Photoshop 6 - práce s textem II - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


Photoshop

Photoshop 6 - práce s textem II

26. září 2000, 00.00 | Typografické možnosti Photoshopu 6 se blíží vyspělým layout programům - podívejte se sami.

Minule jsme se podívali na základní rysy práce s textem v novém Photoshopu. Dnes je čas na popis pokročilejších možností při vkládání víceřádkových bloků textu. Možnost větší typografické kontroly se určitě hodí, I když nikdo určitě nebude Photoshop používat místo programů pro sazbu (QuarkXPress ani InDesign to stejně stále není:). Kromě klasické grafiky najdou nové možnosti uplatnění zejména při tvorbě webových stránek, třeba pro různé textové "rollovečky".

Text je možné vkládat dvěma způsoby. Prvním je známé vkládání podle vstupního bodu. Všechny ukázky v minulém článku byly vytvořeny tímto způsobem - kliknutí textovým nástrojem do okna definuje vstupní bod, potom lze text vložit ze schránky nebo rovnou napsat. Pro takto zadaný text je velká část nových funkcí nedostupná. Při využití zbývajích je potřeba pamatovat na to, že odstavec nemůže mít více řádků. Řádka textu není ničím předem omezena, konce řádků lze jako dřív vytvořit jen vložením příslušného znaku (klávesou Enter). Využití pokročilé editace zarovnání je sporné, stejně jako dělení (I když jsou dostupné), protože text nemůže přetéct do dalšího řádku. Základní dostupné funkce ukazuje obrázek.

Zajímavější je druhá varianta, vkládání textu do rámečku. Po zvolení textového nástroje tažením vytvoříme rámeček. Z okna parametrů paragrafů a znaků je hned vidět, že pro text v rámečku jsou k dispozici všechny volby.

Do rámečku je možné text vpisovat I vkládat ze schránky. Volby jsou aktivní ihned, proto je možné parametry rámečku nastavovat I dopředu, před vložením textu.

Text vyplňuje rámeček podobně jako v sázecích programech, I víceřádkový text může být jedním souvislým odstavcem. Rámeček lze deformovat a otáčet. Rozdíl je v tom, že v předchozím případě se text po změně rámečku deformoval, jak je běžné třeba po příkazu Transform. Tentokrát se ale logicky mění zarovnání textu, deformace a pohyb celého rámečku jsou dostupné se stisknutou klávesou Command.

Pro řízení zarovnání jsou k dispozici dva módy, Adobe Single-line Composer a Adobe Every-line Composer (což je asi algoritmus buď převzatý, nebo aspoň hodně podobný tomu v InDesignu). Single-line pracuje vždy s jednou řádkou textu, pravidla zarovnávání jsou jednodušší, přednostně se pracuje se změnou mezery mezi slovy.
Every-line pracuje s celým odstavcem. Algoritmus se snaží vybrat takovou kombinaci zarovnání, dělení atd., aby rozpaly mezi znaky a slovy byly co nejstejnoměrnější. Všechno funguje tak, že Photoshop vytváří možné kombinace, podle řady pravidel je "známkuje" a nakonec použije tu nejlepší. Every-line Composer je nastaven standardně.
V následujících oknech lze nastavit podrobně rozmezí jednotlivých druhů rozpalů I způsob dělení. V paletce Character je navíc příkaz No Break, který zajistí označené části textu "nerozlučnost". Po experimentech se lze vrátit ke standardním hodnotám příkazem Reset Paragraph.

Následující obrázky ukazují vliv nastavení v okně Justification, ve třetím jsme navíc označili slova "…scale, and skew…." jako nerozdělitelná, proto jsou pohromadě v posledním řádku.

Jediný větší problém se zatím projevuje ve zpracování českého textu. Se zobrazením PostScriptových ani TrueType českých fontů potíže nejsou, při použití Every-line Composeru ale Photoshop s českým textem zlobí. Kromě běžného dělení, s rozdělovacím znaménkem (na které mají parametry dělení vliv a lze ho zakázat) občas slovo rozdělí, jako kdyby dovnitř vložil mezeru - a takového rozdělení se prakticky nelze zbavit, ani ručním spojováním (rozdělí se zase jiné slovo). Tohle bude asi opravdu muset počkat na lokalizaci.

Další relevantní články:

Photoshop 6 - práce s textem
V hlavní roli Photoshop 6
Beta verze Photoshop 6 uvolněna!

Obsah seriálu (více o seriálu):

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: