Rayflect Phototracer 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Rayflect Phototracer 1.0

18. prosince 1998, 00.00 | Recenze pluginu, o kterém lze s trochou nadsázky říci, že je malým "3D Studiem" přímu v Photoshopu.

Plugin, o kterém budu psát, byl pro mne opravdovým překvapením, protože vskutku přináši něco úplně nového. S trochou nadsázky lze říci , že se jedná o "3D miniStudio" uvnitř Photoshopu. Tento úžasný plugin skutečně obsahuje nástroje pro import 3d objektů, texturování, nasvěcování a rendering výsledné scény do Photoshopu.

S firmou Rayflect jsme se na stránkách Photomagazínu již setkali v recenzi taktéž pozoruhodného nástroje "Four Seasons", se kterým má Phototracer podobné uživatelské rozhraní, mimochodem velmi precizně vyvedené. Za zmínku stojí hlavně podle mého názoru báječná forma nápovědy, kdy po zatržení ikonky otazníčku v rohu, začne v okně pluginu vyskakovat pod kurzorem stručný popis funkce prvku nad kterým se kurzor nachází.

Phototracer tedy umožňuje import 3D modelů, buď ve vlastním formátu PTC, nebo modely *.3DS - 3D Studio R4. Tyto jsou načítány i se správnými vazbami na textury, které ovšem musí být ve formátu JPG nebo BMP. Na TIFu jsem pohořel. Ve formátu PTC lze také scény v Phototraceru vytvořené uložit.

Plugin umožňuje běžnou manipulaci s objekty, posouvání, rotaci..., dále nastavení kamery, nastavení materiálu (shader) objektu má pět hlavních sekcí (color, highlight, bump, reflection, transparency) se solidním rozsahem parametrů. Dále je ve scéně k dispozici šest směrových zdrojů světla a "ambient". Jsou zde nastavení pro texturu pozadí (chcete-li ji) a nastavení počru odrazů při raytracingu scény. Pokud pracujete s více objekty ve scéně jistě uvítáte možnost seskupování. Zobrazení scény je možné v drátěném modelu, přes různé stupně kvality stínování, ař po renderovaný náhled.

Co se týče kvality výsledku, lze říci že je příjemným překvapením. V manuálu se dočteme, že plugin používá tecnologi i založenou na rendereru Scanline-Raytracer. Výsledky rozhodně snesou srovnání s 3D nástroji zcela jiné třídy. Samozřejmě by se nyní dalo vjmenovat spoustu věcí, které Phototraceru jako 3D nástroji chybí (číselné zadávání, mapování textur...), ale do takového srovnávání bych sklouzl nerad, protože Phototracer je "jenom" plugin do Photoshopu a jako takový je víc než úžasný.

Samozřejmě se nedá říci, že by byl Phototracer náhradou velkých 3D systémů, ale možná by vyřešil dilema nejednoho počítačového "piráta", který má doma vypálené 3D Studio MAX v ceně 100 000,- Kč, jenom na to, aby jednou za půl roku vyrenderoval atraktivně vypadající 3D ikonu pro Web. A užitná hodnota souboru 3D modelů, které s tímto pluginem přicházejí je právě např. pro účely WWW grafiky nepochybně vysoká.

Funkční demoverze včetně zmíněné rozsáhlé banky 3D objektů, tutorialu a brilantního PDF manuálu tohoto fantastického pluginu je ke stažení na http://www.rayflect.com. Plugin je funkční, ale výsledné renderingy jsou znehodnoceny logy a nápisy.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: