Frischluft Flair 1.1, "čerstvý vzduch" pro Adobe Photoshop - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

Frischluft Flair 1.1, "čerstvý vzduch" pro Adobe Photoshop

6. ledna 2005, 00.00 | Společnost Frischluft má zatím ve své nabídce dva pluginy pro Adobe After Effects a Adobe Photoshop. Dnes se podíváme na plugin Flair, který obsahuje celkem osm efektových filtrů pro různé motion, blur, glow a jiné speciální světelné efekty.

Efekty vytvářené manipulací s pohybem objektů a jejich rozostřením jsou běžnou součástí profesionálních grafických editorů stejně jako nástroje na výrobu záření a různých dalších speciálních světelných efektů. Plugin Flair rozšiřuje efektové možnosti Adobe After Effects a Adobe Photoshopu pomocí osmi filtrů na výrobu výše zmíněných typů efektů. Cena pluginu je 55 USD za soukromou licenci nebo 111 USD za komerční licenci u verze pro Photoshop, verze pro After Effects stojí 176 USD. Jednotlivé filtry v balíku Flair podporují grafické dokumenty s 16-bitovými barvovými kanály a jejich rychlost můžete využít i u víceprocesorových hardwarových konfigurací na platformách Mac OS X a Windows.

Grafické rozhraní všech osmi efektových filtrů/pluginů v balíku Flair je velmi podobné a skládá se ze dvou pracovních oken. První z nich vždy obsahuje všechny dostupné parametry každého efektu (parametry se navíc částečně liší v závislosti na verzi pluginu pro Photoshop a After Effects), druhé okno s volitelnou velikostí funguje jako reálný náhledový systém. Ke všem filtrům jsou dodávány hotové (defaultní) předvolby, na kterých si můžete vyzkoušet funkci daného efektu. Provedené změny v nastavení každého filtru lze pochopitelně uložit na disk pro jejich pozdější použití.


Flair 1.1 - filtr Amiga Rulez

Flair obsahuje následující efektové filtry:

Amiga Rulez - pluginem generované efekty připomínají původní grafické dema pro počítače Amigu, které využívaly kombinaci perspektivy, zoomingu a zrcadlení jednotlivých ploch použité grafické předlohy. Amiga Rulez umí s předlohou manipulovat ve třech osách, doplňkovými efekty u tohoto filtru je například skosení grafické předlohy a simulace mlhy.

Box Blur - simulace rozostření funguje s vysokou přesností. Filtr ke své činnosti umí využívat masku (opět s přesností na pixel) a má slušnou řádku dalších podrobných nastavení včetně aplikace gamma korekcí.

Glass Sphere - skleněné kulovité objekty za pár vteřin umí vyrobit filtr Glass Sphere. Každý z průhledných objektů může mít jiné vlastnosti, které se řídí jeho transparentností, použitým materiálem, světelnými podmínkami a refrakčními vlastnostmi daného objektu.

Mosaic Plane - víceméně klasický mozaikový efekt je aplikován na virtuální plochu, kterou lze podle potřeby zkroutit a umístit ji v prostoru. Volitelně lze pracovat též s maskou, která pak řídí rotace a velikost plochy s přesností na pixel.


Flair 1.1 - filtr Box Blur


Flair 1.1 - filtr Glass Sphere vytváří skleněné objekty s nastaveným lomem světla


Flair 1.1 - filtr Glow pro simulaci záření

Glow - záření lze vyrobit prakticky v každém grafickém či efektovém editoru. Filtr Glow však umí ještě mnohem víc a pracuje trochu jinak než běžné "glowing" filtry. Součástí filtru jsou totiž čtyři různé algoritmy pro rychlé generování záření, přičemž všechny z nich pracují s přesností větší než na jeden obrazový bod. Regulovat lze intenzitu záření, jeho barvu, gamma korekce, úhel pohledu, prolínací módy, k dispozici je i spousta jiných voleb.

Highlight - efektní zvýraznění hran či přesně specifikovaných částí grafických objektů můžete provést vytvořením "jiskření" či třpytu vyskytujícího se v patřičném nasvícení například právě u hran objektů. Efekty pro tvorbu třpytu jsou poměrně rozsáhlé a zahrnují jak běžné nastavení intenzity efektu, tak i počet zářících paprsků daného efektu. K dispozici jsou opět i gamma korekce sloužící například ke "zjemnění" efektu a různé blending módy.

Radial Blur - kvalitní paprskovité rozostření používá zajímavé metody k "přidělování" barev do jednotlivých paprsků. Efekt rozostření tudíž může současně může mimo jiné simulovat aberaci vznikající v některých případech především u digitálních fotoaparátů. Manipulovat můžete například se saturací, kontrastem, barvou a řadou jiných volitelných parametrů efektu.

Volumetrics - tvorba volumetrických světelných efektů patří mezi nejzajímavější funkce balíku Flair. Generování světelných paprsků opět funguje s vysokou přesností. V rámci nastavení pluginu můžete pracovat se dvěma odlišnými algoritmy pro generování volumetrických světel, která lze podle potřeby také ztlumit či naopak zvýraznit. Nastavit můžete například dílku generovaných paprsků, jejich poloměr, prolínací mód apod.

Všechny efekty v balíku Flair jsou dost specifické (viz ukázky hotových efektů) a proto nelze předpokládat jejich časté využití při každodenní práci s Photoshopem. Balík je zajímavý především pro uživatele Adobe After Effects, kteří mohou využít jeho efektových filtrů v rámci postprocessingu videa a jeho případném doplnění animovanými statickými fotografiemi upravenými pomocí některého z filtrů v balíku Flair.


Flair 1.1 - filtr Radial Blur slouží k simulací kruhového/paprskovitého rozostření















Flair 1.1 - ukázky upravených grafických předloh vyrobených s přispěním některých efektových filtrů/pluginů balíku Flair

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Photoshop  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: