Sférická hračička - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Sférická hračička

23. prosince 1999, 00.00 | V předchozím článku o sférických fotografiích jsem slíbil návod na vytvoření drobné sférické hračičky v jakémkoli grafickém programu. Tady je

Sférická hračička

V předchozím článku o sférických fotografiích (čti zde) jsem slíbil návod na vytvoření drobné sférické hračičky v jakémkoli grafickém programu.

Při shánění informací o panoramatických fotografiích jsem si pak soubory, které mne něčím zaujaly, stahoval na disk. K jejich pozdějšímu prohlížení je potřeba ke každému napsat krátkou html stánku s příslušným kódem, protože po "windowsovském" přetažení souboru do okna browseru, se panorama roztáhne do statické nudle. Vyzkoušel jsem tedy, jestli se podobná náhledová nudle vytvoří i při prohlížení v ACDSee. Fungovalo to a tak se dalo přehledně podle náhledů vyhledávat archívu panoramat. Chtěl jsem vyzkoušet možnost posteditace hotových panoramat v nějakém grafickém programu. Photoshop, Painter ani Photopaint však soubory s koncovkou pan otevřít nedokázaly. Ve stavovém řádku ACDSee, kde se zobrazují informace o velikosti, rozměrech, paletě a formátu obrázků se pan soubory hlásily jako jpeg a proto jsem zkusil přejmenovat extenzi pan na jpg. Povedlo se. Soubor šel otevřít. Experimentoval jsem tedy se zásahy do hotové sférické fotografie, čmáral do ní, vepisoval texty, měnil barvy atd. Jpg jsem vždy uložil, překopíroval do souboru s koncovkou pan a prohlížel v browseru. Bohužel úroveň a smysl takovéto editace jsou mizerné. Při přidání textu nebo např. "vystřižené" postavy dochází při prohlížení zákonitě k jejich deformování a celé panorama se více či méně rozostří.

Nicméně lze touto cestou "pseudopanoramata" vytvářet. Mne napadlo hned několik hračiček, bohužel nutno říci, že s pochybnou možností využití. Možností (která by ovšem vyžadovala alespoň část speciálního software iMove) by např. bylo vkládání HotSpots - tedy aktivních bodů a oblastí s možností kliknutí. Panorama by se tedy mohlo stát jakýmsi rich bannerem (javascriptové a jiné aktivní reklamní bannery, získávající v poslední době na popularitě). V určitém místě by se dalo do panorama kliknout a hypertextově se přenést dál.

Tedy ještě jednou zopakuji postup:
Na disk si uložíme panorama ve formátu pan a přepíšeme extenzi na jpg (pozor, panorama nesmí obsahovat zmiňované HotSpots - pak nelze jpg v Photoshopu otevřít!). Pak ho překreslíme či přepíšeme a uložíme. Vrátíme původní koncovku a je to. Jpg otevřený v Photoshopu nelze komprimovat a také není možné jakýkoli jiný jpg soubor přejmenovat jednoduše na pan.
Popsaný způsob vytváření nových pan souborů tedy sice funguje, ale podle skutečných odborníků je to tak trochu bastlení:)

Následující pan je ve skutečnosti bílý obdélník o rozměrech 2048 x 1024 pixelů, s černým nápisem. Velikost 39kb. Návod na prohlížení a link na stažení potřebného pluginu do browseru je ve zmíněném předchozím článku.

Obrať nápis do správný polohy.


Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: