Budou k dispozici CtP pro běžné tiskové desky? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Budou k dispozici CtP pro běžné tiskové desky?

23. února 2000, 00.00 | Společnost Purup-Eskofot představila CTP zařízení, které bude schopné exponovat běžné tiskové desky.

Na své tiskovové konferenci v německém Düsseldorfu představila společnost Purup-Eskofot novinky, které bude prezentovat na veletrhu Drupa 2000. Pravděpodobně největší zájem novinářů vzbudilo nové CtP zařízení DICON, které by mělo umět exponovat dnes běžně používané tiskové desky citlivé na UV světlo. Připomeňme, že CtP zařízení používaná dnes pracují se speciálními tiskovými deskami určenými právě pro CtP (bližší informace o jednotlivých CtP technologiích viz ZDE).

Jak bude konkrétně DICON fungovat, uvidíme na Drupě - Purup-Eskofot slibuje, že tam bude k dispozici funkční prototyp. Ten bude pracovat technologií plochého osvitu tiskových desek formátu B1 rychlostí 30 až 50 desek za hodinu při rozlišení 2 540 dpi! Osvit je v CtP zařízení prováděn UV lampou, jejíž paprsky jsou k desce přivedeny optickými vlákny, která slouží místo dnes běžných laserových diod. Optická vlákna jsou uspořádána do zobrazovací hlavy pokrývající plnou šířku tiskové desky - tedy max. 1 125 mm. Při osvitu se tedy pohybuje pouze tisková deska a k zaměření paprsku na tiskovou desku není třeba žádných zrcátek. Velikost osvíceného tiskového bodu je podle výrobce 20 mikronů. S ohledem na použitou technologii osvitu by měly být tiskové desky připravené touto technologií vhodné zejména pro novinový tisk a flexotisk. Výstupem bude tedy hotová tisková deska pro okamžité použití v tiskovém stroji - DICON provede osvit negativní nebo pozitivní tiskové desky, desku vyvolá, osuší a následně i oděruje.

Myšlenka CtP zařízení, které by pracovalo podobným technologickým postupem jako dnešní "kopírky tiskových desek", je samozřejmě lákavá především proto, že běžné tiskové desky představují určitý známý "standard", existuje pro ně řada výrobců a jsou levnější než např. termální tiskové desky určené pro dnešní CtP zařízení. Další otázky dnešních CtP zařízení se pochopitelně točí okolo laserových hlav, které jsou velmi drahé. Uvědomíme-li si, kolik finančních prostředků navíc museli výrobci vložit právě do těchto řešení, není divu, že otázka té "správné" CtP technologie je dnes poměrně často rozebírána zejména zahraničními médii. Každopádně je to jedna z oblastí, ve které uvidíme na DRUPĚ řadu novinek, jež by mohly ovlivnit budoucí vývoj této technologie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: