Photoshop Tutorial: 3D logo - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop Tutorial: 3D logo

27. března 2007, 00.00 | Jak vytvořit z normálního loga logo plastické? S Photoshopem a jeho
efekty je to otázka chvilky! Ukažte všem, že 3D vzhled nemusí být jen pro
ostudu.

Předpokládám, že už jste všichni viděli logo Vodafone. Ano – onu 3D kapku. Objevuje se v reklamách, na Internetu a mají s ním polepená všechna auta. No vidíte – a u aut to vlastně začalo. Takže bychom tam měli začít i my. Na autech je logo většinou v plastické podobě (alespoň do té doby, než ho někdo odcizí), nejlépe jako krásně lesklý znak, což – celkem logicky – vedlo k tomu, že postupně různé automobilové značky začaly používat 3D znak i na Internetu, v televizních reklamách, v tisku atd.

Doba je ale neúprosná a velí i ostatním značkám obléci třetí dimenzi, takže mobilní operátoři zhmotnili svá loga do 3D podob. Po mobilních operátorech nastoupili i jiní, jak vidíte na ukázce – například Aral (naproti tomu např. Apple používá 3D jablko už delší dobu ve všech možných podobách a odstínech).

A teď je řada na nás! Tedy jdeme také naše logo zvětšit o jednu dimenzi.
Jen tak na úvod dodávám, že tento článek je čistě návod pro Photoshop a ne polemika o tom, zda-li mít či nemít 3D logo, zda používat či nepoužívat 3D variantu a o všech jiných otázkách s tím spojených. Pokud máte přesto potřebu se k tomuto problému vyjádřit, pod článkem je v diskusi dosti místa.

Takže se dáme do práce. Jako základ vezmeme například toto logo, vytvořené jen a pouze fontem SUPREXY. K aplikaci efektů není font potřebný, k editaci ano. Zdrojový soubor si stáhněte kliknutím na obrázek.

Plamen přímo svádí k použití nějakého profláknutého 3D Photoshop efektu. Na nic tedy nečekáme a větší část (žlutou) zkopírujeme a posuneme nad vše ostatní. Na tuto vrstvu budeme totiž aplikovat plastický efekt. Kdybychom jej aplikovali na stávající žlutou vrstvu, neprojevil by se na oranžové. Aby bylo ale něco vidět, je nutné stáhnout průhlednost výplně (Fill) na 0 % (zkopírovanou vrstvu jsem obarvil na černo, aby byl výsledek dobře vidět):

A pojďme přidat efekty vrstvy. Jak jinak než přes Úkos a reliéf (Bevel and emboss). Aby se dosáhlo skleněného efektu, musíme nastavit světlo i stín na bílou barvu. Potom celkem logicky musíme změnit Krytí stínů (Shadow Mode) na Normální (Normal) nebo Závoj (Screen) – při krytí Násobit (Multiply) by bílá barva nebyla vůbec vidět. Nakonec si pohrajeme s tvarem – Profil lesku (Gloss contour) a s Velikostí (Size). Hodnoty na obrázku berte jako orientační, každý si jistě najde svoji vlastní kombinaci:

Teď bychom chtěli, aby úhlopříčně procházel pruh světla. Jednou z možností, jak toho docílit, je použití efektu Satén (Satin). Nejdříve nastavíme Úhel (Angle) a potom si hrajeme se vzdáleností, velikostí a profilem (Distance, Size, Contour). Při ladění je dobré nastavit barvu např. na černou, abychom lépe viděli výsledek:

A když jsme spokojeni, pouze změníme barvu na bílou:

Přesto to ještě není ono. Chtělo by to pořádný odlesk v pravém horním rohu, kterého docílíme kruhovým gradientem - Překrytí přechodem – Styl: Kruhový (Gradient overlayStyle: Radial). Nastavíme gradient z bílé do průhledné a jednoduše ho myší posuneme tam, kde jej chceme mít:

Nyní přichází na řadu ztmavení – efekt Vnitřní stín (Inner Shadow). Decentní stín kolem celého tvaru zajistí světlá barva (oranžová), velká velikost (Size) a malá vzdálenost (Distance). Při těchto hodnotách je nastavení úhlu nepodstatné:

Nepravidelnost zajistí velmi slabě nastavený efekt Překrytí vzorkem (Pattern Overlay) – v našem případě jen 7 %. Ten přidá tvaru trochu strukturu:

A nakonec ještě Vržený stín (Drop Shadow). Když už jsme se rozhodli pro skleněný vzhled, nemůžeme teď dát černý stín, ale musíme sáhnout pro něco jemnějšího – například oranžový. Velikost nastavte, jak to jen půjde, a průhlednost stáhněte tak, aby byl stín sotva znatelný:

Tím však naše práce nekončí. Teď se pustíme do menšího plamínku. Opět zkopírujeme vrstvu nad všechny ostatní a nastavíme průhlednost výplně na 0 %.
Efekty budou podobné, takže jen v rychlosti. Zaprvé - Vnitřní stín (Inner Shadow):

Opět Překrytí vzorkem (Pattern overlay). Tentokrát si všimněte zvětšení velikosti vzorku (Scale) na 180 %:

A namísto odlesku přijde ztmavení. Tudíž efekt Překrytí přechodem (Gradient Overlay), ale s přechodem nastaveným z tmavě červené do průhledné. Přesnou pozici přechodu nastavíme kliknutím a táhnutím myši (v levém spodním rohu):

Náš výtvor vypadá zatím takto:

Když už jsme u těch efektů, proč si ještě nějaký nevyzkoušet. Například odlesk od lesklého podkladu. Zkopírujeme vrstvu s textem a převrátíme ji – Úpravy / Transformovat / Převrátit vodorovně (Edit / Transform / Flip horizontal). Posuneme pod obrázek a nastavíme krytí (opacity) na 50 %:

Přidáme vrstvě masku – kliknutím na tlačítko Přidat masku (Add layer mask):

Klikneme do ní a nástrojem přechod (Gradient tool) vytvoříme přechod z černé do bílé (jak je vidět na malém náhledu v paletce vrstvy). Tím pádem půjde vrstva do ztracena, přesně jak jsme chtěli:

Pro měkčí vzhled stínu, resp. odlesku, vrstvu zkopírujeme a trochu rozmázneme efektem Filtr / Rozostření / Gaussovské (Gaussian Blur):

A původní vrstvě ještě přidáme stín opravdu sotva viditelný:

Když už je vrstva nad tak lesklým povrchem, je celkem logické, že to na ni bude mít vliv. Jaký? No přeci odspodu bude světlejší, přesně jako když nastavíme Překrytí přechodem (Gradient overlay):

Poslední efekt bude záře z plamenu, rozprostírající se do všech stran.
Nástrojem Jiný tvar (Custom shape tool) nakreslíme tento tvar (libovolné barvy):

Vybereme výběr této vrstvy (Crtl + klik na vrstvu), vrstvu zneviditelníme (kliknutím na oko vedle vrstvy) a vytvoříme novou. Do této vrstvy nástrojem Přechod (Gradient Tool) nakreslíme kruhový gradient z bílé do průhledné:

A tím jsme hotovi:

Tedy, skoro hotovi. Nakonec klikněte sem a zvažte koupi fontu SUPREXY. Nejen kvůli tomu, že obsahuje kompletní českou diakritiku, 8 velikostí pixel fontu, super pixel font, standardní tiskové outline, spousty symbolů a znaků, jako jsou odrážky, šipky, rámečky, loga, ikonky atd., ale také proto, že tím podpoříte autora tohoto tutoriálu ...

A na úplný závěr zde máte ještě pár log, na kterých si můžete následující postup vyzkoušet a samozřejmě vyšperkovat a vylepšit přesně podle vašich představ. Zdrojový PSD soubor stahujte kliknutím na obrázek:

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: