Drupa 2004: Xerox - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Drupa 2004: Xerox

drupa 2004

14. května 2004, 00.00 | Prezentace Xeroxu na veletrhu Drupa reflektovala podle našeho názoru proces, kterým si společnost v poslední době prošla - pryč byla velkolepá pompéznost, ze stánku však byla cítit důvěra v prezentované technologie. Mj. společnost představila 6 významných novinek.

Prezentace společnosti Xerox na veletrhu Drupa reflektovala podle našeho názoru proces, kterým si společnost v poslední době prošla - pryč byla velkolepá pompéznost, ze stánku však byla cítit důvěra v prezentované technologie. Hlavní stánek se nacházel v hale 13, nebyl přehnaně přepychový, ale na druhou stranu dokázal nabídnout praktické představení ucelených výrobních řešení tohoto výrobce.


Xerox na Drupě 2004

Minulá Drupa v roce 2000 byla pro Xerox z pohledu strategických produktů velmi významná - Xerox zde představil řadu barevných digitálních tiskových strojů střední třídy DocuColor 2000, kterých má nyní celosvětově přes 10 000 (!) instalací a stroj tak představuje patrně nejrozšířenější barevné digitální tiskové řešení. Současně představil Xerox na Drupě 2000 také DocuColor iGen - digitální tiskový stroj té nejvyšší kategorie. Ten se také již nějakou dobu prodává ve finální podobě a v tuto chvíli je podle Xeroxu ve světě instalováno 125 strojů této třídy. To není zas tak příliš, ale na druhou stranu tyto instalace již stihly vytisknout 400 milionů stránek, což je velmi slušný výsledek.

Také u prezentace na letošní Drupě kladl Xerox důraz na řešení v oblasti digitálního tisku. Na svém stánku představil hned sedm novinek.


Xerox Nuvera

Začít můžeme u Xeroxu Nuvera 100 a 120, což jsou systémy pro produkční černobílý tisk. Zařízení byla představena již letos v lednu (tehdy pod produktovou značkou DocuTech), zcela novým označením Xerox na Drupě vyslal poselství, že stroje Nuvera představují novou třídu sami o sobě.
Xerox má s černobílým digitálním tiskem mnoho zkušeností a digitální tiskové stroje DocuTech byly (a stále jsou) velmi úspěšnou technologií, která dlouhou dobu neměla konkurenci. U modelu Nuvera vsází výrobce na novou vnitřní architekturu stroje vycházející z části z high-end tiskového systému iGen. Nuvera je určena pro velké objemy černobílých tisků - průměrné doporučené měsíční zatížení stroje činí 100 000 až 1,5 milionů stran a jednou z výhod stroje je velmi vysoká kvalita tisku - v podstatě nerozeznatelná od klasické ofsetové technologie. Nuvera tiskne s rozlišením 4800 x 600 dpi s rastrováním od 85 do 156 lpi.
Stroj tiskne na média o formátu maximálně 310 x 470 mm (zvětšená A3) rychlostí 100, resp. 120 (Nuvera 100 resp. 120) stran A4 za minutu. Rychlost při formátu A3 činí 60, resp. 72 stran A3 za minutu. Plošná hmotnost potiskovaných médií se může pohybovat od 56 do 216 g/m2 a Nuvera umožňuje potiskovat celou škálu médií včetně fólií a obálek.

Právě mechanický systém práce s médii je jednou z technologií (označovanou jako SmartPress) převzatou z řady DocuColor iGen. Stroj je vybaven čtyřmi standardními zásobníky a je možné jej rozšířit o další čtyři zásobníky a čtyřmi moduly pro vkládání materiálů s celkovou kapacitou 17 280 listů. Jednotlivé vstupy umí stroj při tisku automaticky kombinovat a výsledná tiskovina tak může být složena z různých materiálů (včetně např. obálky vytištěné plnobarevně na jiném stroji atd.).
Systém může být vybaven rychlým integrovaným skenerem pracující rychlostí 120 stran za minutu (při jedno nebo i oboustranném skenováním) při rozlišení 600 x 600 dpi. Případně může být systém integrován se skenerem FreeFlow Scanner 665, což je jedna z dalších novinek Xeroxu představená na Drupě, skenující rychlostí 65 stran za minutu.
Nuvera tak může být provozována jako kopírovací stroj či jako digitální tiskový systém. Ovládání RIPu je umístěno na vrchu stroje a dodávaný Xerox DocuSP je standardně vybaven PostScript Level 3. Zajímavou, ale užitečnou drobností je integrovaná vypalovací CD jednotka umožňující automatickou archivaci tisků nebo tisk přímo z CD.
Tiskový systém je samozřejmě možné napojit na celou řadů různých dokončujících modulů - k dispozici je modul pro snášení, sešívání a vazbu.
Doporučená koncová cena systému, který se začne instalovat u zákazníků v srpnu letošního roku, je 177 000 amerických dolarů pro model Nuvera 100 a 217 000 pro Nuvera 120.

Další novinkou Xeroxu na letošní Drupě jsou superrychlé černobílé digitální tiskové systémy. DocuPrint 525 a 1050 tisknou na médium odvíjené z role rychlostí 532, resp. 1064 stran A4 za minutu, což představuje přibližně čtvrtinový nárůst rychlosti oproti starším typům těchto zařízení Xeroxu. Potiskované médium může mít šíři od 8 do 19,5" (20,3 - 49,5 cm), stroje tisknou s rozlišením 600 dpi. Při šíři média 19,5" tak stroje umožňují poskládat tři stránky v Americe oblíbeného knižního formátu 6 x 9", což výrazně zvyšuje produktivitu zařízení. Stroje jsou určeny především pro černobílou produkci knih a různých vyúčtování jako jsou bankovní a telefonní účty. V Americe se jejich cena pohybuje v řádech 900 000 dolarů za DocuPrint 1050 a 450 000 dolarů za DocuPrint 525.


Xerox 6030

Zajímavou novinkou jsou dvě černobílé velkoformátové tiskárny určené především pro tisk plánů a map. Modely Xerox 6030 a 6050 tisknou v rozlišení 600 x 1200 dpi a lze je pořídit v různých konfiguracích nabízející i spojení se skenerem (který pak funguje i v paralelním režimu - tj. skenování probíhá paralelně s tiskem).
Stroje tisknou ve formátu A1, model 6030 rychlostí 6 stran A1 za minutu, model 6050 rychlostí 9 stran A1 za minutu. Velkou flexibilitu nabízejí systémy také při práci s médii. Cena zmíněných modelů se na americkém trhu pohybuje v řádech 23 000 dolarů za 6030, resp. 29 000 dolarů za model 6050.

Prezentační plocha Xeroxu byla na Drupě rozdělena do několika zón, kde nejvýraznější byla patrně část pro digitální výrobu knih. Idea černobílé malonákladové knižní produkce není ani pro Xerox vůbec nová a s různými obměnami ji bylo možné vidět již na několika veletrzích. Nicméně s uvedením systémů typu Nuvera se technologie stává stále přitažlivější a soudíme, že by si mohla najít stále více zákazníků.
V oblasti barevného digitálního tisku nemá na první pohled Xerox žádné podstatné novinky (kromě drobných technologických vylepšení iGen3), což je nicméně způsobené především faktem, že produktová řada DocuColor je technologicky vyspělá a žádaná (připomeňme nedávnou modifikaci v podobě DocuColor 6060) a high-end tiskový systém zastupuje u Xeroxu iGen3, který je velmi nový a s trochou nadsázky se teprve nedávno dostal do hlavního komerčního zájmu Xeroxu. Také iGen3 byl na veletrhu ukazován ve spojení s knihařskou linkou a výsledné brožury nebyly k rozeznání od klasického ofsetové produkce. Zde však hrají výraznější roli provozní tiskové náklady, i když i ty se postupně snižují a není pochyb o tom, že Xerox tuto oblast velmi bedlivě sleduje a nabídku bude přizpůsobovat poptávce. Obzvláště v oblasti barevného digitálního tisku, který představoval v prvním čtvrtletí letošního roku 26% ze zisku celé korporace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: