Photoshop tutoriál: Efekt pořádného lijáku - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop tutoriál: Efekt pořádného lijáku

2. května 2007, 00.00 | Už máte také dost krásných, prosluněných a veselých fotografií? Že ne? Já vlastně také ne. Ale proč si nějakou pěknou fotografii nedoplnit pořádným lijákem!? Můžete to vyzkoušet v tomto tutoriálu, kde vás v několika jednoduchých krocích naučím, jak si daným způsobem "vylepšit" fotografie.

Tutoriál není nijak náročný, a proto si myslím, že ho zvládnou i začátečníci, kteří s Photoshopem teprve začínají. Postupujte krok za krokem, sledujte na obrázcích, jaký efekt je použit na jakou vrstvu a pořadí jednotlivých vrstev mezi sebou. Vrstev bude ve výsledku pouze pět, takže orientace by neměla být nijak komplikovaná ani pro začátečníky. Příjemnou zábavu při tvorbě.

Na fotografii zobrazené výše vám ukážu, jak vytvořit efekt lijáku. Po kliknutí na náhled se vám zde obrázek zvětší do původní velikosti, s ním pak můžete dále pracovat ve svém Photoshopu.

Nejprve vybranou fotografii otevřeme ve Photoshopu.

Vytvoříme si kopii pozadí – klikneme na náhled vrstvy pravým tlačítkem, zvolíme duplikovat vrstvu. Původní vrstvu nebudeme nijak upravovat, budeme ji totiž ještě potřebovat pro další kopie.

Abychom nemuseli kreslit jednotlivé kapičky pomocí štětce, vytvoříme celý liják pomocí šumu, který přidáme na vytvořenou kopii pozadí. V horním menu klikneme na položku Filtr-Šum-Přidat šum. Vyskočí nám dialogové okno s nastavením šumu. Nastavení tohoto dialogového okna je velmi jednoduché. Míra v procentech udává, jak velké bude šumění na fotografii, nastavíme např. 100 %, necháme zaškrtnuto Gaussovské a Monochromatický. Tímto vytvoříme jednotlivé kapičky.

Abychom kapičkám dodali dynamiku, použijeme funkci rozmáznout (Filtr-Rozostření-Rozmáznout). Úhel nastavíme podle fotografie tak, aby vypadalo, že prší zleva doprava. Proto jej nastavíme na -23°, vzdálenost nám určí, jak dlouhé budou jednotlivé kapky – jelikož chceme pořádný „slejvák“, nastavíme ji na 30 bodů.

Nyní změníme režim prolnutí u této vrstvy (pozadí kopie) z režimu Normální na režim Zesvětlit. Tím, že jsme změnili režim prolnutí, působí tato vrstva na vrstvu, která je pod ní. Zesvětlí se tedy jen světlé části, tedy kapky, které potřebujeme.

Teď tyto kapky ještě trochu zvýrazníme. V horní liště klikneme na Obraz-Přizpůsobit-Křivky. Pokud křivku prohneme obdobně jako na obrázku, zvýrazní se nám kapky. Tím, že spodní část křivky prohneme, tmavé části fotky ještě více ztmavnou (zvýrazníme část mezi kapkami). A tím, že prohneme horní část křivky směrem vzhůru, zesvětlí se nám světlejší části obrázku, tedy kapky.

Jednotlivé kapky deště jsou poměrně ostré, proto z horní lišty vybereme Filtr-Rozostření Gaussovské, kde nastavíme 0,5 obr. bodů. Můžeme ještě použít gumu s větším průměrem a s nízkým krytím a vygumovat části deště tak, aby nebyl liják ve všech částech stejný.

Následující krok není až tak důležitý, je zde jen pro zlepšení efektu deště. Vytvoříme si ještě jednu kopii původní fotografie a provedeme téměř shodné kroky jako u předchozí vrstvy, jen s malými odlišnostmi tak, aby nebyly tyto vrstvy s lijákem shodné. Přidáme šum (Filtr-Šum-Přidat šum) s mírou 40 %. Pak rozmázneme (Filtr-Rozostření-Rozmáznout) kapky pod úhlem 40 % a se vzdáleností 15 bodů. Nastavíme také prolnutí vrstvy z režimu Normální, ale tentokrát na Závoj. A nyní použijeme Obraz-Přizpůsobit-Křivky, lze ale také použít Obraz-Přizpůsobit-Úrovně. Tato funkce pracuje obdobně, jen nepokřivujete křivku, ale jezdíte třemi posuvníky. Stačí jen vyzkoušet a hned pochopíte, jak tyto posuvníky funguji. Posuvníky nastavíme jako na obrázku výše. Také nezapomeneme rozostřit (Filtr-Rozostření-Gaussovské).

Jelikož při dešti je často celá obloha zatažená, měla by být fotografie méně osvětlena. Proto vytvoříme ještě jednu kopii – "pozadí kopie 3" a přes Obraz-Přizpůsobit- Křivky (křivku v dolní části prohneme směrem dolů) fotografii ztmavíme.

Při zatažené obloze jsou také barvy nevýrazné, proto snížíme jejich sytost. Klikneme na Obraz-Přizpůsobit- Odstín a sytost, kde snížíme na -27.

Obloha je na takový liják velmi jasná. Vytvoříme si proto novou vrstvu, vybereme si tmavě šedou a světle šedou barvu do popředí a do pozadí. Klikneme na Filtr-Vykreslení–Oblaka.

U nastavení vrstvy snížíme krytí vrstvy na 52 %, změníme režim prolnutí na Násobit, čímž se nám vytvoří zamračená obloha. Gumou s nižším krytím smažeme spodní část vrstvy, protože chceme jen zamračenou oblohu.

Zde je původní obrázek, tentokrát už s naším lijákem.

TIP: Pokud by někdo chtěl z tohoto lijáku vytvořit pořádnou vichřici, může přidat do obrázku poletující předměty, jako např. zmuchlané noviny, větvičky a různé odpadky. Na tyto předměty pak použijte opět Filtr-Rozostření-Rozmáznout.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: