Rastrový efekt - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photoshop

Rastrový efekt

15. ledna 1999, 00.00 | V tomto tipu naleznete postup, jak realizovat v dnešní době poměrně atraktivní efekt - známý ze sportovního oblečení, obuvi atd. Budeme používat pouze nástroje Adobe Photoshopu.

  V tomto tipu naleznete postup, jak realizovat v dnešní době poměrně atraktivní efekt - známý ze sportovního oblečení, obuvi atd. Budeme používat pouze nástroje Adobe Photoshopu a na verzi tentokrát příliš nezáleží - postup je realizovatelný již od verze 3.0. Popisovaný efekt lze aplikovat prakticky na jakýkoli útvar, my se však pro demonstrační účely omezíme na vytvoření efektního rastrového fleku pod logotyp.1. - začneme založením nového obrázku 500x500 pixelů. Pak přejdeme do paletky Kanály (Channels) a založíme nový kanál, pravděpodobně se sám pojmenuje "Alpha 1" nebo podobně. V kanálu vyplněném černou barvou vytvoříme přibližně uprostřed čtvercovou selekci a to vyplníme barvou bílou. POkud chceme ušetřit dvoje kliknutí myší, bílé výplně dosáhneme i prostou inverzí - klávesovou zkratkou Ctrl+I.
2. - selekci můžeme zrušit. Pak aplikujeme filter Gaussovské rozostření (Gaussian Blur), na parametru záleží výsledná hloubka rastrového přechodu, zkusme třeba 20.
3. - aby náš flek nevypadal příliš staticky, přidáme trochu pohybu, použijeme filtr FILTRY/DEFORMACE/VLNA (DISTORT/TWIRL), s parametem možno experimentovat podle libosti.
4. - nyní požijeme další filtr: FILTRY/SESKUPENÍ/BAREVNÝ POLOTÓN (PIXELATE/COLOR HALFTONE). Na obrázku jsou použity implicitní parametry. Vzhledem k tomu že se nacházíme pořád v kanálu "Alpha 1" má smysl hýbat jen s prvním parametrem, určujícím nejvetší velikost bodu rastru. Další parametry se uplatní pouze v barevném prostoru. Protože minimální velikost bodu je 4 pixely, není tento efekt moc vhodné aplikovat na grafiku, která není alespoň několikanásobně a nejlépe řádově větší.
5. - vrátíme se do hlavní vrstvy obrázku. vyplníme ji barvou, kterou zamýšlíme jako pozadí. Pak nahrajeme kanál "Alpha 1" jako selekci a tu vyplníme zamýšlenou barvou fleku.
6. - je hotovo, přidáme logotyp, necháme natisknout na trička, prodáváme, vyděláme milión, jelikož to tričko musí každý teenager mít...

V tomto tipu můžeme vyjít z jakéhokoli černobílého obrázku a výsledek můžeme značně ovlivnit parametry rozostření v kroku 2.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: