Elektronická média versus papír - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Elektronická média versus papír

1. října 1999, 00.00 | Jaké jsou výhledy klasického papíru na prahu éry digitalizace? Podívejme se podrobněji na možné a pravděpodobné směry vývoje v této oblasti pro nejbližších pět let.

The Boston Consulting Group (BCG) zveřejnila studii na téma elektronických médií a jejich vlivu na další budoucnost klasického papíru. Studie se zabývá možnými a pravděpodobnými směry vývoje v této oblasti pro nejbližších pět let.

Studie zjistila, že:

  • celosvětová spotřeba papíru roste navzdory nástupu elektronických médií
  • spotřeba papíru v jednotlivých odvětvích klasického tisku bude nejvíce ze všeho záviset na povaze tištěných informací. Informace, které mají nadčasový charakter, budou nadále publikovány klasickou cestou. Informace s vysokými nároky na aktuálnost budou publikovány převážně elektronicky.
  • nejvíce ohroženou oblastí na poli klasického tisku je výroba novin. Do roku 2003 se předpokládá, že v severní Americe klesne objem produkce novin o 15 % ve srovnání s rokem 1997 (v Japonsku je to o 5 %). Zhruba 15 % (USA) současných novinových titulů přejde do té doby na elektronickou podobu (v Japonsku, U.K., Francii a Německu 10 %).
  • kancelářský papír ořezaný na konečný formát zažije obrovský boom, protože velké množství tiskovin, které si firmy i jednotlivci nechávali tisknout, si teď budou tisknout sami. Do roku 2003 se předpokládá zdvojnásobení celosvětové produkce kancelářského papíru (oproti objemu z roku 1996).
  • u publikací a tiskovin tištěných klasickou cestou porostou nároku konzumentů na kvalitu tisku i papíru (s výjimkou kancelářských aplikací popsaných v předchozím odstavci)
Očekává se, že do roku 2003 se sníží celkový počet tištěných titulů časopisů o 12 až 33 procent a výrazně se bude snižovat jejich náklad. Současnému růstu spotřeby papíru pro tisk časopisů a magazínů by odpovídal objem 15,6 milionu tun papíru v roce 2003. Uvedená studie ovšem předpokládá, že spotřeba papíru v této oblasti nepřesáhne 1 milion tun.

Další velmi postiženou oblastí klasického tisku jsou už dnes různé katalogy a adresáře. Produkce katalogů má do roku 2003 klesnout o dalších 12 %.

Zdánlivě nejméně postiženou oblastí by mohla být produkce knih. Předpokládá se ale výrazné snížení využitelnosti informací, které budou v knihách obsaženy. Už dnes je jasné, že prakticky přestanou vycházet různé encyklopedie, které se už dnes velmi dobře prodávají na CD-ROM. Z hlediska spotřeby papíru by produkce knih měla klesnout do roklu 2003 zhruba o 9,5 %.

Zdroj: Svět tisku

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: