Bezplatný on-line preflight skutečností - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Polygrafie

Bezplatný on-line preflight skutečností

20. října 1999, 00.00 | Potřebujete si nechat zkontrolovat PDF dokument před tím, než jej předáte např. do studia? Pak pro vás bude následující on-line služba zajímavou variantou.

Není tomu tak dávno, co jsme předpovídali otevření prvních on-line profesionálních služeb v oblasti předtiskové přípravy. Po různých on-line systémech umožňující aplikovat různé filtry na grafické soubory, je zde služba, kterou jistě ocení také řada českých uživatelů - on-line preflight a navíc zdarma. Službu nabízí společnost creativepro.com a naleznete ji ZDE.

Co je to preflight?

Programy pro preflight ("předletovou kontrolu") se v předtiskové přípravě označují nástroje, umožňující zkontrolovat soubor připravený pro tisk s ohledem na uvažovanou výstupní technologii. Preflight program pochopitelně neodhalí obsahové nepřesnosti, ale umí v řadě případů upozornit na skutečnosti, které způsobí chybu např. při osvitu nebo naopak chybu nezpůsobí, ale zkazí celý tisk.

Základní princip preflight programů je jednoduchý - podle nastavených kritérií program otevře dokument a zkontroluje obrázky, písma, rozměry stránky apod. Na případné chyby pak uživatele upozorní.

Zatím byly pro preflight k dispozici různé nástroje, které však musel mít uživatel nainstalován na svém počítači. Jak funguje tato služba on-line?

Především je možné v současné době kontrolovat pouze PDF dokumenty. Provozovatel sice slibuje zprovoznění kontroly také dalších formátů, zaměření na PDF se nám v současné době zdá vzhledem k propustnosti internetových linek dostatečné.

Celý proces kontroly je velmi jednoduchý - PDF soubor stačí přetáhnout na vymezené okno prohlížeče a následně jej již je možné podrobit kontrole - buď základní (Basic) nebo rozšířené (Advanced). Základní režim upozorní na chybějící fonty, TrueType fonty, obrázky v RGB barvách, PDF soubory vytvořené ovladačem PDFWriter způsobující často různé další komplikace a PDF soubor uložený s takovým zabezpečením, neumožňující jeho další editaci. Rozšířená (Advanced) kontrola navíc upozorní na fonty aplikované tučně nebo kurzívou, nesprávné nastavení kompatibility Acrobatu, PDF uložené v ASCII formátu, neoptimalizované PDF a PDF obsahující více než jednu stránku.

Výsledkem je pak již výsledná zpráva upozorňující na možné problémy.

Služba je jistě velmi zajímavá a přestože v základním bezplatném režimu nabízí pouze skutečně minimální možnost kontroly, bude pro řadu méně zkušených uživatelů připravujících soubory ve formátu PDF pro další zpracování jistě vítaným pomocníkem.

A co pro předtisková studia?

Pro ně připravila společnost creative.pro jinou nabídku. Součástí celého systému je totiž možnost vlastního využití kontrolního engine pro zcela vlastní účely a vlastní zákazníky. Předtisková studia si mohou na své servery umístit zcela graficky upravenou verzi on-line preflightu a učit své zákazníky, aby soubory nechávali kontrolovat před odesláním např. na firemní FTP. Kouzlo spočívá v tom, že program v této verzi umožňuje mnohem více kontrol, které si může nastavit samotné studio podle dalšího využití uploadovaných souborů. Jednoduše se vytvoří řada uživatelských profilů (např. tisk na inkoustové tiskárně, osvit, digitální tisk atd.) a program zkontroluje hodnoty, které jsou aktuální pro daný způsob zpracování souboru (rozlišení obrázků, použití RGB/CMYK grafiky atd.). Tato služba je podle našeho velmi progresivní - studia nemusí nic instalovat, nemusí se starat o žádný upgrade a při správném nastavení uživatelských profilů mají jistotu, že uploadované soubory jsou v pořádku a nebudou zlobit při dalším zpracování. Tato služba je již samozřejmě placená.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: