Jak připravit digitální fotografii pro tiskovou produkci? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photoshop

Jak připravit digitální fotografii pro tiskovou produkci?

12. listopadu 2007, 00.00 | Zajímá vás jak připravovat digitální fotografie, aby obstály při tiskových zakázkách? Sdružení Ghent PDF Workgroup, známé především svými specifikacemi pro PDF workflow, zveřejnilo na svých stránkách příslušné stručné návody pro komerční a novinovou fotografii. Co lze v těchto návodech najít? A jaké další zdarma dostupné publikace obdobného typu ještě na Internetu existují?

Digitální fotografie je jedním ze základních podkladů používaných při tvorbě tiskovin. Nicméně připravit a použít digitální snímek tak, aby jeho finální tiskový výstup proběhl bez problémů, není úplně snadné. Z možných problémů připomeňme například nevhodně zvolený formát, příliš velkou kompresi, nesprávné rozměry či špatná nastavení color managementu.

Těm, kdo se s danou problematikou musí potýkat, by mohla pomoci nedávno zveřejněná dvojice PDF dokumentů "Compact Digital Photography Guidelines for Print Publications", obsahující stručné návody popisující základní nastavení, která by měl fotograf použít, aby jeho digitální snímek dopadl v tiskovém workflow úspěšně. Dokumenty jsou určeny jak pro obvyklý komerční tisk (verze "Shootings"), tak i tisk novinový (verze "News Photography").

ghentpdf1f.jpg

Oba návody mají shodnou strukturu a liší se jen v drobných detailech. Nejprve popisují počáteční nastavení fotoaparátu (formát: JPEG v maximální kvalitě pro konzumentskou techniku, RAW pro profesionální přístroje - zde je popsáno i nastavení RAW konvertoru pro následný převod do TIFF či JPEG, barevný prostor: Adobe RGB /doporučován/ nebo sRGB) a dále nastavení kalibrace monitoru a color managementu v Adobe Photoshopu. Dále jsou popsány možné způsoby přenosů snímků (email, DVD, FTP). Následují doporučení pro pojmenování souborů a přiřazení odpovídajících IPTC metadat. Návod je pak zakončen doporučením týkající se rozlišení a velikosti snímku.

Autorem daných dokumentů je sdružení Ghent PDF Workgroup, které je doposud známo především publikováním specifikací, testovacích sad a whitepaperů spojených s nasazením formátu PDF (resp. PDF/X) v polygrafických provozech. Původně byly Guidelines vytvořeny belgickou asociací pro grafický průmysl Medibel+, později pak upraveny a schváleny Ghent PDF Workgroup. Kromě daných návodů existuje řada dalších, konkrétně to jsou:

ECI (European Color Initiative): Compendium for Digital Photography (jinak též DigiPix)

Pass4press: Pics4press guidelines

Chartered Quality Institut: Professional Image Data Workflows - Best Practice Guidelines

UPDIG working group: The Universal Photographic Digital Imaging Guidelines

Všechny tyto dokumenty jsou oproti výše zmíněným materiálům Ghent PDF Workgroup výrazně objemnější, shrnutí nejdůležitějších zásad pro korektní workflow do podoby několika málo stránek nicméně rozhodně není špatným nápadem. V diskusním fóru tohoto článku přivítáme konkrétní zkušenosti našich čtenářů s výše uvedenými materiály či odkazy na jiné obdobné návody.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: