DCS Book CMYK - hodně podrobný barevný vzorník - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

DCS Book CMYK - hodně podrobný barevný vzorník

13. listopadu 2003, 00.00 | Novým produktem na našem trhu je velmi rozsáhlý barevný vzorník DCS Book CMYK společnosti Prepress innovations. Pokud potřebujete pracovat s co nejvíce barevnými kombinacemi, může být právě tento vzorník zajímavou volbou.

Pryč jsou dávno doby, kdy na našem trhu bylo k dispozici jen několik málo typů vzorníků a to navíc ještě v drtivé většině od jednoho výrobce. Dnes je nabídka velmi široká - koupit lze jak levné "neznačkové" produkty, vzorníky renomovaných značek, tak i různé atypické vzorníky.Do poslední kategorie bych neváhal zařadit produkt společnosti Prepress innovations, s jejímž vzorníkem DCS BOOK CMYK Professional Edition jsme měli díky společnosti Quentin, která jej před nedávnem zařadila do své nabídky, možnost se blíže seznámit.

Jak vidíte na fotografiích, jedním z parametrů, kterým bezpečně odlišíte vzorník od ostatních produktů této kategorie jsou jeho fyzické rozměry. Vzorník je distribuován v šanonu o rozměrech přibližně 38 x 34 x 6 cm, plus je součástí produktu menší "brožura" obsahující dodatečné barevné škály (viz dále). Šanon i menší vzorník lze bezpečně ukrýt do dodávaného tvrdého pouzdra, které vzorníky chrání jak před mechanickým poškozením, tak především před světlem.

Hlavní "šanon" se skládá z barevných škál osahující CMYK kombinace odstupňované po deseti procentech, jemnější odstíny (do 50%) jsou odstupňovány po 5%. Každý list vzorníku tak obsahuje matici 16 x 16 barevných polí o velikosti 16 x 16 mm. Celý vzorník se pak skládá z 256 stran (plus několik "servisních"), resp. 128 oboustranných listů. Pro upřesnění dodejme, že listy nejsou potištěny oboustranně, ale jednotlivé stránky jsou složeny "z přeložených" listů, takže listy působí jako by byly vytištěny oboustranně, ale barvy neprosvítají, což by jinak mohlo u použitého materiálu hrozit (vzorník je vytištěn na 135 g/m2 křídu).
Kromě stran s barevnými škálami obsahuje hlavní vzorník ještě stránku s barevnou a černobílou fotografií vytištěnou na stejný papír jako celý vzorník, avšak v různých tiskových rastrech. Konkrétně s lineaturou 50, 60, 70, 80, 90, 105, 120, 135, 150, 175 a 200 lpi. Poslední oboustranně potištěný list obsahuje pak v různých lineaturách základní barevné škály.

První čtyři listy šanonu obsahují čtyřjazyčné informace (německy, anglicky, španělsky a francouzsky) o tom, jak vůbec s barvou pracovat a především údaje o samotném vzorníku. To je jedna ze zásadních informací, kterou je nutné zdůraznit a pochválit - v málo kterém podobném produktu se uživatel dozví přesná specifika toho, jakým způsobem byl vzorník vyroben, na jaký konkrétní papír je tištěn (matná křída), jaké bylo použité rastrování (150 lpi), jaký byl nárůst tiskového bodu, v jakém pořadí byly barvy ve stroji tištěny a další. Na vzorníku je prostě vidět, že se jej tvůrci snažili dotáhnout k maximální "dokonalosti". Nepřekvapí proto ani to, že součástí "šanonu" jsou i dva kartonové aršíky (černý a šedý) s vyraženým otvorem, přes který je možné pracovat s barvami ve vzorníku bez vlivu okolních políček.

Obsahem malého vzorníku jsou škály pro převod dalších barevných systémů do CMYKu. Konkrétně zde naleznete vzorníky pro převod HKS => CMYK (ve variantách K, N/E, Z) a RAL => CMYK (při tisku na lesklý papír).

Hodnocení
Vzorník DCS Book CMYK Professional Edition nabízí skutečně obrovské množství barevných kombinací, navíc v promyšleném provedení. Vzorník je tištěn na papír běžné gramáže, takže je možné barvy prohlížet na médiu, na kterém budou v konečném výsledku opravdu tištěny. Na druhou stranu je produkt technologicky připraven tak, aby jej bylo možné opravdu profesionálně používat - tj. případné prosvítání vyřešil výrobce velmi chytrým přehnutím jednostranně potištěných listů. Vzorník působí svými rozměry impozantně a je na něm patrná důležitost, která se s jeho používáním barvě věnuje. Na druhou stranu je pochopitelně na zvážení, zda-li skutečně uživatel potřebuje všechny nabízené barevné kombinace - pokud ano, pak je popisovaný vzorník určitě zajímavou volbou. Jeho cena je cca 7800 Kč bez DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: