EFI získala Printcafe - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

EFI získala Printcafe

19. března 2003, 00.00 | Nejvýkonnější internetové řešení pro polygrafický průmysl současnosti se pravděpodobně
dostane pod kontrolu společnosti EFI. Jak probíhal nedávný souboj o Printcafe mezi Creo
a EFI, a hlavně, co vítěz získá?

Svět internetových řešení pro polygrafii prošel za svou relativně nedlouhou existenci poměrně bouřlivým vývojem. Prudký nástup před několika lety, spojený s odpovídající "osvětovou kampaní", postupně přešel v ochladnutí zájmu a krach řady subjektů. Podle mnoha indicií byl přitom neblahý vývoj zapříčiněn nikoli nízkou kvalitou nabízených služeb, ale tehdejší, a zdá se, že i stávající nepřipraveností širší zákaznické komunity přejít masově k realizaci tiskových zakázek prostřednictvím Internetu.

Našla se nicméně i řešení, která prošla krizovým vývojem bez úhony, a s postupem času konsolidovala či dokonce posílila své pozice. V oblasti vysoce výkonných (ale stejně tak i na finance a systémové zdroje náročných) systémů platí uvedené tvrzení bez výhrady zejména o portfoliu služeb nabízených serverem Printcafe. V minulých týdnech vedly o majoritní vlastnictví Printcafe krátký, ale lítý boj (dá-li se vůbec o něčem takovém v ekonomické oblasti hovořit) dva z nejvýznamnějších gigantů současného publikačního průmyslu, společnosti Creo a EFI. Přiblížení tohoto utkání a také nastínění služeb, nabízených Printcafe, bychom se rádi věnovali v tomto článku.

Co Printcafe nabízí?

Podívejme se nejprve, co si vlastně pod pojmem Printcafe můžeme dnes představit. Obecně zde máme co do činění se škálou řešení, patřících do třídy produktů ERP (Enterprise Resource Planing), které umožňují komplexní realizaci tiskových zakázek, včetně jejich komplexního začlenění do ekonomického chodu daného subjektu, prostřednictvím Internetu. Svou povahou jsou modulární, tj. jsou možné jejich vzájemné propojování či doplňování pomocí nejrůznějších modulů i personalizace podle požadavků zákazníka. Svými funkcemi pokrývají jednotlivá řešení Printcafe potřeby různých provozů, a tak se zde můžeme setkat se systémy jako je Hagen OA (pro velké a vícepobočkové tiskárenské provozy), Logic SQL (pro střední a velké tiskárny), PrintSmith (on-demand tisk), PSI (středně velké a flexo tiskárny), Proteus (síťový návrh publikací prostřednictvím zákazníka) či EnterpriseSite (systém pro internetové dražení tiskových zakázek). Podrobnější popis zmíněných systémů je pochopitelně zcela mimo rámec tohoto článku, zvídavý čtenář se zde musí vydat do příslušné produktové části Printcafe.

Komplexnost nabízených služeb samozřejmě vyžaduje odpovídající provozní a komerční model jejich využívání. Zákazníci Printcafe obvykle nekupují samotná řešení, ale pronajímají si jejich provoz, a to včetně odpovídajících hardwarových prostředků. Za využití systému pak platí jednak jednorázově (vstupní poplatek), tak periodicky (za provedené transakce atp.). Scénáře jsou zde různorodé, konkrétní informace (včetně vyčíslení návratnosti) lze opět nalézt na Printcafe. Každopádně je jasné že se prakticky nikdy nejedná o právě malé částky a je tedy otázkou, zda si vůbec někdo může takováto řešení dovolit. Odpověď lze najít v této sekci serveru, hovořící o 8000 instalacích některého z poskytovaných řešení. V seznamu zákazníků lze najít takové významné subjekty, jakými jsou AOL Time Warner, General Motors, Hewlett Packard, RR Donelley & Sons, Reader's Digest, Sir Speedy či Xerox a pak řadu větších i menších tiskárenských provozů z celého světa, zejména z USA, Kanady a Velké Británie.

Zákaznická komunita je skutečně rozsáhlá a investice, spojené s chodem jednotlivých řešení Printcafe, jsou nemalé a pohybují se v řádech milionů dolarů. Není tedy divu, že o vlastnictví a ovlivňování dalšího rozvoje Printcafe může být ze strany těch, kdo si to mohou dovolit, značný zájem. Uvedené tvrzení nejlépe dokládá zmíněný nedávný boj mezi společnostmi EFI (Electronics for Imaging) a Creo, který se nyní pokusíme ve stručnosti přiblížit.

Creo versus EFI v boji o Printcafe

Celé současné dění kolem Printacefe vypuklo v polovině ledna letošního roku, kdy se jeden z nejvýznamnějších investorů a spoluvlastníků Printcafe, společnost Creo, v té době vlastnící 30 procent akcií, rozhodl zvýšit akvizicí od jiných podílníků svůj podíl na nadpoloviční výši, umožňující mu majoritní kontrolu celého podniku. Mimo přímého nákupu od jiných významných podílníků (HarbourVest Partners, J&W Seligman) nabídlo Creo ostatním akcionářům nákup jejich akcií za 1.3 USD za kus (o 11 procent vyšší cena, než byl aktuální kurz). Na tuto nabídku reagovala společnost EFI, která nabídla odkup akcií za dvojnásobnou cenu, tj. 2.6 USD.

Správní rada Printcafe musela podle litery zákona, přikazující v maximální míře hájit zájmy akcionářů, zřídit speciální výbor, posuzující výhodnost zmíněné nabídky. Díky činnosti zmíněného výboru a správní rady Printcafe byly zahájeny kroky, které v rámci poměrně složitých, ale v rámci dané legislativy zřejmě přípustných kroků posléze výrazně znevýhodnily pozici Creo (která v té době přitom vlastnila 55 procent akcií Printcafe, ale neměla dostatek času provést odpovídající změny ve správní radě) a naopak protěžovaly pozici EFI. Creo přitom nepomohly ani následné soudní protesty, ani zvýšení nabídky odkupu až na cenu 4 USD za akcii. Celý proces nakonec vedl k rezignaci Creo na konci února, přičemž zatím není jasné, zda si v Printcafe do budoucna ponechá alespoň menšinový podíl.

Závěrem

V tuto chvíli lze samozřejmě těžko posoudit, nakolik se prosazení EFI do role hlavního vlastníka Printcafe projeví v dalším zaměření nabízených služeb. Každopádně zde (neobjeví-li se v následujících týdnech nové skutečnosti) končí zřejmě jedna významná etapa existence tohoto řešení, která byla neodmyslitelně spojená se společností Creo.

Celé dění kolem Printcafe jsme se rozhodli přiblížit zejména proto, abychom ukázali, že i v dobách současné recese internetových služeb pro polygrafii lze nalézt řešení, která dále pokračují ve svém vývoji a přitahují zájmy velkých investorů. Bez zajímavosti přitom není připomenutí, že v případě Printcafe máme co do činění se subjektem, který do sebe za poslední léta absorboval technologie a zákaznickou komunitu mnoha jiných dřívějších významných poskytovatelů internetových polygrafických řešení (Impresse, PrintChannel aj.)

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: