Bilance Grafitecu po veletrhu Ipex - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Polygrafie

Bilance Grafitecu po veletrhu Ipex

grafitec

11. července 2002, 00.00 | Společnost Grafitec se na letošní světové výstavě IPEX prezentovala jako přední český výrobce tiskových strojů. O veletrhu a obchodech jsme si povídali s Janem Korencem, obchodním a marketingovým ředitelem společnosti.

Na letošní světové výstavě Ipex se společnost Grafitec prezentovala jako přední český výrobce tiskových strojů. Připomeňme si, že Grafitec vyrábí od počátku roku ve své výrobní divizi v Dobrušce modernizované tiskové stroje Polly Performer 66 ve formátu A2 a Polly Prestige ve formátu B2. Oba stroje v pětibarvovém provedení měly mezinárodní premiéru právě na letošním Ipexu. Stroje obou formátových řad byly předváděny na stánku firmy Graphic Arts Equipment, která je obchodním zástupcem Grafitecu ve Velké Británii. S odstupem tří měsíců jsme se v Grafitecu Praha zeptali, jak se úspěšné vystoupení v Birminghamu projevuje v obchodní bilanci firmy.

"Výsledky prodeje tiskových strojů Polly za první pololetí ukazují, že Ipex 2002 pro nás byl úspěšnější než Drupa 2000," řekl v našem rozhovoru ing. Jan Korenc, obchodní a marketingový ředitel společnosti Grafitec. Zájem trhu potvrzuje, že inovace provedené na tiskových strojích Polly byly krokem ve správném směru. Podle vyjádření ing. Korence výstava v Birminghamu posílila image značky Polly a byla impulsem k obchodnímu úspěchu nejen na britském trhu, ale i v dalších evropských zemích. V současné době se instalují stroje, které byly na veletrhu obchodně kontrahovány. Na samotný anglický trh se bude brzy expedovat již třetí pětibarvový Performer. Bryan Godwyn, finanční ředitel společnosti Graphic Arts Equipment, která na britském trhu zastupuje kromě značky Polly rovněž japonské firmy Shinohara a Horizon, tvrdí, že zájem trhu o stroje Performer 66 (formát 485 x 660 mm) táhne nahoru také poptávku po strojích Shinohara 52 v menším formátu 370 x 520 mm.

Zatímco britský trh projevil zájem převážně o tiskové stroje Performer, obchodní zástupci Grafitecu v dalších západoevropských zemích signalizují rostoucí poptávku po strojích ve formátu B2. Do Německa šly už dva tiskové stroje Prestige a předpokládá se prodej dalších dvou strojů tohoto typu ještě v letošním roce. Zájmu vyspělých trhů o tiskové stroje Polly napomáhá i bezproblémová kompatibilita systémů řízení strojů Prestige i Performer se standardy CIP3/CIP4.


Pětibarvový Polly Performer 566 na veletrhu IPEx

Počátek roku byl v prodeji tiskových strojů spojen ještě s doprodejem tiskových strojů v provedení Polly 66 A, které byly na zásobách. Zároveň šel do výroby inovovaný stroj Polly Performer 66 B. To je pro každého výrobce obtížný okamžik, protože zákazníci si raději počkají na modernější verzi. "Doprodej se nicméně podařilo zvládnout a nyní nabízíme už jenom inovované Performery," řekl ing. Korenc. V polovině roku je Grafitec zhruba na 50% plnění ročního prodejního plánu. Obchodní ředitel Grafitecu se neobává, že by jeho společnost nedosáhla v závěru roku svých předpokládaných cílů. Grafitec prodal v prvním pololetí o něco více tiskových strojů Performer, zatímco odbyt strojů Prestige je "lehce pod očekávanou úrovní". Celkově v obou formátech společnost předpokládá v letošním roce prodej v rozsahu 400 tiskových jednotek s převahou ve formátu A2.

Společnost Grafitec se v současné době nalézá ve fázi upřesňování záměrů, které by měly vést ke zdokonalení obou produktových řad. Jedna část technického rozvoje strojů Polly se koncentruje na zvyšování kvality a spolehlivosti tiskových strojů. V tomto směru mění výrobce od července některé používané komponenty a uzly strojů. Druhá složka vývoje se týká dalších inovací. Své záměry však Grafitec nechce předem prezentovat, oznámí je, až budou inovované stroje obchodně dostupné. V obecné rovině se má samozřejmě jednat o další inovace, které povedou "ke zvýšení kvality tisku a ke snížení ztrátových časů při současném zachování jednoduchosti obsluhy". Předpokládá se, že konkrétní výsledky uvidí odborná veřejnost na výstavě Embax-Print v Brně 20. - 23. května příštího roku a od druhého pololetí 2003 by se stroje obohacené o další opce mohly stát součástí standardní nabídky.


Polly Prestige ve formátu B2

Proces reorganizace skupiny Grafitec, který vedl ke sloučení dříve relativně samostatných subjektů do jednoho podniku, je v současné době již ukončen. Společnost je nyní složena ze čtyř divizí. Divize G1 zahrnující management, marketing a prodej sídlí v Praze, pod divizí G2 najdeme bývalý Grafitec Dobruška. Dřívější firma Grik Blansko se začlenila do Grafitecu jako divize G3 a konečně pod názvem divize G4 se skrývá výrobní závod v Dobrušce. Všechny změny mají vést ke zjednodušení a zprůhlednění řídících struktur a odstranění byrokracie. Ing. Korenc předpokládá, že k posílení péče o zákazníka povede od 1. července i převod oddělení GTS (Global Technical Support) do jeho přímé kompetence.

V roce 2001 dosáhl prodej tiskových strojů Polly na českém trhu vůbec nejvyšší úrovně v historii. Za šest měsíců letošního roku bylo na tuzemský trh expedováno už více než 50% předpokládaného ročního objemu dodávek. Ještě v průběhu července má být v českých tiskárnách instalováno dalších sedm tiskových strojů Polly. A protože i výhled objednávek na druhé pololetí je podle ing. Korence velmi dobrý, společnost Grafitec očekává udržení nebo mírné překročení loňského trendu.

Jako každému, kdo vyváží, působí i Grafitecu problémy posilování koruny vůči dolaru a euru. Exportéři se bouří a lobbují, ale jejich snaha zatím nenachází odezvu. Zpevnění přibližně o 20% vůči dolaru a o 10% proti euru za poslední půlrok přináší silný tlak i na ekonomii Grafitecu. Firma hledá v současnosti další možnosti ve snižování nákladů, tak aby důsledky výrazného posílení české koruny dopadly na zákazníky jen v nejmenší možné míře.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: