Digitální přetlak v Praze? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Digitální přetlak v Praze?

10. června 1999, 00.00 | V Praze zahájí v blízké době provoz dvě nové tiskárny s digitálními tiskovými stroji. Vyplatí se mnohamilionová investice?

Digitálních tiskových strojů je v Praze již nějakou dobu několik. Zákazníci mohou tisknout jak na Indigu (2 instalace), Xeikonu (3 instalace), tak Chromapressu (1 instalace). Vzhledem k velmi vysokým mnohamilionovým vstupním investicím a dosud nízkému obecnému povědomí o výhodách digitálního tisku se často spekuluje o tom, zda se podobné stroje mohou v dnešní době v naší zemi uživit. Jejich obecnou výhodou je totiž jednak tisk od jednoho kusu, ale především personalizace, která není zatím příliš využívána. A tak nezáleží ani tolik na kvalitách jednotlivých strojů, jako na marketingovém umu a celkovém zázemí firem, které stroje provozují. Rozhodně se však v žádné z firem nejedná o zlatý důl, ale spíše o zabírání pozic na trhu.

O to více překvapuje skutečnost, že do Prahy míří další dva digitální stroje značky Xeikon. A to v tiskové šíři 50 cm, které zatím nebyly v ČR zastoupeny. Na strojích tak lze tisknout od jednoho kusu ve formátu B2, což může být marketingově velmi zajímavé.

Stroje byly zakoupeny pražskými firmami tiskárna Tercie a GT&A. V Tercii bude zařízení uvedeno do provozu v polovině června, v GT&A zhruba o měsíc později. Třebaže se jednotlivým instalacím budeme později věnovat podrobně, pokusili jsme se zjistit alespoň první představy nových majitelů o tom, co jim nové zařízení přinesou.

"Myslíme si, že stroj s takovýmto formátem a možnostmi určitě najde, v době snižování nákladů, uplatnění. Navíc umožňuje 100% personalizaci, a proto nyní, při montáži stroje, vedeme jednání s našimi zákazníky právě o využití této možnosti. Zařízení navíc umožňuje potisk různých fólií nebo PVC, čímž nabízíme další možnost k uspokojení potřeb zákazníků," řekla nám Petra Maršová z oddělení marketingu tiskárny Tercie.

"Nikdo v současné době nechce velké náklady. I když je v Praze v oblasti těchto strojů veliká konkurence myslíme, že díky našemu formátu nebude problémem nabrat pro stroj dostatečné množství zakázek," konstatoval Tomáš Kosiner z firmy GT&A.

V Praze je skutečně velká konkurence, navíc poměrně zavedená. Na druhou stranu stávající instalace mohou tisknout v šíři pouze 32 cm (u zařízení Xeikon a Chromapress), což je oproti novým 50 cm evidentní handicap. O dalším vývoji vás budeme samozřejmě informovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: