ELSA Ecomo 741 - obr s jemnými způsoby - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

ELSA Ecomo 741 - obr s jemnými způsoby

ELSA Ecomo 741

27. listopadu 2001, 00.00 | Kvalitní 22" monitory se dají spočítat na prstech obou rukou. A pokud vyžadujete extrémně vysoké rozlišení, bude vám stačit jedna ruka. Jeden takový si dnes podrobně představíme.

Poté co firma Mitsubishi ukončila výrobu monitorů, delší dobu se spekulovalo, co bude dál. Monitory Mitsubishi se dodávaly pod více různými značkami a tato pestrost byla určitě příjemná. Přestože se monitorová divize Mitsubishi dostala pod ochranná křídla NEC, monitory Mitsubishi se dále dodávají i pod jinými značkami. Jednou z těchto značek je i německá ELSA, kterou možná znáte z dřevních dob počítačů PC, kdy dodávala zejména profesionální grafické karty.


ELSA Ecomo 741 je v podstatě Mitsubishi Diamond Pro 2060u NF, pouze s vylepšenou elektronikou, která dovoluje lepší parametry než standardní Mitsubishi. Navíc jsou monitory ELSA nabízeny za velice zajímavé ceny, takže určitě stojí za pozornost. U nás značku ELSA zastupuje společnost EXAC, které za zapůjčení monitoru děkujeme.

Monitor je proveden v tradičním béžově šedém plastu. Přední strana přístroje je naprosto plochá, a to jak obrazovka, tak i plastový kryt. Jedinou vystupující částí je plastické logo ELSA, které je ovšem pouze nalepené, takže se v některých případech začíná odlepovat (a přední strana tak může být úplně čistá). Dozadu se přístroj stahuje do kapkovitého tvaru, na kterém jsou dírky pro odvětrávání.
Na zadní straně jsou všechny potřebné konektory. Naleznete tam klasický 15pinový D-SUB, vstup USB a dva výstupy. Z profesionálních řešení převzal monitor vstupy BNC, které poskytují nejvyšší kvalitu signálu (samozřejmě, že digitální vstup nenahradí). Další dva výstupní USB konektory najdete na přední straně, kde jsou snadno přístupné pro zapojení digitálního fotoaparátu nebo třeba klávesnice.


Konektory na zadní stěně monitoru

Technické parametry

Obrazovka Diamondtron-NF CRT
Uhlopříčka 22 "(55 cm)
Rastr 0,25 mm
Viditelná oblast 406,4 mm x 304,8 mm
Specifikace videosignálu
Horizontální frekvence 30-121 kHz
Vertikální frekvence 50-185 Hz
Rozlišení
2048 x 1536 79 Hz
1920 x 1440 92 Hz
1800 x 1440 97 Hz
1600 x 1200 125 Hz (doporučené)
Standardy
Plug&Play DDC1, DDC2B, DDC2Bi, DDC/Ci
Power management VESA DPMS, Energy Star, NUTEK
Konektory
Video D-Sub, 15pin; HD/BNC, 5pin
USB Spec. 1.0 4 downstream porty, 2 upstream porty
Spotřeba energie
Normal operation Max. 160W bez USB, max. 170W s USB
Stand-by 15 Watt
Suspend 15 Watt
Active-off < 3 Watt
Rozměry
Šířka x výška x hloubka 500 mm x 473,5 mm x 510 mm
Váha 33,0 kg, s obalem 37,4 kg
Normy
Evropa TCO ´99, TÜV, CE, SEMKO, DEMKO, NEMKO
USA FCC, DoC
Ostatní CSA, VCCI

Instalace
Součástí balení monitoru jsou všechny potřebné kabely, takže není problém monitor připojit k počítači. Ovšem pokud chcete používat BNC vstupy, musíte si dokoupit příslušný kabel, protože ten není součástí dodávky. Na přiloženém CD-ROM naleznete podrobný návod instalace a další dokumenty. Kromě toho tam je také jeden soubor INF obsahující informace o monitoru pro Windows, aby systém dokázal správně nastavit obnovovací frekvenci.

OSD menu
Možnosti nastavení monitoru jsou ve své třídě de facto standardní. Ovládání je čistě digitální pomocí tlačítek, která jsou umístěna na výklopném panelu na dolní hraně pod obrazovkou. Výrobce nás tentokrát rozmazluje, protože k ovládání slouží osm tlačítek. K běžnému ovládání slouží šest (čtyři pro křížový ovladač, jedno potvrzovací a jedno "vyskakovací), další dvě jsou speciální. První je pro volbu vstupu (D-SUB nebo BNC) a zobrazení informací o signálu, druhé slouží pro automatické nastavení obrazu.


Ovládací tlačítka jsou skyta ve výsuvném panelu

Ovládání monitoru je velice pohodlné, protože menu je přehledné a snadno pochopitelné. Výběry se dělí do šesti částí, mezi kterými se přesouvá klávesami doprava a doleva. V jednotlivých sekcích se pohybuje šipkami nahoru a dolů. operace se potvrzují klávesou Enter. Pro výskok o úroveň výš se používá klávesa Cancel.
První sekce menu obsahuje základní nastavení obrazu - velikost, umístění a zvětšení. Ve druhé se nacházejí funkce pro opravu deformace obrazu - soudkovitost, rotaci, zakřivení a další. Následuje sekce nastavení barev, kde naleznete tradiční tři přednastavené hodnoty, které lze dále upravovat hrubým nastavení nebo jemným laděním kanálů. Čtvrtá sekce obsahuje nástroje pro jemné doladění obrazu - odstranění moiré, zaostření, kovergenci a vyčištění obrazu. Následuje speciální část s volbami, které se jinam nevešly. Najdete zde odmagnetování, výběr vstupního USB, nastavení vstupu a reset. Poslední sekce menu slouží pro nastavení menu.


Přehledné OSD menu

Monitor jsme zkoušeli na dvou počítačích. Jedním byl Macintosh G4 se standardní kartou ATI, druhým PC s Windows 2000. Ačkoli monitor podporuje rozlišení 2048 x 1536 při frekvenci 79 Hz, my jsme toho bohužel nedosáhli. Na vině ovšem nebyl monitor, ale grafické karty, které nemají tak velkou šířku přenášeného pásma, tudíž nezvládnou tak vysoké rozlišení při vyšších frekvencích. Přesto se nám na Macu povedlo dosáhnout rozlišení 2048 x 1536 při frekvenci 60 Hz v milionech barev nebo 75 Hz v tisících barev. Přestože byl obraz mírně neklidný (díky nízké frekvenci), byl také velice ostrý a příjemný. Při výměně karty by to bylo ještě lepší. Také při nižších rozlišeních monitoru byl obraz velice dobře prokreslený.

Barevná kvalita
Měření barevné kvality jsme prováděli programem Heidelberg ViewOpen se sondou Sequel Imaging (kolorimetr). Program nepodporuje přesné nastavení teploty bílého bodu monitoru ani nedokáže upravit grafickou kartu. Proto jsme se zkusili alespoň částečně přiblížit hodnotě 6 500 K.

Na monitoru jsme nejprve zkusili přednastavit teplotu 6 500 K. Při tomto nastavení program naměřil téměř 6 200 K. Proto jsme upravili nastavení jednotlivých kanálů, abychom se přiblížili požadované hodnotě. Při tomto nastavení (asi 6 600 K) jsme změřili barevný profil.


Porovnání barevnosti - sRGB modrá, Elsa Ecomo 741 červená

Profil monitoru je průměrný a chová se podobně jako jiné trinitronové přístroje. Oproti očekávání je mírně horší než sRGB, ale viditelně to nebylo na závadu a barvy byly poměrně kvalitní.

Závěr
ELSA Ecomo 741 je výborný monitor pro sazbu, který je navíc slušně kalibrovatelný. Při velikosti uhlopříčky 22 " nabízí výborné rozlišení 2048 x 1536 s obnovovací frekvencí 79 Hz, což zdaleka není příliš obvyklé (spíše budete mít problém sehnat vhodnou grafickou kartu, která to zvládne). Monitor stojí 40 440 Kč bez DPH, což je na první pohled hodně, ale konkurenční 22" monitory nemají zdaleka tak vysoké rozlišení (většinou končí u 1800 x 1440, některé mají pouze 1600 x 1200 pixelů). Z tohoto hlediska je cena velmi dobrá a těžko za ni najdete lepší 22" monitor.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Hardware  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: