Kouzla se štětci v Photoshopu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Kouzla se štětci v Photoshopu

20. srpna 1999, 00.00 | V dnešním návodu si ukážeme, že možnosti nastavení a použití štětců v Photoshopu zdaleka nekončí jen u nastavení jejich průměrů.

V dnešním návodu si ukážeme, že možnosti nastavení a použití štětců v Photoshopu zdaleka nekončí jen u nastavení jejich průměrů. Je sice pravda, že po stránce variabilnosti Photoshop nedosahuje šířky záběru např. Painteru, ale na druhou stranu by již zmíněný Painter těžko soutěžil s Photshopem v mnoha jiných ohledech. Stejně ale čekám, kdy se nějaký výrobce pluginů rozhodne udělat obdobu Painterských Nozzles pro Photoshop. V každém připadě si dnes projdeme možnosti, které v práci se štětci v Photoshopu máme a o jejichž existenci možná někdo nemá ani tušení.

Typická nabídka stěců se v Photoshopu skládá z kulatých štětců průměrů od 1 do 100 pixelů ve dvou stupních rozzostření. Je pravda, že při běžné práci je od přírody líný člověk už zvyklý s nimi vystačit, ale občas se stane, že např. při retuši obrázku je na daný problém jeden z nich příliš malý a ten vedle hned příliš velký. Dvojitým poklepáním na stětec se nám otevře dialog, ve kterém můžeme ovlivnit jeho několik parametrů - od průměru po rozostření a přítlak.

Po chvilce zkoušení si vyrobíme přesně ten štětec, která potřebujeme. Upozorňuji též na možnost upravovat kruhový tvar štětce na elipsu a tu natáčet - tak lze docílit kaligrafického efektu. Pokud potřebujeme takto vytvořit nový stětec, považuji za lepší poklepat na volné místo na paletce a nadefinovat štětec nový, než si překlepávat definice štětců standardních.

Další možností kterou máme, je definovat se štětec naprosto libovolného tvaru prakticky z jakékoli bimapy. U tohoto druhu štětce ztrácejí smysl další nastavení a vše závisí na bitmapě ze které se budeme snažit štětec vytvořit. V principu lze štětec vytvořit z čehokoli, ale uplatní se přitom stejně jen jasová složka bitmapy - černá barva je 100 procent - bílá 0. Nyní se pokusíme vytvořit stětec ve tvaru sněhové vločky o průměru okolo 80 pixelů.

Nejprve si připravíme nový obrázek 80x80 pixelů ve škálách šedi. Vyplníme ho bílou barvou, a pak naněj umístíme pomocí textového nástroje znak vločky z windowsovského písma Wingdings. Pak sloučíme tuto vrstu s vrtvou pozadí a aplikujeme lehké (velmi) gaussovské rozostření z menu filtrů.

A nyní přijde chvíle zrození nového štětce. V našem obrázku označíme vše (Ctrl+A), pak v menu paletky štětců zvolíme položku Definovat štětec (Define brush) a je to. Tento štětec můžeme nyní používat stejným způsobem jako ostatní - upozorňuji, že štětce nevolíme jen pro přímé kreslení, ale zaké např pro nástroje guma, razítko...

Vytvořené knihovny stětců lze ukládat do souborů s koncovkou *.ABR a opětně je nahrávat do Photoshopu, nebo třeba dát kamarádovi. Pro ty, kteří nechtějí vytvářet své vlastní štětce a přesto by rádi měli k dispozici více druhů stětců je v plné instalaci Photoshopu k dispozici několik předpřipravených knihoven. Typicky se nalézají v podsložce Brushes nebo Goodies\Brushes.

Malá a celkem banální ukázka použití...

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: