Buďte CMYK! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Polygrafie

Buďte CMYK!

Vzorník CMYK DTP studio

25. května 2001, 00.00 | Firma DTP studio již před časem uvedla na trh vlastní CMYK vzorník In&Out, charakteristický proseknutými otvory pro porovnávání barev. V těchto dnech je na trhu nová verze s názvem CMYK BASIC, se kterým vás nyní chceme seznámit.

Asi neobjevím Ameriku, když budu tvrdit, že uživatelů, zabývajících se pre-pressem je mnohem více, než dokonale vyladěných CMS systémů. Spoléhat na korektní zobrazení monitoru může jen pár šťastlivců a vzorníky všeho druhu jsou tedy zcela na místě. Vzorník CMYKu patří mezi „povinnou výbavu“, tudíž se pojďme podívat na produkt DTP Studia.

Větší krabice - menší vzorník

Vzorník CMYK BASIC dostanete v krabici velikosti malého softwarového balíku.

O to větší překvapení čeká uvnitř. Vzorník samotný se nám poněkud zmenšil. Oproti původnímu „knižnímu“ provedení je nová verze zhruba poloviční, přesněji řečeno nějakých 10,5 x 21 cm. Také provedení je více podobné klasickým vzorníkům - jednotlivé strany jsou spojené plastovým šroubem a se vzorníkem pracujeme známou “vějířovou“ technikou.

Vzorník je vytištěný na lesklé křídě 300g/m2. Oproti původní verzi se mírně zmenšila jednotlivá barevná políčka, ale pořád je jejich velikost uspokojivá. „Objem“, tedy počet barev, se zvýšil o stovku a subjektivně se mi zdají i lépe zvolené. Škála mi připadá více použitelná, než u první verze. Trošku může zamrzet absence odstínů čistých barev - jednotlivých složek CMYKu.
V krabici také najdeme vysvícené typometrické pravítko shodných rozměrů jako vzorník CMYK BASIC.

Úplně nové novinky

Vzorník CMYK BASIC ale přináší ještě mnohem více. Jednak na nás z balení zlatavě svítí CD-ROM a pod ním kromě samotného vzorníku nalezneme ještě jeden - tzv. slepý. V podstatě jde o prázdné listy běžného ink-jet papíru, velikosti vzorníku i s předsekanými otvory.

Na CD-ROM pak nalezneme soubory přesně odpovídající jednotlivým stranám originálního vzorníku, a to ve formátu CorelDRAW, Adobe Illustrator a Adobe Acrobat.

Způsob použití je zřejmý: otevřeme soubor v aplikaci a prostě si vytiskneme vzorník vlastní. Pomocí přiloženého plastového šroubu provedeme adjustaci a ihned tak můžeme jednoduše porovnávat barevný prostor vlastního výstupního zařízení s CMYKovým prostorem originálního ofsetového vzorníku.
Nevadí, že používáte jiný ink-jet papír, nebo tisknete na laserovce. Díky vcelku běžným rozměrům si můžete vzorník vytisknout „vaší technologií na váš papír“. Nelze tedy vyčítat, že DTP studio použilo ten či onen papír. Průšvih je pouze v tom, že když si budeme vzorník tisknout sami na svůj papír, přijdeme o předsekané komparační otvory.
Maličkou výhradu mám pouze k tomu, že v souboru CDR nejsou fonty rozbité do křivek. Jde sice o běžná písma, ale i tak se může najít uživatel, který je ve svém systému nainstalovaná mít nebude. Producentovi vzorníku jsme si také dovolili navrhnout malý „zlepšovák“ v tom smyslu, že pro CorelDRAW by bylo možné na CD-ROM vzorník doplnit jako soubor *.cpl - paletu CorelDRAW. Uživatel by tak mohl jednotlivé odstíny přímo vybírat z palety a nemusel by složení barvy zadávat “ručně". Bylo nám přislíbeno, že paleta bude během několika dní k mání. Uživatelé, kteří si již vzorník zakoupili, si ji budou moci stáhnout z firemního webu, ostatní ji najdou na CD-ROM, které je součástí balení.

Hodnocení

V každém případě je „upgrade“ vzorníku DTP Studia dobrý počin. Uživatelský vzorník je výborná myšlenka a v rámci možností a odhadu koncového zákazníka také dobře dotažená. Od původního CMYK In&Out povýšil CMYK BASIC minimálně o 100 %, což nelze hodnotit jinak, než pozitivně. Cena ve výši 1155 včetně DPH je také dobrá, takže co dodat...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: