"CS" novinky v nové verzi Photoshopu z pohledu grafika: malé, ale šikovné ... - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Polygrafie

"CS" novinky v nové verzi Photoshopu z pohledu grafika: malé, ale šikovné ...

Photoshop CS

18. prosince 2003, 00.00 | Zásadní změny v nové CS verzi byly na grafice.cz už popsány, dnes se zaměříme na ty druhé - ne tak viditelné či převratné. Některé drobné úpravy nové CS verze, o kterých bude řeč, jsou totiž docela šikovné - přesto, že na první pohled nemusí být hned vidět ...

Zásadní novinky CS verze a fakt, že sedm plus jedna je v nové "Photoshopové" matematice něco zcela jiného než "osm", uživatel programu na stránkách grafiky.cz asi už zaregistroval a v předešlých publikovaných článcích se měl možnost se zásadními novinkami už seznámit. Změny, které v novém, pěkně zabaleném CS balíčku nacházíme, mají různou váhu, mnohé z nich jsou pro uživatele zcela převratné a zásadní (dynamický histogram, možnosti ukládání kompozic v paletce "Layer Comps", usnadnění úpravy fotografií, možnost ukládání historie, zcela nové užitečné funkce jako např. Color Match a mnoho dalších); v nové CS verzi ale také objevíme několik docela na první pohled nevýrazných, téměř kosmetických změn, které však uživatele jistě také potěší. A hlavně  o těch bude řeč.

Podle Adobe, zdá se, bylo co zlepšit už i u tak triviálních úkonů, jakým je např. použití příkazu pro výplň Fill (menu:Edit/Fill) nebo změna velikosti pracovní plochy Canvas Size (menu:Image/Canvas Size). Drobná úprava obou dialogových oken spočívá v tom, že máme nyní jednu užitečnou možnost navíc: v obou případech přibyla možnost definování barvy, tedy barvy výplně u Fill a barvy přidávaného pozadí u Canvas Size. Tato nepatrná změna sice pravděpodobně grafikovu práci takříkajíc nevytrhne, ale pro zapomnětlivého či jen spěchajícího "kreativce" je tato drobnost docela příjemná a přinejmenším mu ušetří pár zbytečných "kliků", které by jinak musel provést, protože by byl nucen zavřít okno, nadefinovat barvu v základní nástrojové paletce a poté znovu okno dané funkce několika kliky v menu otevřít. Nyní nemusí, požadovanou opomenutou barvu může prostě pohodlně "dodefinovat" přímo v okně zvolené funkce.



Vylepšení či změny týkající se štětců také nejsou na první pohled možná nijak převratné, několik užitečných drobností tu však přece jen najdeme ... 
Nejvýrazněji viditelnou změnou je nový nástroj "Color Replacement Tool", tedy "nástroj pro změnu barvy" (který kdoví proč nenese označení "Brush"), který se však jako novinka ve skutečnosti pouze tváří; velmi podobného účinku jsme v předešlé verzi mohli při správném nastavení Blending Mode (Color nebo Hue) spolehlivě dosáhnout pomocí docela obyčejného štětce - nyní nám společnost Adobe tedy jen ušetřila práci s nastavením těch několika parametrů (Blending Mode, intenzita apod.) a takto pěkně přednastavený "štěteček" pak pro svého uživatele připojila do povedené skupinky k "Healing Brush" a "Patch Tool" ...



I nástroj "Healing Brush Tool", který byl v sedmé verzi vítanou novinkou, doznal v nynější CS verzi ještě dodatečně drobné změny - lze jej nyní používat nově napříč vrstvami (Use All Layers).

Jistou obdobnou změnu na první pohled postřehneme také v rozbalené "Brushes" paletce - jednotlivé lišty (tedy celá nastavení pod těmito lištami schovaná) lze nyní zamknout, což je docela praktické, zejména pohybujeme-li se v paletce často; může se totiž lehce stát, že už uložený štětec změníme nechtěným překliknutím nebo prostě tím, že si nevšimneme, co máme právě vybráno (protože daná oblast nemusí být vždy zobrazena včetně detailů umístěných na pravé straně palety) a měníme pak, nejsme-li dostatečně pozorní, co nechceme. 

V souvislosti s paletkou štětců se také ještě zastavme, spíš jen pro zajímavost, u další drobnosti - nově přidaným zatržítkům "Flip X Jitter" a "Flip Y Jitter" v liště dynamických vlastností "Shape Dynamics". 


Tyto dvě drobné volby slouží k výměně, výstižněji spíš k "náhodnému překlápění" polohy hrotu v dané zvolené ose (x) nebo (y) v průběhu nanášení stopy. Malé odbočení pro uživatele, kteří využívají spíš přednastavených štětců a neznají konkrétní významy jednotlivých parametrů v paletce Brushes: "Jitter" lze v daném kontextu chápat jako "náhodné narušení pravidelnosti stopy"; toto kolísání pak lze uplatnit u toho parametru, do kterého chceme tuto nepravidelnost vnést: např. aktivujeme-li "Angle Jitter" ("aktivujeme" znamená "nastavíme hodnotu vyšší než 0 %", tedy vyšší než "žádný" vliv dané funkce na stopu), znamená to, že při kreslení bude kolísat úhel/poloha zvoleného hrotu; aktivováním "Roundness Jitter" zase způsobíme, že zvolený hrot bude během kreslení kolísat ve své "kulatosti" - jinými slovy: chvíli bude kulatý, chvíli "placatý" atd. Míru tohoto kolísání pak určuje právě nastavená procentní hodnota u příslušného parametru (obecný význam angl. slova "jitter" je panika, neklid, vibrace apod.). Využití oněch dvou nových zatržítek jistě má svůj smysl, pracujeme-li s vlastními definovanými štětci, v běžné praxi by ale o jejich využitelnosti bylo asi možné diskutovat ...

Naopak docela dobře využitelnou a užitečnou změnou, a to už jsme od štětců zpět v obecné rovině, je rozšíření možností "organizace" souborů na pracovní ploše při otevření více souborů najednou. Rozšířené menu pod položkou Window/Arrange nabízí nyní "sjednocení" způsobu zobrazení otevřených souborů - na výběr máme v podstatě dvě možnosti: "Match Zoom" a "Match Location", a nebo třetí možnost - obě současně (pozor, angl. slovo "match" má samo o sobě zcela obecný význam "sjednotit", "sladit", "přiřadit totožné" apod..; proto se v anglickém prostředí vyskytuje v různých spojeních tak často; v každém ze spojení však jde samozřejmě o naprosto jinou záležitost.) 



"Match Zoom" tedy znamená "sjednotit procento přiblížení/zobrazení", tedy zoom (tj. procentní údaj hned v záhlaví otevřeného dokumentu) ostatních otevřených dokumentů podle aktuálně zvolené hodnoty aktivního dokumentu. Prakticky "Match Zoom/Location" oceníte, potřebujete-li z nějakého důvodu obrázky (většinou v nějaké sadě) vzájemně porovnávat.
Mimochodem - seznam aktuálně otevřených souborů je zase zpět v okně menu:Window, což je od Adobe docela pěkné.

Na další drobnůstku narazíme u nástroje pro ořez "Crop Tool". V horní liště vlastností (Options Bar) přibyla drobná ikonka se šipkami, díky které už není třeba při záměně šířkových a výškových číselných hodnot původní nesprávné údaje mazat a napsat znovu, stačí vepsané hodnoty kliknutím vzájemně přehodit pomocí zmíněné ikonky. Prosté a úsporné.



Jisté změny zaznamenáme rovněž u Filtrů, a to v různých podobách - a také různě "zásadní". Kromě nového, docela přehledného a velmi variabilního "prostředí" (ve skutečnosti jde o dialogové okno) Filter Gallery s docela úžasnou schopností nejen ihned zobrazovat výsledný vliv zvoleného filtru na náš obraz, ale také jednotlivé filtry vzájemně kombinovat (pro experimentování výborné!), je tady také méně nápadná novinka, drobný pomocník Fiber Filter ("fiber" = vlákno). Prostá záležitost, která však může docela dobře posloužit při přípravě např. pozadí/podkladu apod. Výsledek a výsledná intenzita vzniklé "vláknité" textury závisí na několika jednoduchých parametrech a přednastavené Foreground barvě.

Také v okně filtru Extract je nyní drobná změna, nyní je oproti dřívějším verzím při oddělování obrazu zohledněna rovněž textura, objekt lze tedy separovat nejen na základě barvy. To má smysl především tehdy, jsou-li barvy "vykrajovaného" objektu a barvy zbylé části obrazu velmi podobné a není tedy v podstatě čeho se chytit, pomůže pak právě rozdíl v členitosti/textuře obou separovaných částí.



Co se týká vrstev, nedá se říct, že by změny týkající se této problematiky patřily právě mezi ty drobné ... Naopak, filosofie práce s vrstvami je nyní docela zásadně pozměněna. Společnost Adobe uživatelům Photoshopu prokázala nemalou službu zavedením zcela nové možnosti ukládat jednotlivé kompozice vrstev v rámci jediného souboru do tzv. "Layer Comps" paletky (osobně považuji zavedení "Layer Comps" za opravdu skvělý počin), ale také díky nové možnosti vytvářet skupiny a podskupiny u vrstev, podobně jako tomu zatím bylo např. u akcí (New Action Set), lze chápat rozsah a význam změn týkajících se vrstev jako docela zásadní. Přesto - je tu přecejen jedna změna, které bychom si na první pohled možná ani nevšimli: jde o "novou" položku "Create Clipping Mask" v menu (menu:Layer/Create Clipping Mask). Ve skutečnosti však nejde o novou funkci - to jen původní "Group with Previous" dostala nyní nové, přiléhavější označení. S tím také souvisí hned následující položka "Release Clipping Mask", což je nový název pro původní označení "Ungroup". 



Poslední změna, kterou chci zmínit, patří víceméně ke standardu, přesto - nové přehlednější a logičtější přeuspořádání Help menu je nyní docela příjemné. Zatím jen v angličtině, takže např. "frankofily" či jinak jazykově orientované uživatele tato skutečnost prozatím bohužel pravděpodobně nechá chladnými. Čeština je ale jen otázkou času a nový přehlednější Help se dřív nebo později bude určitě hodit.




Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: