Photoshop tutoriál: Výtah aneb tvorba menu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Výtah aneb tvorba menu

3. ledna 2006, 00.00 | Připravit DVD menu ve Photoshopu? Po přečtení tohoto tutoriálu to jistě nebude žádný problém. Třeba ve stylu zašpiněných výtahových tlačítek. A že zrovna DVD menu nepotřebujete? Nevadí, postup jistě najde uplatnění i jinde, při tvorbě menu na www stránky, nebo přinejmenším pro procvičení znalostí Photoshopu.

Tutoriál je určen pro středně pokročilé uživatele Photoshopu. Popisovat, jak vybrat část obrázku, zkopírovat vrstvu, nastavit štětec… u každého kroku by znamenalo, že by byl na několik stránek a zkušenější uživatele by to jistě odradilo. Spíš než popis, jak a na co kliknout, je zde snaha objasnit, proč udělat to, co právě budeme dělat.

Pusťme se tedy to práce. Pokud opravdu chceme dělat DVD menu, Photoshop od verze 8 (CS) nabízí v předvolbách dokument velikosti obrazovky – 720*576, v dokumentu automaticky vytvoří vodítka, která nás informují, kam by neměly zacházet důležité informace (protože by na některých televizích nemusely být vidět) a navíc nám dovolí zobrazit náhled při neproporčním bodu (tedy tak jak bude vypadat obraz na televizi, kde bude oproti monitoru malinko roztáhnutý). Majitelé starších verzí Photoshopu nemusí zoufat, naprosto totožnou funkci obsahují i všechny CRT monitory), ovšem to uvádíme pouze pro zajímavost, my budeme pracovat s pixely tvaru čtverce, tudíž vybereme z nabídky Pixel Aspekt Ratio - Sqare (uživatelé starších verzí photoshopu tento krok samozřejmě s klidem ignorují).

Nejjednodušší bude, pokud vyjdeme z fotky. Takže fotoaparát do ruky a rychle vyrazit do nejbližšího výtahu. A nebo si stáhněte fotku zde:

Kvalitní příliš není – zrovna mi došly baterie, takže jsem vyfotil přesně a pouze jednu. Vše se dá ale napravit. Při bližším zkoumání zjistíme, že široký objektiv linie zdeformoval. Tento nedostatek lze celkem jednoduše napravit použitím deformace Edit-Transform-Disort, kde narovnáme perspektivu. Následně filtrem Filter-Disort-Pinch nastaveným na velice malou hodnotu „narovnáme“ pokroucené místa ve fotce. Z fotky si vezmeme to nejdůležitější, stěnu necháme stěnou, a zkopírujeme vrstvu do našeho připraveného dokumentu. Poté ještě zmenšíme na vhodnou velikost:

Po chvilkovém přemýšlení zjistíme, že chceme tlačítek víc. Jak na to? Odstraníme původní desku a z fotky necháme jen tlačítka! Výběrem podle barev – Select-Color Range, označíme zlatou desku, a plochu odmažeme:

Jak je vidět, nahoře u posledního tlačítka kus zůstal, takže nezbývá nic jiného, než jej odmazat ručně. A to tak že vezmeme kruhový výběr, označíme tlačítko, dáme doplněk výběru Select-Inverse, a gumou odmažeme odlesk, který vzniknul odrazem blesku.

Podíváme-li se nyní na náš výtvor, je vidět, že se neodmazalo vše. Část povrchu zůstala – přesněji lesklá místa, drobné tečky. Můžeme je odmazat, ale nebudeme to dělat, pro výsledný efekt, kterého chceme dosáhnout – špinavé desky, jsou tyto nečistoty docela vhodné. Pouze jedna věc – omylem se odmazala i část posledního tlačítka – zvonku. Vytvoříme tedy vrstvu, kterou umístíme pod tlačítko a štětcem žlutou barvou přejedeme v místech, kde obraz chybí.

Poslední věc, kterou s fotkou provedeme je, že rozmístíme čtyři šrouby do rohů.

Tlačítka necháme nyní trochu odležet, a pustíme se do pozadí. Jelikož jsme použili na odstranění pozadí dost drsnou metodu (na druhou stranu ale rychlou), bude nejjednodušší udělat nyní pozadí podobné, a potom upravit celý obrázek. Vezmeme tedy nástroj Gradient tool. Barvu popředí nastavíme na nějakou světle zlatou z původní fotky a barvu pozadí tmavě zlatou - taktéž z původní fotky, a do nové vrstvy vytvoříme přechod. Vrstvu umístíme úplně dospod a toto je již výsledek:

Nic moc že. Je to čisté, nudné. Musíme tedy přidat nějaké ty nerovnosti, odpad, špínu a nebo cokoli, co máme zrovna při ruce. Občas si musíme vystačit opravdu s málem a ten případ je právě teď. Takhle to dopadne, když máme při ruce jen fotoaparát, okno a nechce se nám ani vstávat ze židle:

Ale i s tímto určitě něco vykouzlíme. Nastavíme průhlednost na 10%, krytí na Luminosity (bude se tedy měnit pouze světelnost - světlost/tmavost původní vrstvy, takže barva zůstane zachována). Za chvilku ani nikdo nepozná, že to byly mraky:

Malinko to ještě oživíme. Mraky vložíme znovu, převedeme na stupně šedi (Image-Adjust-Desaturate), a stáhneme úrovně, aby obrázek byl pořádně kontrastní (Image-Adjust-Levels).

Vezmeme výběr Laso tool, dáme toleranci např. na 20, zapneme Antialiasing a Contignous, a vybereme pár oblastí:

Vytvoříme novou vrstvu, oblasti vyplníme tmavě zlatou, nastavíme krytí na přiměřené procento:

Pořád to není ono? Nevadí. Stále ještě nemusíme vstávat ze židle, stačí opět obrátit fotoaparát k oknu, fotku vložit do obrázku, odmazat nechtěné části, otočit, zmenšit, posunout...:

A na konci samozřejmě nastavit krytí na 10% Luminosity:

Nyní zkusíme vytvořit efekt kovového povrchu. Postup byl popsán například zde. Náš postup je velmi podobný, takže pouze v rychlosti. Vytvoříme novou vrstvu, přidáme šum (Filter-Noise-Add noise) - může být klidně barevný, žádný problém, a může ho být opravdu moc. Poté částečky šumu zvětšíme, například použitím filtru Pointilize (Filter-Pixelate-Pointilize) . A nakonec vše pořádně rozmázneme filtrem Motion Blur (Filter-Blur-Motion Blur) , Angle nastavíme na 0°, a Distance na hodnotu, na kterou si jen troufneme. A výsledek:

Vrstvě nastavíme krytí na Multiply, a průhlednost třeba na 50%:

Obrázek je nyní decentně tmavší, ale to vůbec nevadí. Pouze aby nerušil povrch u tlačítek, odmažeme v prostřední části vrstvu gumou s měkkým okrajem:

Nyní je na čase zkontrolovat tlačítka. Trochu se nám rozmnožily, a to je jedině dobře:

Zlatá je ale trochu starodávná barva a tak přišel čas na omlazení. Hue/Saturation do ruky, a vykouzlíme barvu novou (Layer-New Adjustment Layer/Hue Saturation). Při tomto kroku je nutné zkopírovat tlačítka STOP a ZVONEK do nové vrstvy, kterou umístíme nad vrstvu úprav. U těchto tlačítek barvu měnit nechceme. Další barevný prvek je světýlko nad všemi tlačítky. U něj je pouze na našem uvážení jestli ho necháme obarvit taky a bude tedy zelené, nebo jestli zůstane v barvě původní. Toto je už výsledek po aplikování přebarvení:

Vraťme se k tlačítkům STOP a ZVONEK. Jsou nevýrazné, jistě by jim prospělo kdyby byly světlejší, barevnější. Zde to úplně svádí k použití Selective Color (Layer-New Adjustment Layer/Selective Color) . Color nastavíme na red - chceme ovlivňovat pouze červenou složku - ovšem ovlivníme tím i žluté tlačítko, jelikož červenou obsahuje - a to je dobře. Stáhneme modrou (Cyan), a přidáme žlutou (Yellow). Nakonec ještě ubereme trochu černé (Black), tlačítka tím budou světlejší. Aby se vrstva úprav aplikovala pouze na vrstvu s těmito tlačítky, musíme je svázat - Layer-Group With previous.

Nyní přichází na řadu všechna ostatní tlačítka. Řekněme, že chceme, aby byly číslované, ale ne pouze od suterénu do sedmého patra, ale třeba až do dvacátého. Co s tím? Vytvořit čísla vlastní, které se budou podobat těm originálním. Vytvoříme novou vrstvu, kde napíšeme pod sebe čísla od 7 do 1 a nakonec přidáme ještě ono S. Velikost nastavíme podobnou jako u fotky, a potom už jen zkoušíme a zkoušíme... do té doby než najdeme stejný, nebo alespoň hodně podobný font. Hned na první pohled je vidět že se jedná o font z různých šablonových pravítek nebo např. OCR programu, a těch je na internetu naštěstí spousty. Po nalezení fontu nastavíme podobnou barvu, třeba tuto:

A ještě musíme čísla "zabořit" do podkladu - stejně jako na původní fotce. K tomu využijeme efekt vrstvy - Bevel and Emboss, s následujícími parametry:

Style je Outer Bevel - chceme, aby byl efekt okolo vrstvy, size-velikost na 1px, to úplně stačí, na původní fotce není žádný tmavý okraj, takže Shadow opacity snížíme na 0%, Highlight opacity nastavíme na takovou hodnotu, aby přibližně odpovídala originálu. Aby byl efekt více realistický, zapneme volbu Texture, která způsobí, že v efektu budou občas průhlednější místa. Pattern můžeme nechat ten, který nám photoshop sám nabízí, stačí si pouze vyhrát s nastavením parametru Scale - měřítko:

Umažeme původní čísla, a novou textovou vrstvu rozkopírujeme ke všem tlačítkům:

Je na čase přidat ještě další špínu. Jako základ vezmeme další fotku, například tuto:

Krásně oprýskaná a zrezlá tabule. Zkopírujeme její nejzajímavější část, a stáhneme Levels na takovou úroveň, aby tmavě zelená byla černá:

Poté vrstvu vhodně natočíme a nastavíme krytí na Screen. Tím pádem místa, která jsou černá původní vrstvy vůbec neovlivní (proto byl nutný minulý krok). Nakonec vezmeme do ruky gumu, a sem tam něco umažeme:

Můžeme z fotky zkopírovat ještě nějaké špinavé části, u kterých opět upravíme barvy:

Zkopírujeme do obrázku:

A nastavíme krytí na Screen. A v tom okamžiku zjistíme, že jsme s prací hotovi! ;) Zde je výsledek snažení:

A nezbývá už nic jiného než popřát hodně štěstí do tvorby, nebo například při oživování onoho zmíněného DVD menu v Adobe Encore, ale o tom zase až někdy příště...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: