Interakce vrstev a jejich funkce - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Interakce vrstev a jejich funkce

29. června 2000, 00.00 | Zcela popisný příklad vysvětluje na jednom místě, jak funguje volba interakcí v paletce vrstev Adobe Photoshopu.

Úpravy obrázku prostřednictvím různého nastavení interakcí vrstev v menu plovoucí paletky vrstev používám celkem často. Když jde o to interakce vysvětlovat, jedna věc je prostý popis funkce každého nastavení. Ten tu sice najdete, stejně je to ale popsané v manuálu a o moc víc toho k psaní ani není.

Při vysvětlování interakcí je problém v tom, že v praxi se nakonec dočkáme hodně odlišných výsledků, podle toho, na jaké obrázky (vrstvy), na jaké pixely interakce aplikujeme. To hlavní na dnešním příkladu (aby měl smysl) je obrázek - snažila jsem se ho připravit tak, aby se každá interakce nějak typicky projevila (pro zjednodušení beru opacitu vždy za 100%). Kromě toho se alespoň u interakcí konečně zbavíme problémů s mojí oblíbenou anglickou verzí Photoshopu - všechny názvy jsou v obou jazycích.

K pokusům jsem připravila obrázek se dvěma vrstvami.

Normal: Pouze přeloží pixely vrchní vrstvy přes pixely spodní vrstvy.

Dissolve/Rozpustit: Náhodné "rozpuštění" pixelů, závislé na opacitě. Vidíte, že se projevuje na okrajích obrázku v horní vrstvě a v červeném kolečku, které nemá 100% opacitu.

Multiply/Násobit: "Násobí" barvy ve spodní vrstvě barvou ve vrchní vrstvě. Násobení černou barvou dá černou, násobení bílou se neprojeví - je pěkně vidět v míči (černé, šedé a bílé partie). Výsledkem jsou vždy tmavší barvy.

Screen/Závoj: A naopak, tady jsou výsledkem barvy světlejší, interakce s bílou produkuje bílou, interakce s černou nedělá nic.

Overlay/Překrýt: Provede buď Multiply nebo Screen, podle barvy spodní vrstvy. Pixely ve spodní vrstvě nejsou nahrazovány, pixely ve vrchní vrstvě se do nich vmíchávají, zohledňuje se rozdíl mezi světly a stíny spodní vrstvy.

Soft Light/Měkké světlo: Kde jsou pixely vrchní vrstvy světlejší, než 50% šedé, obrázek se zesvětlí, v opačném případě se ztmaví.

Hard Light/Tvrdé světlo: Kde jsou pixely vrchní vrstvy světlejší, než 50% šedé, provede se Screen, v opačném případě se provede Multiply.

Color Dodge/Zesvětlit barvy: Každý pixel zesvětlí v poměru k barvě horní vrstvy - proto kde jsou černé pixely, nic se nestane.

Color Burn/Ztmavit barvy: Každý pixel naopak ztmaví v poměru k barvě horní vrstvy - kde jsou bílé pixely, opět se nic nestane.

Darken/Ztmavit: Pixely světlejší, než v horní vrstvě jsou nahrazeny pixely horní vrstvy.

Lighteen/Zesvětlit: Naopak, pixely spodní vrstvy, které jsou tmavší, než pixely horní vrstvy, jsou jimi nahrazeny.

Difference/Rozdíl: Odečítá pixely podle toho, ve které vrstvě je pixel s vyšším jasem - v místech s bílou se barva invertuje, v místech s černými pixely se nic nestane.

Exclusion/Vyloučit: Podobný efekt, jako Difference, jen s nižším kontrastem.

Hue/Odstín: Výsledkem je pixel s jasem a sytostí spodní vrtstvy a odstínem vrchní vrstvy.

Saturation/Sytost: Zachová se jas a odstín spodní vrstvy, pixely získají sytost vrchní vrstvy.

Color/Barva: Výsledné pixely mají jas spodní vrstvy, a saturaci a odstín vrchní vrstvy. Je to užitečné pro kolorování obrázků.

Luminosity/Světlost: Pixely získají odstín a saturaci spodní vrstvy, jas z pixelů vrstvy vrchní.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: