Adobe včera otevřelo v Praze regionální centrálu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:Photoshop

Adobe včera otevřelo v Praze regionální centrálu

Polygrafie novinka

24. listopadu 2005, 00.00 | Včera došlo za přítomnosti místopředsedy vlády ČR ke slavnostnímu otevření středo a východoevropské centrály Adobe v Praze. Využili jsme této příležitosti a zeptali se na několik aktuálních otázek.

Adobe je dnes čtvrtým největším výrobcem softwaru na světě a čtenářům našeho serveru jej jistě nemusíme představovat. Přestože na našem trhu je tato značka velmi dobře zavedena a byla přímo zastoupena již několik let, včerejší otevření pražské centrály bude znamenat zřejmě poměrně radikální posun. Pražská centrála totiž bude obsluhovat nejen naše uživatele, ale bude mít na starosti všechny evropské země na východ od nás včetně Polska, Maďarska, Ruska, Turecka a celého Balkánu. Do konce roku 2006 by mělo v Praze trvale pracovat 20 zaměstnanců Adobe, dnes jich je pět a starat se o veškeré regionální aktivity. Z pohledu Adobe, které je poměrně silně centralizovaně řízenou společností, je to poměrně zásadním krokem.

A co nová centrála konkrétně přinese českému uživateli? V první řadě bude Česká republika řízena přímo od nás, nikoli ze zahraničí lidmi bez kontaktu s každodenní realitou. Adobe se navíc oficiálně s otevřením centrály přihlásilo k lokalizaci a plné, bezkompromisní podpoře národních znakových sad. Lokalizace bude dále provádět třetí společnost, ale Adobe přímo bude provádět testování a kontrolu lokalizovaných verzí softwaru. Neoficiálně bychom se mohli snad dočkat už lokalizace verze Photoshopu Elements 4, ale definitivní rozhodnutí ještě nepadlo.
Dále by se měla výrazně rozšířit marketingová a obchodní aktivita Adobe v ČR. I podpora uživatelů by měla doznat změn, zejména díky tomu, že v našem regionu dosahuje Adobe rekordních nárůstů prodeje.
Nezajímavou informací není ani to, že se poblíž Brna začíná u partnera s fyzickou výrobou všech produktů Adobe pro celou kontinentální Evropu. To znamená, že lisování médií, balení a další věci se fyzicky budou vyrábět u nás a to konkrétně v Moduslinku.

Co na nás Adobe chystá?
Samozřejmě jsme se nemohli zeptat na aktuální stav ohlášeného odkupu společnosti Macromedia. Bohužel celý prodej je stále ve fázi schvalování jednotlivými antimonopolními úřady členských zemí EU, takže konkrétní informace nejsou k dispozici. Nicméně v okamžiku, kdy Adobe získá potřebná povolení, zbývají údajně tři země EU, dá se očekávat velmi rychlá integrace Macromédia technologií do nabídky Adobe. Co bude s konkrétními produkty jako je Freehand či Dreamweaver není jasné, ale mobilní technologie Macromedie a Flash budou integrovány do produktů Adobe zcela nepochybně.
Stejně tak jsme se zeptali na aktuální pohled Adobe na komunitu Apple uživatelů, a jak se vyvíjí vztah těchto dvou společností. Podle vyjádření zástupců Adobe zůstává Mac pro společnost stále velice atraktivním a lukrativním segmentem a neuvažuje se o ukončení podpory. Je sice pravdou, že Adobe ukončilo vývoj svých videoaplikací pro Mac pod tlakem Apple produktů, ale třeba nový Aperture nepovažuje za konkurenci. K přechodu na Intel procesory zatím žádné konkrétní stanovisko Adobe neuvedlo s tím, že je nutné vyčkat na konkrétní zkušenosti.

Závěrem
Adobe je bezesporu významným výrobcem SW a poskytovatelem technologií. O tom svědčí i přítomnost pana místopředsedy vlády pro ekonomiku Jáhna, který spolu s Pierrem van Benedenem slavnostně přestříhl pásku. Český stát by jistě využil PDF a další technologie Adobe v řadě oblastí, takže jistě volba Prahy pro novou centrálu nebyla jen o strategické poloze a dobré infrastruktuře.Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Ze společnosti  

 » Rubriky  » Reportáže  

 » Rubriky  » Photoshop  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: