DRUPA 2004: ECRM jde v Mako do B1 formátu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

DRUPA 2004: ECRM jde v Mako do B1 formátu

mako

11. května 2004, 00.00 | ECRM představila na Drupě především nový osmistránkový Mako 8. Oblíbené CtP Mako 4 je nově k dispozici také v plně automatické verzi.

Jednou z velmi zastoupených a sledovaných oblastí letošní Drupy jsou CtP systémy. Na rozdíl od minulé Drupy jsou dnes již ve stádiu naprosto běžného nasazování do komerčních provozů a nebylo tak ani přílišným překvapením, že novinky představované na veletrhu se odehrávají v rovině především technologických vylepšení stávajících produktů jednotlivých výrobců.

My se dnes v našem článku zastavíme konkrétně u novinek společnosti ECRM, jejíž jednotky jsou na našem trhu velmi rozšířené a na stánku v hale 9 tak byla velmi často slyšet čeština. Mimochodem - jak nám sdělil Antonín Kříž, ředitel tuzemské distribuční společnosti Uniware - ECRM má v tuto chvíli v Čechách už 19 instalací svých CtP jednotek, což tuto značku dělá jednu z nejvýznamnějších také právě v oblasti CtP.


ECRM Mako 8

Patrně nejvýznamnější novinkou ECRM na veletrhu Drupa je nová Computer-to-Plate jednotka MAKO 8, kterou se výrobce posouvá v této výrobní řadě do osmistránkového formátu (B1) a stává se tak zajímavým pro větší tiskárny. MAKO 8 doplňuje na trhu jednotky Mako 4 (čtyřstránkový formát) a Mako 2 (dvoustránkový formát), přičemž zásadní změnou u nové "osmičky" je právě větší rozměr zpracovávaných desek - ty mohou mít velikost 1143 x 824 mm a jednotka umí pochopitelně zpracovávat i menší formáty. V ostatních parametrech je osmistránkové Mako velmi podobné svým menším bratříčkům. Pro osvit se používá fialového laseru umístěného do horní části jednotky tak, že deska prochází jednotkou při osvitu naplocho.
Co se produkční rychlosti týče, udává ECRM orientační údaj 15 desek za hodinu ve formátu B1 bez bližší specifikace rozlišení. Jednotka je vybavena systémem pro kontrolu správného založení tiskové desky a samozřejmě integrovaným registračním systémem, který lze velmi rychle měnit podle systému používaného na tiskovém stroji.
Zajímavá je také cena - celé řešení včetně řídícího počítače, vyvolávače a zaškolení lze v České republice pořídit pod 4 miliony korun.


MAKO 4matic

Na stánku ECRM nechyběl ani již zmíněný čtyřstránkový systém MAKO 4 - tentokrát však především v nové modifikaci doplněné o automatický zakladač tiskových desek včetně odstraňování ochranných listů vkládaných mezi jednotlivé desky, který je prodávaný pod obchodním názvem MAKO 4matic. Mimochodem - systém nakládání desek a především odstraňování ochranných listů je opět velmi jednoduchý a na první pohled efektní - ostatně i proto ECRM má tuto část CtP jednotky představované na Drupě vyvedenou zčásti z průhledného skla. Určitě doporučujeme si nechat tuto technologii předvést.
Mako4 v automatickém režimu pracuje s rychlostí 20 desek za hodinu (při rozlišení 2540 dpi), a v případě napojení na on-line vyvolávací automat bez jakéhokoliv zásahu obsluhy.
Spolu s automatickou verzí, je na stánku ECRM k vidění také MAKO 4 v klasickém provedení určený pro osvit do formátu 635 x 927 mm.

S podobnou automatikou jako má MAKO 4matic byl již na veletrhu IFRA představen další systém, který výrobce vystavuje rovněž na Drupě - jde o CtP ECRM NEWSmatic určený pro novinový průmysl. Jeho systém automatického zakládání je odlišný pouze v té skutečnosti, že sám neodstraňuje ochranné listy, které musí obsluha odstranit ručně před vložením desek do kazety. Pak již jednotka pracuje automaticky rychlostí cca 60 desek za hodinu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: