Plastické slunce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Plastické slunce

7. dubna 2000, 00.00 | Jak v Photoshopu na zajímavé efekty pouze se základními nástroji?

Pluginů je hodně a jdou oblíbené. I já s nimi ráda pracuji. Co je však platné mít a používat hromadu pluginů, když nevíme, k čemu slouží základní nástroje Photoshopu a jaké zajímavé věci se s nimi dají dělat? Proto se budu často zaměřovat na takové postupy, kde se hodně základní nástroje používají. Zdá se, že jich je málo, v konečném výsledku jsou však více variabilní než pluginy. Samozřejmě že proti nim nic nemám, jen si myslím, že k tvorbě dobré grafiky nepostačují. Začněme však už příkladem:

Tyto obrázky jsou téměř kompletně vytvořeny jen pomocí základních nástrojů (i když jeden plugin se mi sem vloudil :) ). Samozřejmě, že postupy v nich použité se hodí i na jiné objekty než je slunce, ovšem to už záleží na vás. První čtyři fáze vypadaly takto:

Popis postupu k jednotlivým obrázkům:

1) Tužkou si nakreslete kruh (tj. zvolte větší velikost stopy a jednou otiskněte hrot) a následně jeho okraj zjemněte (ikonka s kapkou - blur neboli rozostření, tlak ("Pressure") asi 50%). Jiná možnost je nakreslit kruh rovnou štětcem.

2) Nástrojem "rozmazání" (ikonka s prstem) z kruhu natahejte paprsky, šířku a délku stopy přiměřeně měňte.

3) Označte si kroužkem či oválkem část paprsku a aplikujte twirl (Filter -> Distort -> Twirl; Filtr -> Deformace -> Víření), ovšem jen takové intenzity, abyste dostali vlnku a ne skutečný vír. Je sice možné nakreslit vlnovku rovnou nástrojem "rozmazání", ovšem výsledky nebudou tak dobré, jako když použijete víření.

4) Tento postup aplikujte na všechny paprsky (při průměrné délce paprsku na něj vycházejí asi 3-4 twirly), nakonec případné nerovnosti či méně povedené vlnky doupravte "prstem" (do nerovných přechodů jemně natlačte požadovanou barvu).

Tak, a sluníčko je tu. A vůbec to nemusí být jeho konečná podoba, můžete s ním zkusit dále čarovat - záleží jen na vaší fantazii. Popíšu vám, jaký další postup jsem na něj aplikovala já.

Nejdříve jsem ho vystřihla, a to pomocí selekce z menu s velkou tolerancí - to proto, aby mělo našedlé obrysy, to je zde důležité.

Pak jsem ho zkopírovala do nového obrázku. Původní verzi jsem o 100 pixelů na délce i šířce zmenšila, zase zkopírovala do nového obrázku na většího bratříčka, pak zase původní zmenšila a zkopírovala a zase...až do chvíle, kdy bylo co nejmenší, ještě tvarově rozeznatelné. A pak jsem si začala hrát s nastavením layerů na jednotlivé vrstvy objektu. Nastavila jsem je tak, že výsledné mnohočetné slunce působí pěkně plasticky.

Díky tomu, že každá vrstva je v jiném layeru, dá se jejich jiným nastavením docílit různých variací…

Další relevantní články:

Hot button - pěkný a rychlý
Cesty v Photoshopu potřetí
Adobe Photoshop a cesty - díl 2.
Kapky vody v Photoshopu
Pracujeme s cestami v Photoshopu
Efekty vrstvy a efektní vějíř
Wave netradičně
Provaz
Home tlačítko
Hrníček
Hrníček - dokončení
Kuželka
Prostorová písmena
Jak ohnout list papíru?
Nakousnutá Lentilka
Blesky na večerní obloze

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: