Photoshop: Možná trochu kýčovitá kompozice - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Photoshop: Možná trochu kýčovitá kompozice

PH Akt

11. dubna 2001, 00.00 | Zkusme si udělat malou kompozici s použitím toho tak málo vídaného fenoménu - vnadné ženské křivky... Jako cíl jsem si vytýčil vytvoření desktopu, který (ostatně - častý to jev) tak jako tak směřuje ke kýči. Udělejme si jej tedy cíleně.

Vy čtenáři, kteří rádi sem tam tvoříte nějaké pěkné obrázky, jste se určitě ve svých myšlenkách dostali až k tomu, jak zakomponovat do svých tvůrčích plánů i nějaké to ženské tělo. Což o to, někdy stačí málo a hned je práce tak zajímavá, že od ní nemohou vášniví diváci odlepit zrak... Vím, takových by se našlo... Vzhledem k nezhoršení pověsti serveru Grafika On-line však zmírním vyjadřovací prostředky na únosnou mez.

Žena... ta věčná studnice inspirace... Navíc nahá! Myslím, že nebude problém najít na internetu ten správný materiál, sám doporučuji upustit od pečlivě vyžehlených a extrémně krásných krásek a poohlédnout se po nějaké přirozené slečně. Někteří z vás jistě mají možnost pořídit si dostatečný matroš přimo doma. Myslím tím, že vlastníte samozřejmě fotoaparát, protože nějaká ta modelka se sežene vždy, že...:o)

Zkusme si tedy udělat malou kompozici s použitím toho tak málo vídaného fenoménu - vnadné ženské křivky. Jako cíl jsem si vytýčil vytvoření desktopu, který (ostatně - častý to jev) tak jako tak směřuje ke kýči. Udělejme jej tedy cíleně. Pokud kýč většinou používá formu bez obsahu, působí prvoplánově a nemá žádnou vnitřní myšlenku, pak se dá naplnit jeho definice tímto obrázkem celkem snadno. Ono vlastně ani není záměrem umísťovat nějaké hluboké myšlenky na monitor, měli byste z nich akorát divoké sny. Krom toho desktop by měl mít trošku umírněné barvy, aby vám po pěti minutách nekrvácely oči a tónově laděn k neutrálu, pokud váš počítač v práci slouží mimo jiné i k barevným úpravám obrazu. Budete se pak na něj dívat celou pracovní dobu, tak ať se vám netočí hlava!

Jako pozadí jsem použil fotografii polární záře. Takováhle fotka se dá sehnat třeba na serveru NASA, nebo podobných geograficky zaměřených serverech. Barevně není nijak korigována, takovou záři můžete opravdu spatřit, když si zajedete někam za polární kruh a budete trpěliví. Fotka byla akorát natažena na formát, který jsem potřeboval.

Poté jsem vybral vhodnou fotografii (byla původně určena k úplně jinému záměru), doufám, že se autor na mne nebude zlobit... Podstatné pro mne bylo nasvícení povrchu. Usoudil jsem, že použiji pouze torzo, tj. dáma bude o hlavu a nohy kratší. Doporučuji, předejdete tím nepříjemnému vysvětlování, kdo je na snímku a zda na ní náhodou nemáte telefon.

Nejdříve vykryjeme obrysy, což bude jistě pro spousta grafiků příjemná a náležitě precizní práce... jen si užívejte, nic víc si neužijete! Tělo dotyčné svlečny položíme na záda... ovšem na monitoru, nestydové! a umístíme do spodní poloviny obrazu. Vrstvu zdvojíme a převrátíme tak, aby tělo leželo jakoby na svém vodním odrazu. Bude tedy nutno odmaskovat tu část, u které je tolik škoda, že není vidět. No nic.

Máme-li odraz umístěn, je nutno jej malinko rozvlnit, aby tu byla určitá iluze vodní hladiny. Ostatně na tohle se specializuje spousta pluginů a nechám vám tedy volné pole působnosti. Pokud se chcete s vlnkami renderovat v 3D programech, tak si to klidně užijte. Mně v tuto chvíli bude stačit, když použiji filtr Wave s horizontální orientací a pak výsledek trochu rozostřím. Nejde mi o realitu, kterou stejně žádný 3D soft neposkytne, ale o pocit.

Důležitá je také barevnost, jež nám popředí spojí s pozadím. (Ale, ale... kompozice! Však vy víte, jak to bylo myšleno, vy hambáři! :) Barevnost docílíme nejjednodušeji obarvovací vrstvou s maskou, můžete samozřejmě kolorovat i ručně a nevynechat tak žádné důležité místečko...

Práce je v podstatě hotova, pro lepší atmošku jsem oba kraje snímku rozostřil a trochu ztmavil... Zbývá jen oříznout na nějaký rozumný formát pro monitor a okamžitě jej vyzkoušet, jak se na desktopu vyjímá. Pak už nastupuje volné pole působnosti, kdy se můžete vyřádit s vysvětlováním, co tím obrázkem chtěl autor říci. Čím více budete vysvětlovat, vězte, že tím větší to bude hovadina.

Disclaimer:
Tento jednoduchý tutorial nemá žádné ambice, zříkám se odpovědnosti za případné újmy na estetickém cítění umělecky založených odborníků. Zříkám se obhajoby obsahové stránky práce, která se - jak víme - často tak těžko hledá. Netvrdím, že jsem nad touto prací strávil v potu několik večerů, pouze jsem nevěděl, do čeho píchnout. Zříkám se odpovědnosti za případné zpomalení vašeho počítače, pokud si umístíte na plochu nějaký nesmyslně veliký obrázek a budete se divit, že grafická karta nestíhá. Děkuji, že jste klikli na můj článek, jinde se dozvíte nebo užijete ještě méně a nikdo vám za to, že jste klikali, nepoděkuje. Howgh.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: