Budiž (denní) světlo! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

Budiž (denní) světlo!

21. února 2002, 00.00 | Že zpracování grafiky na počítači není jen o dobré grafické kartě a monitoru, nýbrž svou roli hraje i kvalita osvětlení, v němž pracujeme, to ví jistě každý, kdo se o tuto problematiku zajímá víc než okrajově. Praxe bývá ale velmi často odlišná od teorie, a tak svítíme vším možným, co vydává světlo.

Sebeprimitivnější kalibrační postup monitoru vždy ve svém některém kroku obtěžuje uživatele dotazem na způsob osvětlení počítačového pracoviště. Pracujeme-li pouze s využitím denního světla přicházejícího okny, je situace poměrně jednoduchá, i když jak víme, jeho barva-teplota chromatičnosti se také mění a někdy dost výrazně. Pořád ale máme relativně stálý typ osvětlení. Jak ale vím z vlastní zkušenosti, grafici, webdesignéři a jiní podivíni, trávící čas koukáním do monitoru, pracují velmi často hluboko do noci, nad ránem a vůbec v čase, kdy slušný člověk už má dávno „po večerce“. Pracovat v místnosti, kde jediným zdrojem světla je byť na frekvenci 100Mhz, ale přesto blikající monitor, to není dobrá představa. Proto sáhneme po vypínači… A rozsvítíme tu žárovku, tam halogenovou stolní lampu, jinde zase stropní zářivkové svítidlo. A samozřejmě překalibrujeme monitor! Že to poslední neděláte? Přiznám se, já také ne, a to jsem typický noční pták. Když píšu tato slova, je více než hodina po půlnoci a svítím si k tomu zářivkovým osvětlením.

Není zářivka jako zářivka
Ovšem pár dní už překalibrovávat monitor nemusím. Pro účely recenze máme totiž od společnosti DTP Studio zapůjčené stropní zářivkové svítidlo LightBOX 5000 K s teplotou chromatičnosti 5000 Kelvinů, tedy „kvalitativně“ velmi blízké tzv. dennímu světlu.

Nemá smysl čtenářům nalhávat, že se jedná o nějaký technologický zázrak. V principu jde o klasické svítidlo v bílém rámu cca 60 x 60 cm, vybavené mřížkou z vysoce leštěného Al plechu, zaručující optimální rozložení světelného toku čtyř speciálních zářivkových trubic zn. Philips. Právě ty zaručují onu barevnou teplotu 5000 K (Illuminant D50 CIE/ANSI norma).

Uživatelsky přívětivé osvětlení
Nechť mi prosím zarytí technokraté prominou, protože následující část tohoto článku bude ryze v duchu subjektivních dojmů. Už jen proto, že nemám k dispozici colorimeter, který by proklamovanou barevnou teplotu potvrdil nebo vyvrátil. Ještě jednou tedy opakuji – následují subjektivní dojmy.
Už „na první pohled“ je světlo velmi příjemné. Rozdíl mezi běžnými zářivkami je i bez měření naprosto zřejmý – světlo není „jedovatě bílé“, ale skutečně vyvolává dojem přirozeného denního osvětlení. Přiznávám, že to může být jen můj pocit vyvolaný tím, že „vím“. Avšak i když vím, zjistil jsem, že po pěti dnech intenzívní noční práce se zase ráno můžu na sebe podívat do zrcadla, aniž bych viděl obvyklé tmavé kruhy pod očima. Jinak řečeno – práce je mnohem méně unavující. K tomu samozřejmě přispívá i dobře navržená mřížka-reflektor svítidla, která vhodně směruje rozptýlené světlo zářivek do vyzařovacího úhlu 60 stupňů. Zde je na místě praktická poznámka: jestliže jste vlk samotář, pak si v pohodě vystačíte s jedním LightBOXem. U středních a větších studií, je třeba počítat zhruba s jedním svítidlem na jedno počítačové pracoviště. Jak známo, světla ubývá se čtvercem vzdálenosti a při ploše svítidla 60 x 60 cm nelze počítat s tím, že osvětlí tovární halu.

Je libo snímeček?
Pojem „denní světlo“ mi nedal, abych nevyzkoušel LightBOX 5000 K také jako světelný zdroj pro klasickou fotografii. Letmý pohled na expoziční hodnoty v hledáčku fotoaparátu naznačil, že už dvě tato svítidla dají použitelné (z hlediska intenzity světla) krásně měkké portrétní osvětlení. Kdyby byly tři, mohl bych svítit i na pozadí… Prubířský kámen však pochopitelně představuje teplota denního světla, která je ve fotografii o 600 K vyšší. Výsledky odpovídají přesně očekávání – barevné podání je lehce teplejší, avšak oproti klasickému teplému žárovkovému osvětlení (cca 3000-3600 K) je rozdíl značný, samozřejmě ve prospěch LightBOXu. Slabý konverzní filtr nebo jen zkušená obsluha minilabu barevnost doladí k ideálu a levné portrétní, případně table-top studio klasické (ale i digitální) fotografie je na světě. Jinak se tomu

LightBOX 5000 K se na českém trhu prodává v ceně Kč 3705,- + DPH.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: