v obalovém průmyslu nemalý význam. Základní funkce pluginu slouží pro výběr (Direct Select a Dust Select pro výběry malých objektů), manipulaci a zarovnávání objektů (paleta Crosshair umožňující zarovnávat objekty podle kříže).

Další funkcí pluginu je práce s barvou - nová paleta INK umožňuje převádět přímé barvy na procesní a především míchat v paletě INKMIX nejrůznější kombinace přímých barev do vlastních odstínů (které se pak správně separují v příslušných přímých barvách). Mimoto disponuje plugin vylepšenou paletou pro vytváření barevných přechodů. Bližší informace o tomto pluginu, který se prodává stále i samostatně, naleznete např. ZDE.

checkX
Ani checkX není novinkou DeskPacku a lze jej zakoupit samostatně. Jde o praktický program typu preflight kontrolující přítomnost nežádoucích nastavení a objektů v illustratorovém dokumentu. Současně plugin dokáže zkompletovat dokument tak, aby obsahoval naprosto všechny součásti a bylo jej možné přenést např. k osvitu. Celý proces kontroly probíhá na základě přednastavených šablon, ve kterých lze definovat vše, co se týká písem, obrázků, vektorové grafiky, barev a dalších nastavení.

Výsledkem kontroly je report obsahující upozornění na nedostatky v dokumentu.

trapX
Hlavní devizou popisovaného programu je však samozřejmě samotný trapX umožňující řídit přetisk přímo v Illustratoru. V praxi to probíhá tak, že trapX je čistě jen klientské rozhraní (integrované coby plugin do Illustratoru), které v pozadí komunikuje s ověřeným serverovým řešením ColorStitch (původně od Barco Graphics) umožňující vytvářet vektorové přetisky mj. také u přímých barev, laků a krycích barev.

Přetisky se vytvářejí na základě ticketu obsahující všechna pravidla aplikování přetisku. Ticket se definuje mimo běžný pracovní proces v Editoru, který je přístupný na serveru (běžný uživatel pak již z bezpečnostních důvodů nemá možnost ticket měnit - může však ručně nastavovat přetisk v konkrétním místě dokumentu). Na serveru probíhá také samotný výpočet přetisku - pracovní stanice samotného uživatele tak není tímto vůbec zatěžována. Stav výpočtu vidí uživatel Illustratoru v paletě Tasks. Vypočtené přetisky se přenesou ze serveru zpět do Illustratoru jako samostatná vrstva (původní kresba je tedy naprosto nezměněná), přičemž jednotlivé přetisky jsou plně editovatelné vektorové objekty.

Závěr
ColorStitch představuje profesionální a ověřený nástroj pro vytváření přetisků v obalovém průmyslu (používá se mj. v řešení PackEdge and BackStage), čemuž odpovídá i jeho kvalita vycházející mj. z velmi široké škály možností nastavování chování přetisku v nejrůznějších situacích. Celé popisované řešení je tedy zajímavé především tím, že se výrobce pokusil skloubit možnosti proprietárního řešení s frontendem zcela běžné grafické aplikace dostupné ve většině grafikých studií (Esko-Graphics plánuje vytvořit podobné řešení i pro Adobe Acrobat). DeskPack tak bude zajímavý především ve větších studiích, kde s jednou instalací programu může pracovat de facto neomezené množství grafiků používající klasický Illustrator.
Možnostem a kvalitě odpovídá i cena. Ta se pohybuje v intencích obdobných high-end profesionálních řešení, i když má jednu nespornou výhodou - základní cena celého kompletu činí 7500 Euro, přičemž v ceně je kromě serverové aplikace jedna "floating licence", kdy klientský modul může být instalován na více počítačích, avšak server povolí přístup vždy jen jednomu aktivnímu uživateli.
DeskPack je každopádně zajímavý soubor aplikací, který doporučujeme k vyzkoušení zejména těm, kteří hledají výkonné řešení pro řízení přetisku a běžně zpracovávají tiskové podklady v Illustratoru. Bližší informace o programu naleznete na www.deskpack.com

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: