Praktické rady pro Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Praktické rady pro Photoshop

25. července 2001, 00.00 | Dnešní typy pro uživatele Photoshopu se zaměří na efekt Lens Flare, vektorové transformace a hlavně záchranu poškozených PSD souborů. Nepřehlédněte!

Nepřesný Lens Flare?
Každý z nás si už jistě vyzkoušel filtr Lens flare, neboli simulovaný odlesk v objektivu. Efekt je celkem zajímavý, jen se s ním musí nakládat citlivě a používat jej tam, kde má své opodstatnění. Pro grafika je opět problém v tom, že filtr má příliš malinký náhled a nelze tedy přesně umísťovat efekt, ani detailněji ovládat průběh barevných kruhů. Nastavuje se pouze poloha, intenzita a 3 typy objektivů. Doporučuji tento tip: Pokud chcete efekt snadněji použít, pak si vytvořte novou vrstvu a vyplňte ji černou barvou, nebo ještě lépe - vytvořte si nový obrázek čtercové plochy s černým pozadím. Tento obrázek udělejte dostatečně veliký, aby se vešel celý průběh lesků a nic nezacházelo až do krajů. Použijte filtr LensFlare. Po vyrenderování vrstvu prolněte v módu "screen" tj. černá barva pozadí zmizí a s leskem si budete moci dělat, co bude libo. Snadno jej teď posunete na své místo, transformujete, natočíte, atd... Jenom si ověřte, že po dokončení filtru je v okrajích stále intenzívní černá barva, aby nebyl vidět v kompozici nežádoucí bílý závoj. Není-li plocha černá, odmaskujte ji maskou s prolnutím, nebo upravte úrovně tak, aby byla černá. Pokud jsou barevné interferenční kruhy příliš nevýrazné, použijte na vrstvu buď Unsharp Mask s vyššími hodnotami, nebo zvyšte kontrast. Prostě pracujte s ním jako s jakoukoliv běžnou vrstvou.


Navigátor, nikoliv Netscape
Paletka navigátoru je v každém Photoshopu a mám pocit, že je malinko zanedbávaná uživateli... Přitom když si ji dostatečně zvětšíte, můžete se díky ní opravdu rychle pohybovat z místa na místo, ač je hlavní okno patřičně vyzoomované. Jeho funkce asi nemá cenu moc vysvětlovat, pochopíte je rychle sami. A tak nezbývá než doporučit: Naučte se s ním orientovat.


Vícekrokové transformace
Pokud jste se setkali s nějakým perspektivou zkresleným objektem, pak jste jej možná měli za úkol vyrovnat, nebo mu dodat perspektivu opačnou. Jak na to? ... Je důležitá prvotní analýza, zda bude výsledek ještě stále ke koukání a zda bude působit přirozeně. Nejlíp se transformují pravoúhlé předměty, budovy, atd... Stále si však dávejte pozor na úhly, zdroje světla a přirozenost. Lidé, obličeje a oblé předměty zase nejhůře. Máte-li rozvahu úspěšně za sebou, směle do díla. Ovšem u extrémních transformací to bude nepřirozené vždy, to mi věřte...
Ale k jádru věci: Ůprava perspektivy se provádí nejen nástrojem téhož jména, ale i nástrojem na transformace, (command + T). Tím objekt, nebo vrstvu, můžete distortovat potažením za úchopové packy ve čtyřech rozích. Ve speciálních případech se vám ale požadovaný tvar nemusí povést hned napoprvé. Je třeba provést minimálně dva kroky. Je hodně na zkušenostech, jaké zvolíte. Ten zaručený způsob je tento: Prvním krokem srovnejte zkreslený objekt do pravoúhlé projekce, druhým mu teprve dodejte perspektivu. Je dobré si pomoci při vyrovnávání buď vodítky, nebo mřížkou, rovnoběžnými cestami, nebo čárami namalovanými do nové vrstvy. Pozor! velkým množstvím transformací se může neustálým přepočítáváním obraz postupně zhoršovat v ostrosti... Zvláště, když jej zmenšíte, pak zvětšíte, pak zase zmenšíte a zvětšíte... Je to vlastnost všech pixel-based 2D editorů. Takové editory, jež pracují s náhledy vrstev (např. LivePicture, Collage, Macromedia xRes) však tímto neduhem netrpí, tam se výsledek renderuje vždy z originálních dat. Ani vícebodový nebo uživatelsky nastavitelný rámeček (k vidění např. v Expression) jinak geniální Photoshop nemá. Řešením je buď pracovat s dvojnásob větším obrázkem než bude výsledek, nebo si u každé transformace počkat chvilku na náhled. (Když náhled není, určitě došla paměť, zkuste snížit zoom) Tím by se daly doladit drobné nepřesnosti a počet degradujících transformací tak snížit na minimum. Nezapomeňte, že můžete pohybovat také se středem otáčení a podle toho ovlivňovat výsledek. Střed otáčení může být úplně mimo objekt i mimo pracovní plochu. Chcete-li transformovat více objektů najednou, propojte je řetízky. Chcete-li vycházet ze čtvercové, nebo jiné konkrétní plochy a transformované objekty toto nesplňují, vytvořte si zvláštní vrstvu s jednopixelovým rámečkem, který s nimi propojte a transformujte vše podle něj. Po hotovém efektu jej smažte.


DigitalColor Meter
Mohlo se vám někdy stát, že jste potřebovali vědět barvu čehokoliv v počítači, aby jste ji použili jako hodnotu v RGB, nebo indexovou barvu do photoshopové koláže nebo do HTML stran. Abyste pak tuto barvu mohli zadat v hexadecimálních hodnotách např. ve Photoshopu, nebo ImageReady. Jedno z nejrychlejších řešení máte v každém novějším systému MacOS. Jmenuje se DigitalColor Meter a najdete jej ve složce Applications (Mac OS 9) / Apple Extras / Monitors Extras/ Tato jednoduchá utilitka vám změří barvu čehokoliv, co je na monitoru, aniž byste museli dělat otisk obrazovky a ten otevírali v bitmapovém editoru. Hodnoty lze měřit jak v RGB a hexadecimálně, tak pokud to monitor podporuje, i v hardwarově nezávislém prostoru Lab.


Záchrana poškozených PSD

Ve skutečně výjimečných případech se může stát, že se poškodí PSD soubor na disku. Stávalo se to dříve při nedostatku místa pro odkládací soubor, při nečekaném ukončení aplikace při ukládání, při síťových problémech a podobně. Co teď? Oprava diskovými nástroji to nevyřeší, neboť chyba je "někde uvnitř datového souboru". Tragédie to je, když to je např. vaše veliká práce, obsahující množství stráveného času. Byli byste vděčni alespoň za záchranu pár vrstev... Na jeden způsob otevření většiny nepoškozených dat jsem přišel... Předpokladem je, že poškození se týká jen části souboru, zpravidla dat patřících k jedné či několika vrstvám. Je potřeba mít aplikaci, jež dokáže načítat zvlášť tyto jednotlivé vrstvy. Bohužel "báječnému Photoshopu" tato triviální funkce chybí, sám si kladu otázku proč... Umožňuje to naštěstí Adobe AfterEffects 3.0, 4.0, 5.0 nebo nově Adobe Premiere 6.0. Tam si musíte vytvořit nový projekt s pracovní velikostí okna, jenž bude odpovídat původní velikosti obrázku. Pak importovat dotyčný PSD soubor po jednotlivých vrstvách. Po každé načtené vrstvě projekt uložit, protože je pravděpodobné, že při poškozené vrstvě program neočekávaně skončí. Podaří-li se načíst většinu vrstev, pak je ze složky projektu přesunout do pracovního okna a uspořádat tak, jak byly původně. Vzhledem k tomu, že to bude asi vysoké rozlišení nikoliv videorozlišení, připravte si dostatek paměti a vykreslení na obrazovku dělejte v hrubém režimu a se subsamplingem. Je-li celý PSD soubor rekonstruován, pak nastavte vykreslení kvalitní a použijte funkci "Save frame as Photoshop Layers" (AE), nebo "export frame" v Premiere. V Premiere do PSD vrstev bohužel není možno exportovat, pouze do jednovrstvového bitmapového obrázku. V ideálním případě přesto zachráníte alespoň hrubou práci a nebudete muset dělat vše od začátku... A věřte mi, než jsem na tohle přišel, tak jsem pár pracem řekl jen: bye, bye...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: