Web Image Guru 1.1 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Web Image Guru 1.1

3. srpna 1999, 00.00 | Zajímavý plugin pro Photoshop, který slouží hlavně k optimalizaci a úpravám grafiky určené pro web.

     Adobe Photoshop a jeho pluginy, to je téma skoro na román. Nebudeme si však povídat o tom, co všechno znamená ve světě grafiky pojem Photoshop a zejména pluginy pro něj od stovek firem, ale mrkneme se pouze na jeden užitečný plugin s poněkud honosným názvem Web Image Guru firmy VIMAS Technologies. Web Image Guru slouží hlavně k optimalizaci a úpravám grafiky určené pro web, z toho také při exportu vyplývá podpora formátů GIF, JPEG a PNG. Program funguje jako standardní plugin pro Adobe Photoshop 3.05 a novější, spustit je však možné i z dodávaného náhledového prográmku ImageExplorer.



     Okno pluginu má pevně danou velikost (aby se vešlo do VGA rozlišení) a nelze ho zvětšit, prostor pro náhled je však dostatečně velký. Na prvním obrázku vidíte Web Image Guru v celé své kráse. Vlevo se nachází originální a optimalizovaná podoba obrázku (lze zvolit zda originál bude nahoře nebo naopak dole), šest sekcí vpravo je vyhrazeno jednotlivým grafickým formátům, efektům, HTML kódu a výrobě náhledů, celé ovládání doplňuje spousta ikon, dost místa je použito pro všechny důležité údaje typu velikost obrázku, barvovou hloubku, ušetřené bajtíky, rozlišení obrázku a jeho doba stahování při zvolené rychlosti. Pomocí malého navigátoru lze posouvat výřezem obrázku, v samotném preview scrollovat nelze.



     K optimalizačním funkcím musím podotknout, že mimo Ulead Smart Saveru a několika málo samostatných programů specializovaných přímo na optimalizaci webové grafiky není mnoho pluginů, které se mohou Web Image Guru rovnat. Program má svoje vlastní kompresní algoritmy, které s pomocí vhodně zvoleného rastrování dokážou divy. Také práce s paletou barev je propracovaná do detailů a lze ručně nebo automaticky "zamknout" jakoukoliv barvu. Velmi užitečná je také možnost poslat optimalizovaný obrázek pro vizuální kontrolu do webového prohlížeče, barvové redukce (samozřejmě pouze u GIF a PNG formátu v barvové hloubce do 8bitů), truecolorové a websafe náhledy, přepínání mezi Mac a PC gamma korekcemi, nahrazování barev v paletě apod. V sekci Common se volí pozadí a provádějí základí efekty jako je vyhlazování, ostření atd., ale také zde můžete aplikovat na obrázek tzv. Shape, což není nic jiného než obdoba nejrůznějších fotografických "okrajů" od mnoha výrobců, namátkou například Extensis Photoframe. Web Image Guru nabízí kolem 30 předvolených tvarů od tradičních elipsovitých přes čtvercové a obdélníkové až třeba po srdíčko.



     Na zmenšených ukázkových obrázcích bohužel nemůžete vidět jak kvalitně Web Image Guru umí obrázek převést i do relativně nízkého počtu barev, i u truecolor fotografií lze vhodným nastavením komprese, rastrování a palety barev docílit vynikajících výsledků při převodu do 32 i 16 barev! Na obrázku vpravo jsou nastavení dostupná u ztrátové JPEG komprese, ovlivňovat lze luminanci i chrominanci zvlášť, nebo můžete v případě potřeby obrázek zaostřit. Pokud teď hledáte zmínku o image slicingu, tedy možnosti rozřezání obrázku na několik pravoúhlých částí, které se optimalizují zvlášť a skládají v podobě tabulky přímo v HTML kódu, pak mám pro Vás něco lepšího. Web Image Guru totiž nabízí k těmto účelům svoji vlastní technologii pojmenovanou compound images. O co se jedná? Rozřezání obrázku a jeho nutné skládání do tabulky bude sice fungovat v každém web browseru, ale nelze pak již s tabulkou dál rozumně pracovat (zkuste něco inteligentního tvořit v té spleti políček) a tento postup je tedy vhodný především pro různá navigační menu a úvodní obrazovky. Web Image Guru jde ještě dál, využívá prvků HTML 4.0 a umí zkombinovat pozadí v tabulce například jako JPEG obrázek s průhledným GIFem v popředí. V některých případech je tento postup dokonce ještě účinnější než image slicing, ale na druhou stranu je zobrazení pozadí v tabulce v podobě obrázku v některých browserech problémové (relativně v pohodě to funguje pouze v Netscape 4.x a MS IE 4/5) a většinou je vše nutné doladit ručně. Každopádně se jedná o zajímavou novinku, jejíž podrobný popis je mimo rámec této recenze (kompletní návod najdete samozřejmě v manuálu k programu) a Web Image Guru je zřejmě první optimalizační program, který něco takového ve spolupráci s Photoshopem podporuje.

     Preference pluginu jsou přehledné a nastavujete v nich časovou prodlevu pro automaticky generované preview, rychlost modemu či pevné linky, pro kterou se bude měřit čas potřebný ke stažení optimalizovaného obrázku, přidat si můžete také webové prohlížeče využívané pro kontrolu obrázku a ukládání posledních použitých parametrů pro všechny grafické formáty, HTML i náhledový systém. Ještě nezbytná zmínka o náhledovém systému v sekci Thumbnail - umí právě a jen vytvořit zmenšeninu a uložit ji s obrázkem do stejného adresáře, kam bude také uložen HTML kód s parametry obrázku.

     Web Image Guru není freeware, od tak kvalitního programu bych to ale ani neočekával. Program stojí 39$, zaregistrovat si ho můžete zde. Web Image Guru nabízí přehledné ovládání, slušně zvládnutý optimalizační proces a přehlédnout nelze ani pohodlí při volání přímo z Photoshopu. Uvidíme co přinese Photoshop 5.5 do oblasti optimalizace a zda pak ještě budou mít proramy typu Web Image Guru, Ulead Smart Saveru či Ignite ještě na trhu svoje místo, zatím ale mohu dát Web Image Guru jedničku s hvězdičkou.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: