Tipy, efekty a kouzla ve photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Tipy, efekty a kouzla ve photoshopu

Tipy, efekty a kouzla v Adobe Photoshopu Luci recenez

5. září 2001, 00.00 | V poslední době se na našem trhu objevila zajímavá knížka slibující poodhalení magických kousků a efektů v Adobe Photoshopu. Každý z nás, kdo Photoshop používá, po ní rád sáhne. A jaká vlastně je? Naučí vás tato publikace skvělým kouskům, které využijete v praxi?

V poslední době se na našem trhu objevila zajímavá knížka slibující poodhalení magických kousků a efektů v Adobe Photoshopu. Každý z nás, kdo Photoshop používá, po ní rád sáhne. A jaká vlastně je? Naučí vás tato publikace skvělým kouskům, které využijete v praxi?

Na tuhle recenzi jsem se strašně těšila, protože Photoshop je má tajná láska a tak vůbec. Jenže teď mám psát a ... a nevím jak začít. Přijde mi, že nemá cenu psát rozsáhlou nudnou recenzi o tom, že knížka má přes 300 stran, pevnou vazbu, přídavné CDčko a je členěna do takových a makových kapitol, koupíte ji tam a tam. Přijde mi, že takovýchto článků bylo už dost a dost a opisovat obsah a tiráž nemá pro vás cenu.

Ale abychom věděli, o čem bude řeč ... seznamte se prosím.

Stejně jako autor hned v úvodu podotknu, že tato knížka není určena pro úplné začátečníky, kterým pojmy jako vrstva, kanál, cesta nic neříkají. Potřebovat budete aspoň povrchní znalosti, přestože téměř všechny rady, úpravy a efekty jsou detailně popsány. Některé i s vysvětlením,  jiné pouze strohým výčtem filtrů a jejich prametrů, což je docela škoda :-(. Ale s trochou fantazie zmíněné efekty a tipy využijete nejen na prosté textové efekty, ale i na složitější kompozice.

Pokročilejším začátečníkům, kteří vytvářejí různé textové efekty typu zamrzlý, texturovaný, zlatý, plastický, zářivý a já nevím jaký ještě nápis, doporučím listovat a pročítat knížku odzadu. Hned si přijdou na své a třeba časem dojdou i na začátek, kde jsou popsány zajímavější rady pro maličko pokročilejší uživatele. Každý efekt, rada i postup je doplněn barevným náhledem s přesně definovanými parametry použitých filtrů, užívané obrázky naleznete v přiloženém CDčku - stačí jen vyzkoušet.

Mé první listování touto knížkou bylo právě odzadu a tím mě na první pohled trochu zklamala, protože jsem si řekla, že to je jen kupa "de mode" efektových tutorialů mnohdy na webu popsané detailněji. Ale čím jsem se dostávala hlouběji resp. směrem k začátku, tím to bylo zajímavější. Články začínaly být obsáhlejší... Ale nepředbíhejme, projděme si kapitolu po kapitole.

7. kapitola - práce s textem neboli step by step k  textovým efektům, které vytvoříte na pár kliknutí se zaručeným výsledkem. Jsou celkem detailně popsány,  začátečníci si přijdou na své třeba u "Mulderova" x-files efektu :-). Dále se zde dozvíte rady, jak vytvořit ledové písmo nebo často dotazovaný efekt na zasněžení či neonový nápis.

Pro úplné začátečníky jsou zde popsány základní práce s textem s vysvětlením všech parametrů a autor nezapomněl i na velmi jednoduché efekty se základními postupy.

6. kapitola, textury, vysvětluje, co to textura je, jak ji vytvořit a jak použít od abstraktních motivů až po opakující se logo firmy. Naznačí způsob, jak se zplastiční a následně přebarví do nejrůznější škály požadovaných barevných odstínů. Což jsou ty nejzákladnější operace. Pro pokročilejší je tu také řada efektů a tipů, jak vytvořit kamennou dřevěnou a kovovou texturu a následně ji v praxi využít na efektní nápis.

5. kapitola - grafika pro webové stránky. Jak už sám napovídá tento nadpis, zní nejslibněji asi pro nejširší skupinu čtenářů. Opět prvních pár stránek je spíše pro ty méně pokročilé a vysvětluje vytváření složitějších tvarů pomocí selekce. Nechybí zde ani příklady použití na procvičení. Pak následuje nepřeberné množství tlačítek, čudlíků a buttonů od kulatých, hranatých až po složitější tvary. Nechybí zde ani panýlky se zamáčklými i vystouplými tlačítky, rámečky, svítící bambrlíčky, šroubečky apod.

Pokud vám ani to nestačí, tak je zde sekce na vytváření efektů ne jen textových. Co si pod tím představit? Třeba vytváření obrysů, vtlačené objekty nebo naopak vystupující objekty, 3d efekty, plastické efekty atd. Téměř každý je doplněn praktickým tipem autora. Jsou zde detailně rozepsány i standardní textové efekty s názornými ukázkami, co který efekt dělá a co se stane, když změníte některé defaultní hodnoty jejich parametrů.

Dozvíte se i další tipy, jak vytvořit legendární tv linky, zaoblené rohy a osvědčené zlaté písmo.

Velice slibně zní i vypadá kapitola 4, fotomontáž a retuš. Jako vždy jsou v úvodu vysvětleny základní pojmy a techniky. Autor vám poradí, jak vyzrát na zubatou selekci vzniklou při použití lasa či hůlky a celkem snadno z ní udělat plynule vyhlazenou. Užitečný a podrobně popsaný je i postup jak vykousnout z libovolného pozadí auto a jak postupovat při odstraňování nežádoucího pozadí a odlesků, na co je dobré dát si pozor a jak vhodně dotvořit umělé pozadí.

Začátečníci si procvičí základní práci s maskou a vytvoří si fiktivní krajinu složením ze dvou různých fotek. Ti pokročilejší zvládnou fotomontáž ze tří fotek za použití základních postupů vytvoření selekce, její transformace, doupravení barevnosti a světelnosti.

V části věnované retuši se naučíte používat razítko a dozvíte se další užitečné rady jak vykopírovat vzorky. V praxi to znamená "vymazat" dopravní značku nebo jiný objekt z ulice, odstranit z budov  dráty od elektrického vedení, aniž byste je museli před samotným focením přestříhat.

A to jsme se už dostali k obsáhlé kapitole 3 - úpravy obrázků. Jak už sám nadpis napovídá, půjde o to, jak z dané fotky udělat jinou za použití standardních možností photoshopu. Třeba jak z fotky udělat kreslenou ilustraci, oblíbené puzzle, ohnutý list papíru, stékající vodu nebo opět tv řádkování. Klasická je již také umělá záře či panoramatické fotografie. Dále se dozvíte, jak změníte barvu fotografií, jak je vhodně kolorovat, přebarvovat s maskou, jak zvýšit kontrast, docílit chromového efektu či jak pracovat se stíny.

Nedílnou součástí v této kapitole patří i popsání skvělé funkce Extract image. Jen mi zde opět chyběly globálnější rady typu kdy a u jakých fotek použít extract a kdy je zase výhodnější maska či cesta nebo laso. Přijde mi, že by to čtenáři uvítali více než jaké si mají nastavit hodnoty pro danou fotku.

Potom následuje asi 10 stránek zabývající se ozdobením okrajů fotografií za použití možných i nemožných filtrů. Opět formou step by step směle k úspěchu :-).

Kapitola věnovaná zaostřování obrázků mi přišla zbytečně stručná na to, že jde o jeden z nejčastěji používaných a také nejpotřebnějších postupů. Určitě má autor v záloze pár tipů, se kterými se nepochlubil :-( a my bychom je určitě využili.

Pokročilejší si přijdou na své při poodhalovaní tajů magie Levels a Curves. V praxi se vám pak budou hodit rady, jak přebarvovat oblečení, vlasy či jak na "červené oči". Začátečníky ohromí efekt skleněné koule, hvězdná obloha, výbuch supernovy  nebo kapky vody.

No a to jsme se dostali ke kapitole 2, kde se dozvíte něco o tom, jaký vybrat skener, jak nastavit jeho optimální parametry. Dále se seznámíte s drobnou retuší nečistot z fotek, co znamená pojem základní barevné korekce a pár tipů rad a postupů při rozšířené retuši.

A kapitola 1 obsahuje nezáživný, nudný, ale nezbytný úvod. Nicméně, kdo zcela neovládá základní pojmy, tak se mu bezesporu bude hodit.

Abych nezapomněla, nedílnou součástí jsou i ofocená menu a submenu spolu s klávesovými zkratkami. Na přiloženém cédéčku najdete zkušební verze programu a obrázky na procvičení a pilování technik.

No a co říci závěrem? Doporučit nebo nedoporučit? Já bych ji doporučila všem začínajícím, těm, kteří nemají photoshop v malíčku. Knížka je užitečná, pomůže vám dostat do krve mnoho často používaných technik. Hodí se také struktura menu a klávesové zkratky. Jejich zvládnutí patří k základům, navíc šetří mnoho času. Někdo si ji pořídí kvůli textovým efektům,  časem se propracuje i ke globálnějším úpravám a funkcím poodhalujícím taje tohoto populárního programu.

Ti, co jsou příznivci nejrůznějších tutorialů, zde také najdou inspiraci. Na své si i přijdou čtenáři grafiky, kteří znají nepřeberné množství tutorialů nazpamět.  Profesionálové však knížku pravděpobně pouze prolistují, místy zatlačí slzu vzpomínek na své začátky a knížku zase odloží do regálu.

Martin Vlach, Jan Křenek, Jiří Fotr: Tipy efekty a kouzla v Adobe Photoshopu, Computer Press 2001, Brno, ISBN 8072264389.

Kalibrace aneb poznámka šéfredaktora
Od strany 18 v knize je popsána "základní kalibrace systému". Ta možná postačí, pokud děláte svá dílka jen tak pro radost, ale pro profesionální práci ji bohužel nemůžeme doporučit. Zatímco kniha je opravdu zajímavá, tato část je vyloženě nevhodná a autor se bohužel neobtěžoval zjistit, proč jsou v určitých dialozích některé volby a jak je správně nastavit.

Proto rozhodně doporučujeme nějakou publikaci, která se věnuje správě barev (a kalibraci) profesionálně. Může se jednat buď o papírovou publikaci nebo o sérii článků na serveru Printing, které se jistě v nejbližší době dočkají aktualizace.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: