Epson představil Stylus WT7900, zásadní tiskárnu pro obalový průmysl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Epson představil Stylus WT7900, zásadní tiskárnu pro obalový průmysl

22. prosince 2009, 00.00 | Na začátku prosince prezentovala společnost Epson v Praze poprvé oficiálně tiskárnu Epson Stylus WT7900. Jde o derivát tiskárny Epson Stylus Pro 7900, určený pro obalový průmysl, respektive pro segment nátisku s požadavkem na tisk bílé barvy. Blíže vám dané zařízení přiblížíme v tomto článku.

Na začátku prosince prezentovala společnost Epson v Praze poprvé oficiálně tiskárnu Epson Stylus WT7900. Jde o derivát tiskárny Epson Stylus Pro 7900, určený pro obalový průmysl, respektive pro segment nátisku s požadavkem pro tisk bílé barvy. Z hlediska využití se jedná o tiskárnu, která by možná našla uplatnění i v kreativě a umění, zásadní je ale využití v obalovém průmyslu, flexotisku, hloubkotisku apod.

Dosud se většina dodavatelů při nátisku spoléhala na Kodak Approval nebo klasický MatchPrint. A dále se případně využívala cesta produkčního velkoformátového tisku. Z tohoto pohledu Epson řeší několik zásadních omezení.

U věrného nátisku jde o cenu a čas, u dostupného „velkoformátu“ o technologické problémy a hlavně výslednou kvalitu. Firmy z daného segmentu po nástupu digitálního nátisku dlouho očekávaly nasazení i pro specifické prostředí tisku obalů. Epson přichází jako první s použitím bílého inkoustu pro použití v nátisku běžnou inkoustovou technologii. Zásadním způsobem tak zkracuje dobu výroby nátisku a jeho cenu.

epsonwt7900-1f.jpg

Epson Stylus WT7900 vychází konstrukčně z velkoformátové inkoustové tiskárny Epson Stylus Pro 7900. Liší se v použitých inkoustech i některých ovládacích prvcích, a je řízena pouze programy třetích stran (RIPy), nejsou k dispozici nativní ovladače pro daný operační systém. Na rozdíl od modelu Epson Stylus Pro 7900 neobsahuje konfigurace WT7900 matnou černou, tmavě šedou a světle šedou. Místo toho využívá dva zásobníky s čistícím roztokem a jedním zásobníkem s bílým inkoustem. Tomu odpovídá i konfigurace tiskových hlav.

Společnost Epson bílý inkoust vyvinula s ohledem na použití nových tiskových hlav Epson MicroPiezo TFP. Pro bílý inkoust konkurence většinou používá TiO2 (oxid titaničitý), který ovšem díky velké velikosti částic často způsobuje problémy s ucpáváním tiskových hlav, zanášením, usazováním apod. Epson přichází s novým inkoustem na bázi organických částic pryskyřice. Každá částice je dutá, díky čemu následný odraz světla vyvolává iluzi bílé barvy s docílením vysokých denzit jak na průhledném, tak i neprůhledném substrátu. Proto krycí vrstva bílého inkoustu může být tenká a zároveň zůstat homogenní.

Bílý inkoust má oproti ostatním inkoustům v tiskárně několik nevýhod, což je ale daň za jedinečnost řešení. Bílá barva má doporučenou dobu schnutí cca 40 minut, a má horší otěruvzdorné vlastnosti. Kvůli struktuře částic není doporučena laminace za tepla ani za studena, protože zahřátí a tlak mohou mít za následek „vtlačení“ částic do substrátu a tím i ztrátu bělosti. I když má bílý inkoust radikálně menší míru usazování než inkousty založené na TiO2, je nutné zásobník s bílým inkoustem minimálně jednou za 7 dní protřepat a provádí se automatický cyklus čištění průchodu bílého inkoustu systémem. Bílý inkoust bude výrazně dražší, na druhou stranu je díky jeho vysoké krycí schopnosti spotřeba velmi nízká. Tyto nevýhody nicméně spolehlivě kompenzuje rychlost, cena a kvalita, které dosud nebyly dosažitelné. Zajímavostí je taky dosažení velkého barevného gamutu, který v závislosti na RIPu umožňuje reprodukci téměř 95 % palety barev Pantone GOE.

Pro začátek Epson potvrdil kompatibilitu s Epson ClearProof film, Epson Standard Proofing paper, Epson Premium Glossy paper a Epson Proofing White Semimatte.

epsonwt7900-2f.jpg

Prezentace přinesla i informace o RIPech spolupracujících s novou tiskárnou. Jedná se o produkty tří nejdůležitějších firem dodávajících v České republice programy pro digitální nátisk – EFI, GMG a CGS. Všechny produkty obsahují podobné specifické funkce pro řízení bílé barvy. Především jde o možnost tisku bílé jako podkladu, nebo jako krycí vrstvy (použití při zrcadlovém tisku na průhlednou fólii), možnost „tónování“ bílé barvy, tisk bílé v ohraničení motivu apod. Očekává se, že časem k potiskovaným materiálům přibudou i metalické papíry, zástupce společnosti EFI měl k dispozici vzorek potištěné stříbrné fólie, ten ale ještě není oficiálně dostupný.

Vzhledem k velikosti českého trhu asi nelze očekávat, že se daných tiskáren prodá nějaké závratné množství. Podle reakcí zástupců firem zabývajících se výrobou a potiskem obalů s použitím bílé je nicméně zájem značný.

Nasazení Epson Stylus WT7900 pro digitální nátisk znamená radikální snížení času pro rozjezd tisku a schvalovací proces. Tiskárna přitom může být využívána i pro klasický certifikovaný nátisk, resp. její nasazení může být stejné jako u modelu Epson Stylus WT7900. Dostupná bude v prvním čtvrtletí 2010, přibližná koncová cena za samotnou tiskárnu (bez RIPu) má činit cca 8 000 euro.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: