ChaosFX 1.2 beta - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Photoshop

ChaosFX 1.2 beta

10. února 2000, 00.00 | O nejrůznějších grafických a efektových programech bylo na Grafice On-line napsáno již mnoho. ChaosFX je však natolik zvláštní efektový systém, že mu musíme také věnovat zvláštní prostor.

     ChaosFX dělá svému jménu čest, je to opravdu chaos ve velkém. Dokonalá změť efektů doplněných navíc o Photoshop kompatibilní plug-in systém, tedy prakticky s neomezenou paletou stovek a tisíců efektů, to je jen stručný popis vlastností programu. ChaosFX francouzské firmy Newave se zatím vymyká čemukoliv, co se dá běžně v oblasti grafických programů sehnat, ale jeho použití je velmi podobné mnoha obdobným kreslícím a image processing softwarovým balíkům. Program není právě nejlevnější, stojí cca 180$. Omluvte prosím barevnost a velikost ukázkových obrázků, vzhledem k počtu barev v GUI programu a celkovém rozsahu grafiky v článku jsem musel podstatně zredukovat kvalitu obrázků.



     Autoři ChaosFX vybavili program zajímavým grafickým rozhraním kombinujícím standardní GUI Windows s vlastním animovaným ikonkovým systémem. U firmy Newave si GUI pojmenovali MagiX a nechali si ho dokonce patentovat, to však určitě není nic, co by nás nějak příliš zajímalo. Mnohem zajímavější je zaměření a možnosti programu. Hlavním úkolem programu je samozřejmě zpracování grafiky a aplikace efektů, ChaosFX však obsahuje i kreslící modul se slušnými nástroji pro úpravu obrazu, ve spojení s Newave SnapFX máte k dispozici navíc také grabovací nástroj pro statickou grafiku a s pomocí Newave Fractals Factory pak ještě dokonalý fraktálový generátor.





     Na prvním velkém obrázku vidíte hlavní okno programu, na dalších dvou pak stromovou strukturu plug-in systému, jehož ovládání je prakticky shodné s Explorerem ve Windows. Pokud Vás rozčilují animované ikonky v GUI, můžete animaci v preferencích (viz obrázek) vypnout. Dále si v preferencích nastavíte velikost šachovnice při zobrazení průhlednosti, velikost náhledů v Thumbnail Browseru (viz další obrázek výše), počet kroků Undo, cachování použitých plug-inů v paměti (dost zajímavé!), dokování panelů s jednotlivými nástroji a další věci související s GUI, nápovědou apod.

     ChaosFX se může někomu zdát v některých ohledech velmi podobný například PaintShopu Pro, nebo dokonce Photoshopu, ale jen některými shodnými funkcemi či sdílenými plug-iny, jinak se jedná o dost svérázný systém opravdu perfektně vystihující název programu. Na první pohled chaotické ovládání ale vůbec chaotické není a za chvilku se budete v programu dobře orientovat. Importovat a ukládat lze cca 20 grafických formátů včetně několika vlastních, což je určitě dostatečný počet pokrývající většinu běžných potřeb.

     Kreslící funkce nemá smysl popisovat, jsou prakticky stejné jako v mnoha dalších kreslících programech, podíváme se tedy podrobněji rovnou na efektový systém. Efekty vybírané z obdoby Exploreru jsou přehledně rozdělené do několika skupin podle autora, zaměření efektu atd. Najdete zde například Magic Gate obsahující Photoshop kompatibilní plug-iny, Generators s generátory všeho možného, filtry pro práci s barvami a spooooostu dalšího. Celkem se jedná o zhruba 270 efektů a filtrů u standardní podoby programu, protože je však možné používat i plug-iny z Photoshopu, je jejich počet vlastně neomezený.

     Další zajímavostí vyhrazenou spíš profesionálním retušovacím programům je nabídka brushů s možností jejich dodatečné úpravy. S programem dostanete něco přes 30 brushů různých typů - na obrázku jsou ty známější jako air brush, uhel, značkovač, pastelka, tužka, pero atd.

     Na další ukázce je jeden z generátorů s názvem Button Factory, sloužící k tvorbě tlačítek například pro web či různá navigační menu. Možnosti generátoru nejsou nijak rozsáhlé, pokud Vám nevyhovuje tvar buttonů, můžete použít pro stejný účel několik dalších efektů a generátorů - nabídka je tak velká, že jen prozkoumání všech efektů trvá několik hodin.

     Edge Enhance je poslední ukázkou z široké palety efektových modulů. Stejně jako téměř u všech modulů je zde náhled s výslednou podobou efektu (preview by ale určitě mohlo být i větší), možnost prohlédnutí originálního obrázku jeho uložení a další věci shodné ve všech modulech.

     Zhodnocení možností programu tentokrát nechám na Vás - vyzkoušejte si ho sami - neboť nabídka efektových možností (ty kreslící nejsou nijak významné a najdete je skoro ve všech kreslítkách různých typů) je opravdu velmi rozsáhlá s popis všech skupin efektů je už mimo rámec tohoto článku. ChaosFX určitě není španý program, přivyknout si ale budete muset na svérázné GUI, také cena by mohla být nižší.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: