Photoshop tutoriál: Tvorba ikonky programu Parallels, 1. díl - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Tvorba ikonky programu Parallels, 1. díl

6. června 2008, 00.00 | Aplikace Parallels (dovolující např. spustit systém Windows pod Mac OS),
má velice vtipně a pěkně vyřešenou ikonku. Je jednoduchá, čistá, vyleštěná a
navíc pěkně barevná. A právě proto si dnes ukážeme, jak ji kompletně vytvořit v
programu Adobe Photoshop, abyste uvedený postup mohli použít i na ikonky
jiné ...

Začneme ukázkou ikonky, kterou si můžete rovnou zkopírovat do nového dokumentu. Pořádně si ikonku prohlédněte a můžeme se pustit do práce.

Začneme převodem tvaru do křivek. Protože je ikonka symetrická, stačí, když pro začátek nakreslíme pouze jednu čtvrtinu - např. levou horní část. Zvolíme nástroj Pero (Pen Tool) a začneme tvar obkreslovat. Nezapomeňte nastavit režim na Vrstva Tvaru (Shape Layer) - ať můžete popřípadě později vrstvu upravit. Vrstvě můžete při kreslení stáhnout krytí, ať vidíte stále podklad (rychle například stiskem klávesy 5 na numerické klávesnici, tím se nastaví krytí na 50%).

Klikejte a posunujte body tak dlouho, dokud nebudete mít tvar podobný tomuto. K tomu použijte jak nástroj Pero, tak případně nástroj pro výběr bodu (A).

Poté zvolte nástroj pro výběr cesty (A - černá šipka), označte cestu, zkopírujte ji a vložte (Ctrl + C/V), zmenšete zkratkou Ctrl + T...

...a přepněte režim vykreslování na odečítání (druhá ikonka na liště).

Je třeba však malinko upravit levou horní část - je moc zaoblená. Proto zvolíme nástroj pro výběr bodu (A - bílá šipka), označíme daný bod a více jej prohneme.

Tím bychom měli mít tvar hotový, takže si vyzkoušíme, zda bude pasovat ke tvaru otočenému. Opět zvolíme nástroj pro výběr cest (A - černá šipka), a z menu Úpravy - Transformace (Edit - Transform) zvolíme funkci převrátit svisle.

Pohled ve 100% velikosti odhalí, že vnitřní napojení tvaru vpravo je moc ostré. Což je ale opravdu malý nedostatek, který lze jednoduše vyřešit...

...prostým posunutím kotevních bodů směrem nahoru a dolů.

Tím máme základní tvar hotový a můžeme se pustit do přidávání efektů. Prozatím budeme pracovat s původní (černou) vrstvou, protože efekty budou lépe vidět. Později - až si budeme jisti, že je vše ok, tvar pouze přebarvíme (a doladíme detaily). Připraveni?

Nejprve vytvoříme největší odlesk, který se táhne po celé horní hraně až do půlky tvaru. Načteme výběr našeho tvaru (Ctrl + klik na vrstvu) a výběr zúžíme o jeden pixel - Výběr - Změnit - Zúžit (Select - Modify - Contract).

Vytvoříme novou vrstvu (Ctrl + Shift + Alt + N), do které nakreslíme nástrojem Přechod (Gradient Tool) Lineární (Linear) přechod z bílé barvy do průhledné. Jako na obrázku.

Výběr necháme stále označený, pouze jej opět zmenšíme - tentokrát od dva pixely...

...a výběr posuneme o pixel či dva směrem dolů (např. nástrojem Obdélníkový výběr). Poté tuto část od původní vrstvy odmažeme (stiskem klávesy Delete).

Následně zvolíme nástroj Guma (Eraser Tool), nastavíme tvrdou stopu (popř. rovnou Režim: tužka) a odmažeme části, které v odlesku nechceme (části kolem vnitřních hran).

Odlesk ještě více znásobíme tím, že opět načteme výběr spodní vrstvy, vytvoříme vrstvu novou a do ní velkým měkkým Štetcem (Brush Tool) čmárneme bílou barvou okolo horní hrany.

Zde je náhled na naši a originální ikonku ve 100% velikosti. Čím budeme pokračovat? Vytvoříme jednopixelový odskočený obrys okolo spodních hran.

Opět načteme výběr vrstvy, vytvoříme novou vrstvu a tentokrát vyvoláme z menu Úpravy (Edit) funkci Vytáhnout (Stroke). Barva bílá, velikost jeden pixel.

Potvrdíme a posuneme nově vytvořenou vrstvu o dva pixely směrem nahoru. U následující ukázky jsem vyplnil pozadí světle šedou barvou, aby byla vrstva na ukázce stále celá vidět.

Poté přidáme vrstvě masku vrstvy (viz označená ikonka na obrázku), kterou vyplníme černou barvou (D - pro reset barev, Alt + Backspace pro vyplnění). Tím nebude z vrstvy nic vidět.

Poté zvolíme nástroj Štětec (Brush Tool), nastavíme velkou měkkou stopu a do masky vrstvy začneme bílou barvou kreslit tam, kde chceme mít obrys zobrazený. Tato místa jsou na následujícím obrázku zakroužkována.

Opět jeden pohled ve 100% velikosti. Co na to říkáte, už se blížíme? Pro dnešek tímto skončíme a zbytek si necháme na druhý díl.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Design  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: