Heidelberg PrintOpen 4 - slušná volba - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Heidelberg PrintOpen 4 - slušná volba

15. listopadu 2001, 00.00 | Po nedávné recenzi ViewOpen přichází na řadu další část balíku určená pro vytváření profilů tiskáren. PrintOpen je určen pro generování profilů výstupních zařízení.

PrintOpen je jedním z nejstarších programů pro tvorbu profilů. Nová verze prošla poměrně výraznými změnami jádra a kromě toho ještě určitým designovým liftingem. Jak už jsme popsali u programu ViewOpen, program byl přepsán do jazyku Java, což přináší poměrně bezproblémovou přenositelnost kódu (na všech platformách stačí pouze JVM), ale také nižší rychlost programu. Program nám pro recenzi zapůjčila společnost Conquest, distributor pre-press produktů firmy Heidelberg, které tímto děkujeme.


Program můžete zakoupit samostatně nebo ve spojení se spektrálním fotometrem X-Rite DPT-41, což je přístroj pro poloautomatické měření vzorků (dokáže samostatně změřit řadu dat). V krabici toho kromě programu příliš mnoho nenaleznete - pouze licenční ujednání, návod na instalaci a měření pod Mac OS X. Návod k použití programu a další doplňkové informace jsou ukryty na dodávaném CD-ROMu. Překvapením je absence hardwarového klíče. U takto drahého programu bychom očekávali důslednější ochranu, než jenom sériové číslo. Inu vývojáři zřejmě spoléhají na korektnost uživatelů.


X-Rite DTP-41

Program sestává ze tří částí, které jsou však dostupné v jednom okně. Jedná se o část zaměřenou na měření a vytváření profilů, část editační a část prohlížení a porovnávání profilů. Jednotlivé části, dostupné po klepnutí na příslušné tlačítko (Create, Edit a View), si postupně popíšeme.

Měření
Operaci měření tvoří dva formální kroky, přičemž oba jsou přibližně stejně důležité. Nejprve je třeba vybrat vhodný target (terč) a vytisknout jej na zkalibrovaném zařízení. Teprve potom může následovat vlastní měření a následně tvorba profilu.

Pro začátečníka bude výběr vhodného terče poměrně obtížný. Na disku je celá řada různých souborů, ze kterých musíte vybrat jeden nebo více obrázků, a ty vytisknout. Vybrat si můžete jednak mezi targety pro jednotlivá zařízení (RGB, CMY a CMYK), ale v případě zařízení CMYK také mezi jednotlivými velikostmi targetů. Navíc se targety liší podle měřicích zařízení, takže je třeba vybírat opravdu pečlivě. Bohužel ani manuál vám v tom mnoho nepomůže, takže musíte experimentovat nebo se obrátit na zkušené odborníky.

Pokud se vám terč podaří správně vytisknout (v tom vám manuál naopak pomůže), můžete přistoupit k měření. V případě MacOS a Windows by něměl nastat žádný problém, takže můžete použít některý z podporovaných přístrojů. V případě MacOS X je seznam omezen na určité typy přístrojů, například nemůžete měřit USB nebo ADB zařízeními, naopak lze použít sériová zařízení zapojená přes USB redukci.

Program předpokládá, že po změření každého targetu vytvoříte profil a budete se mu chvíli věnovat. Jinak si totiž nedokážeme vysvětlit, proč chce přístroj před každým měřením provádět kalibraci přístroje. Většinou stačí provést kalibraci před sadou měření, protože přístroj se typicky mezi za sebou jdoucími kroky nerozkalibruje.

Průběh měření je poměrně fádní a není ho třeba zbytečně rozepisovat. Naměřená data můžete uložit do textového souboru, který díky tomu můžete použít vícekrát, například při experimentování se správným nastavením parametrů. Bohužel to jde pouze při ručním provádění všech kroků, při použití průvodce tvorbou profilu tuto možnost nemáte. To je určitě škoda, protože začátečníkům by se tato možnost rozhodně hodila.


Po změření terčů máte možnost provést validaci naměřených dat. Při ní program vyhodnotí změřené vzorky a označí ty, které se výrazně odlišují od předpokládaných hodnot. Tyto hodnoty máte možnost změřit znovu nebo je eliminovat před generováním profilu.

Po změření hodnot (nebo otevření souboru, který tyto hodnoty obsahuje) máte okamžitý přístup k náhledu kvality změřených hodnot. Můžete si například nechat zobrazit chromatický diagram s "pavučinou" a změřenými hodnotami nebo stejné informace v Lab interpretaci. Kromě toho se můžete podívat na lineárnost průběhu jednotlivých základních barev, tedy v podstatě sledovat nárůst tiskového bodu.

Následuje fáze generování profilu, ovšem nejdříve musíte nastavit potřebné parametry. Jako obvykle se nastavení parametrů liší pro jednotlivé typy profilů (RGB, CMY a CMYK), přičemž nejrozsáhlejší je právě práce s CMYKem. Není to samozřejmě nic divného, protože v něm je třeba upravit generování černého kanálu.
Proto se zastavíme u nastavení pro CMYK. Jako výchozí je zvoleno jakési tovární nastavení, které dává průměrné výsledky snad u všech tiskových technologií. Znamená to, že s ním nic nezkazíte, ale rozhodně nedosáhnete skvělých výsledků. Proto má PrintOpen dalších sedm nastavení, které pokrývají obvyklou paletu tiskových technologií - ofsetový a novinový tisk, laserový tisk a nátisk. Pokud vám žádné z těchto nastavení nevyhovuje, můžete si vytvořit vlastní. Bohužel, toto nastavení nemůžete uložit.


Nejdůležitější parametr se skrývá pod způsobem generování černé - UCR nebo GCR. Na rozdíl od tradičního nastavení, například v ProfileMakeru nebo ColorTune, je nastavení v PrintOpen atypické. To by možná nevadilo, ale nastavení bohužel není grafické, takže se alespoň z počátku musíte dívat do manuálu, jak se co nastavuje.


Nastavení GCR, aneb poznáte, kde začíná černá?

Z PrintOpen jsme zkoušeli generovat celou řadu různých profilů. Jednak to byl profil analogového nátisku, dále profil RGB tiskárny (pro OpenProof) a nakonec profily papírů stejné tiskárnu pro RIP Best. Kvalita profilů byla velmi dobrá a dokonce z malých targetů se dařilo vytvářet kvalitní profily.

Jediný drobný problém vznikl při tisku v Bestu. Při simulaci nátisku (profil z PrintOpen) byl výsledek poměrně hodně světlý, jako by ve stínech chyběla černá. Jakmile jsme však použili jiný simulační profil (například standardní Fogru), bylo vše v naprostém pořádku.

Editace profilu
Na první pohled neposkytuje editace profilu příliš mnoho možností. V základním okně jsou zobrazeny pouze obecné informace o profilu, které většinou není potřeba měnit. Kromě toho okno obsahuje také talčítko Color modification, které obsahuje nejdůležitější možnosti editace profilu.


Editace separačních parametrů profilu

Editovat můžete nárůst tiskového bodu, vyvážení šedé a celkové vyvážení. Vyvážení šedé a celkové vyvážení se navíc nastavuje zvlášť pro separace a zvlášť pro nátisk (simulace), což bývá potřeba rozlišit. Celá sekce je určena spíše pro zkušené odborníky, ovšem ti si určitě přijdou na své. Přesto si myslíme, že v takto vyspělém programu chybí náhled změn. Některé konkurenční programy to umožňují (samozřejmě na zkalibrovaném monitoru) a práce je pak mnohem intuitivnější.

Zobrazení a porovnání
Jedná se o velice užitečnou funkci, kdy si necháte graficky zobrazit jeden nebo dva profily, na nichž můžete provádět porovnání. Prakticky to lze použít pro porovnání barevného rozsahu dvou tiskáren nebo dvou typů papírů, nebo také k zjištění rozdílů mezi dvěma měřeními (lze totiž zobrazit také změřené hodnoty obou profilů).


Srovnání dvou typů papírů

Možnosti zobrazení jsou čtyři: barevné vzorky, prostor Yxy a dva řezy prostorem Lab. Jednou se jedná o pohled v ose L, podruhé o řezy v ose a a b. Jak už jsme konstatovali, pro porovnávání dvou profilů jde o neocenitelnou pomůcku. Pouze by bylo dobré porovnávat i více profilů, nejlépe čtyři až šest.

Závěr
PrintOpen 4 je vyspělý program pro tvorbu profilů. Jako klad musíme vyzdvihnout multiplatformnost a podporu operačního systému MacOS X. Také kvalita generovaných profilů je výborná, za což si zaslouží pochvalu. Zlepšit by se mohla sekce editace profilů (například nastavení neutrálů měřením nebo globální změny barevnosti) a zobrazení (možnost více než dvou profilů). To ovšem nic nemění na ostatních výborných funkcích.

Bohužel uživatelské rozhraní je zatím v plenkách. Programátoři si dali velkou práci s vzhledem, ale funkčnost zřejmě zcela nedocenili. Tak se stane, že program vytrvale nabízí stejnou výchozí složku, která rozhodně není v dokumentech. Navíc na příkaz domů se nedostanete do složky svých dokumentů, ale pouze do své domovské složky. Toto si určitě zaslouží další pozornost tvůrců. Nejde ovšem o kritiku programu, protože tam je důležitý způsob a kvalita generování profilů, uživatelské rozhraní je spíše takovým bonbónkem.

Program s měřicím přístrojem X-Rite DTP-41 stojí 199 990 Kč bez DPH. Rozhodně to není málo, ale vzhledem k možnostem programu a jeho kvalitám to také není moc. I při srovnání s konkurencí vychází PrinOpen velmi dobře a pokud se po něčem podobném rozhlížíte, doporučujeme vám ho k vyzkoušení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: