Duhová řada tygrů - TigerCat - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Duhová řada tygrů - TigerCat

21. září 2001, 00.00 | Novinkou firmy ECRM na veletrhu PRINT 01 jsou platesettery třídy TigerCat. Jedna 4-up s fialovým laserem a tři 2-up.

TigerCat je řada jednotek CTP od firmy ECRM. Na veletrhu PRINT 01 byly představeny tři nové modely, přičemž jeden s violet laserem. Řada TigerCat tak obsahuje jednotky s různě barevnými lasery - fialový, červený a zelený.


TigerCat 4 violet je jednotka CTP (osvit na tiskovou desku) s fialovým laserem. Jedná se o přístroj typu "four-up", tedy s osvitem čtyř stránek s maximálním formátem 24,3" x 32,5" (61,7 x 82,5 cm). Rozlišení tohoto zařízení je 3556 dpi.

Osvitová část používá 405 nm laserovou diodu s dlouhou životností. Systém je kompatibilní s širokou škálou desek CTP na bázi halogenidů stříbra od různých výrobců. Systém dokáže používat CTP-desky v rozmezí 11" x 19" až 24,3" x 32,5" (279 x 483 mm až 618 x 826 mm). TigerCat si dokáže automaticky podávat desky ze zásobníku na 25 kusů. Pokud použijete maximální formát, dosáhnete rychlost 18 tiskových desek za hodinu.

Hlavní výhodou fialové diody je možnost s deskami pracovat při žlutém světle. Proto se všichni výrobci ženou za fialovým laserem, protože práce poslepu je špatná.

TigerCat 2
Jedná se o tři nové modely TigerCat ve formátu Two-Up, tedy dvě strany na desku. Jednotlivé modely se liší pouze typem laseru. Ten může být fialový, červený nebo zelený, což znamená maximální úroveň kompatibility s komerčně dostupnými osvitovými deskami.

Rozlišení osvitu je opět 3556 dpi, což je stejné jako mají vyšší modely TigerCat. Formát osvitu může být 11" x 19" (279 x 483 mm) až 24" x 24" (610 x 610 mm). Maximální rychlost je 28 desek CTP za hodinu při rozlišení 2540 dpi a formátu 15,5" x 20,1" (394 x 510 mm)

Pro "fialovou" verzi se používají desky na bázi halogenidů stříbra citlivé na fialovou barvu, pro "červenou" desky na bázi halogenidů stříbra citlivé na červenou barvu a pro "zelenou" desky na bázi halogenidů stříbra citlivé na zelenou barvu nebo fotopolymerové desky.

Novinka je určena zejména do komerčních tiskáren, kde může nahradit dosluhující osvitové jednotky. Řada TigerCat je cenově dostupná, což bude zajímavé pro české firmy.

Přestože se o smrti osvitových jednotek hovoří už delší dobu, stále k ní nedošlo. Hlavní důvod vidíme v organizaci práce, která je u CTP jiná než u CTF. V Česku bývá zvykem vysvítit celou publikaci po stránkách, filmy zkontrolovat a špatné opravit. Ovšem u CTP je potřeba provést vyřazení a každá korektura na tiskové desce se značně prodraží.

Nejprve je třeba změnit myšlení firem, zejména zadavatelů, potom může plně přijít CTP. Doufejme, že to bude brzy, protože to všem ušetří peníze a starosti.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: