ColorSync 4 - krok k Microsoftu? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

ColorSync 4 - krok k Microsoftu?

Apple ColorSync 4

24. října 2001, 00.00 | S novým systémem Mac OS X přichází také nová verze ColorSyncu. O její zajímavosti svědčí to, že jí Apple věnoval podstatnou část času při prezentaci na Seyboldu.

Historii správy barev můžeme směle rozdělit na dvě etapy, přičemž milníkem je uvedení ColorSyncu 2. Do jeho uvedení si musela každá aplikace provádět správu barev sama. To bylo hodně náročné, jak pro tvůrce, tak pro uživatele. Místo toho, aby se programátoři soustředili na hlavní funkce programu, museli vymýšlet CMS, případně způsob implementace proprietárního systému jiné firmy. Také na uživatele byly kladeny vysoké nároky, protože téměř každý tvůrce programu si rozhraní pro práci s CMS implementoval po svém.

Nástupem ColorSyncu 2 se mnohé změnilo, protože většinu problémů převzal na svá bedra systém. Programátorům zbylo pouze implementovat standardní systémové rozhraní a "nechat se obsloužit" systémem. V praxi to fungovalo a došlo k podstatnému zjednodušení pro programátory, a dokonce i pro uživatele.

S příchodem Mac OS X přichází také nová verze ColorSyncu, která nese označení 4.0. Nebýt marketingových materiálů, běžný uživatel by číslo verze vůbec nezjistil, protože je opravdu dobře skryté. Podobně důkladně utajené jsou také informace o novinkách ve verzi 4.0. Pokud je přece jen nakonec naleznete, dají se shrnout do čtyř bodů:

  • je plně integrovaný,
  • odpovídá specifikaci ICC 4,
  • má nový dialog ColorSync Preferences,
  • osahuje nový program ColorSync Utility.

Určitě sami uznáte, že z těchto bodů se toho moc zjistit nedá. Dokonce ani informace pro vývojáře nejsou příliš obsažné a někteří programátoři si stěžují, že například Profile Inspector se nezměnil od roku 1994 (tedy ani nebyl karbonizován).

Ještě zajimavější je, že specifikace ICC 4 bude hotová teprve 3. prosince 2001. Zatím je k dispozici pouze draft této verze, jenž si můžete stáhnout ze stránek ICC konsorcia. Návrh se s největší pravděpodobností už nebude měnit, ale tvrdit v současné době (dva měsíce před uzavřením), že ColorSync 4 odpovídá této specifikaci je přinejmenším odvážné.

ColorSync Control Panel Hlavní nastavení ColorSyncu se již tradičně provádí v dialogu předvoleb v ovládacích panelech. Jak můžete vidět na obrázku, došlo k podstatnému zpřehlednění. První dvě záložky (Device Profiles a Document Profiles) byly původně součástí Applovského záložkového experimentu, tedy byly organizovány jako roletový seznam. Nyní jsou obě položky vyčleněny jako samostatné záložky, takže je na první pohled jasné, co všechno lze nastavit.


Druhou změnou je přehlednější práce s Workflow, tedy s celkovým nastavením. Kompletní sadu nastavení na panelu předvoleb ColorSyncu lze uložit do souboru, který lze použít na jiném počítači a dosáhnout tak optimálních výsledků. Dříve se pro práci s workflows otevíral samostatný dialog, nyní to zvládnete pomocí dvou tlačítek.

Nastavení profilu monitoru se již tradičně provádí na panelu Displays, tedy u nastavení samotného monitoru. Tato funguje již od ColorSyncu 3, takže nejde o žádnou novinku. Podstatná je však funkce automatického přiřazení profilu připojeného monitoru, kterou nám z praxe potvrdili někteří čtenáři. Pokud připojíte některý tradiční monitor (EIZO, Sony, Mitsubishi atd.), ColorSync si sám zavede jeho profil.

Zkušenější jistě namítnou, že to je nemožné, protože každé zařízení má jedinečný gamut, tedy i ICC-profil. Jak to tedy funguje? Systém rozpozná nově připojený monitor a zjistí jeho typ. Pro většinu běžných typů monitorů má systém databázi základních parametrů, tedy polohy luminoforů, polohu bílého bodu a hodnoty gama jednotlivých kanálů. Pomocí jedné nové funkce ColorSyncu se následně vygeneruje nový profil, který obsahuje hodnoty monitoru vytažené z databáze. Ve skutečnosti to znamená, že vygenerovaný profil je stejný jako profil, který dodává výrobce monitoru na disketě. Ten sice není příliš kvalitní, ale lze ho použít jako základ pro vizuální kalibraci.

Profily zařízení
Pokud netušíte, co si představit pod pojmem plné integrovanosti ColorSyncu, tak jednou částí tohoto pojmu jsou právě profily zařízení. Každé vstupní nebo výstupní zařízení pracující s barvou (skener, digitální fotoaparát nebo tiskárna) má přiřazený profil nebo sadu profilů. Při práci se standardními programy se automaticky provádí potřebné barevné korekce.

Příkladem může být digitální fotoaparát. Pokud ho připojíte ke spuštěnému počítači, Mac OS X ho rozpozná a aktivuje ovladač, přičemž součástí ovladače je také profil vstupního zařízení. Nyní stačí spustit karbonizovanou (nebo Cocoa) aplikaci, která dokáže pracovat s obrázky, a z digitálního fotoaparátu stáhnout snímek. Ten se automaticky převede ze vstupního prostoru zařízení do pracovního prostoru, který je nastavený na panelu ColorSync. Podobný postup platí také pro výstupní zařízení, pouze se přepočítává opačně.

ColorSync Utility
Zatímco dosud uvedené prvky jsou určené pro běžné uživatele, ColorSync Utility (CSU) je nástroj spíše pro mírně pokročilé. Tento program integruje v podstatě tři aplikace - Profile First Aid pro úpravu "pokažených" profilů a programy Profiles a Devices.


Pohled do nitra profilu

Profile First Aid se objevil již s ColorSyncem 3 a slouží pro opravu "pokažených profilů". Jedná se zejména o profily z aplikací Barco CobraMatch nebo ColorBlind, které si vysvětlovaly definici formátu ICC trochu po svém. Díky tomu došlo k určité nekompatibilitě, takže tyto profily ColorSync "neviděl" a nedokázal s nimi pracovat. Program Profile First Aid ICC profily nijak zásadně nemodifikuje, pouze kontroluje jejich správnost podle nové specifikace a případně je normalizuje.

Program (respektive záložka) Profiles je přepracovaná a zjednodušená aplikace Profile Inspector. Touto aplikací lze nahlédnout do nitra profilu na jednotlivé datové tabulky. Na rozdíl od Profile Inspectoru se zobrazují pouze názvy jednotlivých tabulek a jejich délka, ale už ne jejich obsah. Zajímavý experiment tak zůstal na půl cesty - laik bude zřejmě zmaten a odborník se nic nedozví.


Informace o připojených zařízeních a jejich profilech

Poslední záložka (Devices) je mnohem užitečnější. Jedná se o praktický přehled nainstalovaných zařízení a k nim připojených profilů.
Snadno tak můžete zjistit, jaké zařízení používá který profil a můžete ho také lehce vyměnit. Přiřazení jiného profilu zařízení lze provést také přímo v nastavení daného zařízení, ovšem výhodou záložky Devices je přehlednost informací, které jsou na jednom místě.

Display Calibrator
Poslední změněnou částí je program pro kalibraci displeje (monitoru). Změna je v tomto případě spíše kosmetická, protože vizuální kalibrace (takzvaná okometrická) již dávno dosáhla svého zenitu. Ovšem pro základní laické nastavení monitoru je to stále jediná dostupná metoda. Ve spojení s automatickou instalací profilu monitoru je to určitě krok správným směrem.


Na obrázku můžete vidět jednotlivé kroky vedoucí k vytvoření profilu monitoru. Podobné nastavení lze provést v systému 9 pomocí Adobe Gama nebo vizuálního kalibrátoru. Nic převratně nového na uživatele nečeká.

Závěr
Je pravda, že maximálně uživatelsky příjemný program "nepotřebuje" žádnou dokumentaci, protože uživatelé na jeho ovládání přijdou sami. Apple se zřejmě domnívá, že plnou integrací ColorSyncu do systému udělal pro uživatele maximum a žádná dokumentace již není potřeba. Cestu minimální dokumentace správy barev již vyzkoušel Microsoft a dopadlo to tak, že většina odpůrců systému dodnes tvrdí, že ve Windows žádná správa barev není.

Protože jsme v redakci bytostní optimisté, minimum informací si vysvětlujeme prozatímní nepřipraveností ColorSyncu pro běžné uživatele. Domníváme se, že s příchodem "killer-apps" (klíčových aplikcí) se situace výrazně zlepší. Pokud nebude chtít potřebné informace poskytnout přímo firma Apple, určitě to udělá výrobce programu, který bude informované uživatele potřebovat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Apple  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: