Tip pro použití pravítka Photoshopu 5.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Photoshop

Tip pro použití pravítka Photoshopu 5.0

3. srpna 1998, 00.00 | Jedním z dalších nových nástrojů Photoshopu 5.0 je pravítko (Measure Tool). Na první pohled je nástroj velmi jednoduchý...

Jedním z dalších nových nástrojů Photoshopu 5.0 je pravítko (Measure Tool). Na první pohled je nástroj velmi jednoduchý a pro někoho možná bezvýznamný. Jeho síla však spočívá právě v jednoduchosti a člověk se až diví, že podobný nástroj mohl v dřívějších verzích Photoshopu chybět.

Základní funkcí pravítka je měření vzdáleností mezi jednotlivými body obrázku - informace se zobrazují v okně Informace (Info) v jednotkách nastavených pro funkci Vodítka a mřížka (Units & Rulers) v předvolbách Photoshopu. Pro účely našeho tipu je však mnohem důležitější, že lze měřící linky vést dvě a pracovat s úhlem, který svírají. Tato vlastnost je velmi vhodná pro narovnávání obrázku, který může být například šikmo naskenován (což se stane skoro vždy) nebo pořízen šikmo digitálním fotoaparátem.

Po zvolení funkce Pravítka nakreslíme okolo obrázku dvě měřící přímky - s nástrojem se pracuje standardně jako při kreslení čáry - tj. levým tlačítkem myši klikneme do počátečního bodu, tlačítko pustíme a přesuneme myš do koncového bodu křivky kde opět klikneme levým tlačítkem myši. Chceme-li vytvořit svislou nebo vodorovnou čáru, stiskneme na klávesnicí před kreslením tlačítko SHIFT. Před nakreslením druhé linky stiskneme ALT (u Macintoshu Option) a přesuneme kurzor do koncového bodu první linky - jakmile se u kurzoru zobrazí malý symbol úhlu, je možné kliknout levým tlačítkem myši a pokračovat v kreslení. Po vytvoření obou linek lze jejich polohu měnit - stačí vždy najet na některý krajní bod, kliknout levým tlačítkem myši a bod přetáhnout na novou pozici.

Jakmile budeme mít měřící linky připravené tak, jako na výše uvedeném obrázku, vyvoláme funkci Číselná Transformace v nabídce Úpravy (Numeric Transform v nabídce Edit) pro provádění přesných ručních změn v parametrech obrazu. Pozor, tato funkce pracuje pouze s obrazem umístěným ve vrstvě - není-li funkce přístupná, otevřeme okno Vrstvy (Layers) a dvakrát poklepeme na vrstvu obsahující náhled editovaného obrázku (pravděpodobně se základním názvem Pozadí nebo Background). Funkce Číselná Transformace (Numeric Transform) již automaticky obsahuje v poli Úhel (Angle) hodnotu odečtenou z nástroje Pravítko. Stačí jen zadat správný směr otočení, který Photoshop automaticky nedoplňuje (v našem případě bylo třeba ručně doplnit znaménko mínus), a akci potvrdit tlačítkem OK. Výsledný obrázek by měl být vodorovně vyrovnán.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: