Výzkum: Co dokáží PDF systémy, kdo a jak je používá? - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Výzkum: Co dokáží PDF systémy, kdo a jak je používá?

pdf workflow

24. října 2002, 00.00 | V segmentu předtiskové přípravy už léta prodejci lákají zákazníky na výhody Adobe PDF (Portable Document Format), když jej představují jako ideální médium pro předávání souborů. Jaká je pravda s kvalitou systémů založených na PDF workflow? Které jsou nejlepší?

V segmentu předtiskové přípravy už léta prodejci lákají zákazníky na výhody Adobe PDF (Portable Document Format), když jej představují jako ideální médium pro předávání souborů. Protože PDF může obsahovat všechna data potřebná pro high-quality tisk, včetně fontů, nastavení stran, obrázků a dalších nezbytností, přijali jej producenti a prodejci pre-press systémů jako platformu pro výměnu dat nebo přinejmenším jako možný vstupní formát.

Zajímavé jsou proto v tomto ohledu poslední srovnávací testy Seybold Publications, které srovnávaly jak jednotlivá dostupná řešení, tak očekávání uživatelů spojená s používáním PDF formátu.

Díl první: Testy jednotlivých řešení workflow řešení postavená na formátu PDF.

Test PDF workflow byl rozdělen do dvou fází.
Fáze 1: Prověřit či vyvrátit předpoklad, že správně vytvořený PDF může zabránit některým problémům, které obvykle naruší další zpracování. Výsledný soubor je možné generovat při využití různých přístupů. Někdo preferuje Distiller, jiní uživatelé zase doporučují vlastní knihovny či aplikace. Během testu byly vyzkoušeny čtyři problémové soubory. Ty obsahovaly vždy jednu stránku vytvořenou v programu CorelDraw, Quark Xpress, Adobe InDesign a Microsoft Word. Při výzkumu autoři brali v potaz mnoho problémů a závěrů, které zaznamenali každodenní konfrontací s pre-press profesionály. Čtyřstránkový job měl za úkol pořádně vyzkoušet současnou generaci systémů pro tvorbu PDF formátů.
Fáze 2: Byly vybrány čtyři PDF soubory z první části testu. Navíc, protože žádná data neobsahovala všechny prvky, které se měly prověřit, autoři pomocí funkcí "cut / paste" vložili do souboru další elementy. Tím vznikla extrémně problémová data, která nicméně prošla většinou nejznámějších systémů pro digitální předtiskovou přípravu. Prodejci podle pokynů zpracovali PDF soubory na výtažky a vytvořili kvalitní nátisky, které Seybold vystavil ve své galerii.
V obou fázích testu museli účastníci testů řešit problémy s color managementem, separací, overprintingem, transparentností objektů, vloženými fonty a mnohé další záhady. Do druhé části byla zahrnuta také zkouška trappingu. Poté, co autoři strávili několik týdnů ověřováním souborů, filmů a nátisků, došli k několika zajímavým závěrům.

Výsledky
Během testů se prodejci museli vypořádat se spoustou obecně známých problémů, jako jsou chybějící fonty, barevné přechody a prolínání. O tom, že se jim to podařilo, svědčí výsledky, které jsou podle Seybold Reports vskutku perfektní. Obecně vzato, staré známé chyby byly překonány lépe než relativně nové problémy, např. s color managementem.
A nyní se podívejme, kdo stanul na pomyslných stupních vítězů…
Fáze 1 (tvorba PDF souboru)

Výrobce, značka Hodnocení
Creo Prinergy 95
Dalim Twist 92
OneVision Speedflow 92
Agfa Apogee Create 89
Creo Prepare 89
Průměrné hodnocení: 85,4 (ze 100 možných)
Zdroj: The Seybold Report, 2002

Fáze 2 (zpracování PDF souboru)

Výrobce, značka Hodnocení
Creo Brisque 97
OneVision Speedflow 94
EFI Velocity OneFlow 93
Dalim Twist 92
Founder Electronic ElecRoc 91
Polkadots PrePage-it 90
Xitron Xenith 90
Průměrné hodnocení: 87,9 (ze 100 možných)
Zdroj: The Seybold Report, 2002

V souboji se utkalo dvacet různých pre-press systémů, včetně několika beta produktů, připravovaných pro letošní rok. Druhou část (s výjimkou nejvyšší pozice) překvapivě ovládly menší firmy. Další zajímavý moment můžeme spatřovat v tom, že špatné skóre v color managementu nemuselo během testů automaticky znamenat bídný výsledek v ostatních "disciplínách" a naopak (stalo se hned v několika případech). Například RIPit Computers (Adobe OEM) propadl celkově na šestnácté místo, ale pokud bychom nebrali práci s barvou v úvahu, umístil by se na bronzové příčce.

Závěr (testy)
Úsilí, vynaložené všemi účastníky výzkumu, jasně ukázalo, že problémy předtiskové přípravy nejsou triviální, ale že jsou překonatelné kreativitou a vynalézavostí. Během testů se vynořil jeden jasný trend: PDF je schopný vyřešit velké množství známých problémů, ale ke konečnému úspěchu mnohdy nevede přímočará cesta nebo automatické řešení. Nejdůležitější je promyšlené plánování i realizace, protože žádný digitální systém nedosáhne kvality zkušeného a intuitivního operátora. Jak již bylo řečeno, bylo celkově dosaženo impozantních výsledků, často je vytvořili také noví hráči na trhu pre-press. Prognóza světa, kde se všechno točí kolem PDF workflow nevypadá tak vzdáleně.

Testovací PDF soubor za 100 USD!
Chcete posoudit, jak si vedete při zpracování PDF? Porovnat, zda výsledky vašeho pre-press studia odpovídají tomu, co předvedli prodejci systémů? Zjistěte to pomocí testovacích souborů Seybold Publications… Můžete si ZDE objednat stejná data, která byla použita během tohoto výzkumu. Speciální soubory, plné problémových sekvencí, jsou distribuovány na CD.

Díl druhý: dotazování
Zatímco "rozstřel" PDF systémů odhalil, jak si současné modely dokáží poradit s obecnými problémy produkce, uživatelský výzkum se zaměřil na dnešní komerční praxi v této oblasti. Seybold připravil celkem 74 tématických otázek, z nichž 41 bylo určeno pro ty, kteří jsou na straně příjmu souborů PDF. Zbytek dotazů směřoval do segmentu tvorby PDF. Výzkumu se zúčastnilo 2 221 respondentů, především z USA a Kanady. Dotazování s sebou vždy přináší efekt potvrzení očekávaných hypotéz a překvapení z objevů, které kontrastují s obecným míněním. V tomto případě se jedná například o tato zjištění:

  • "Tvůrci PDF" ve velké míře (46%) pracují s PDF soubory opakovaně - při tisku, na webu nebo CD-ROM
  • Třicet procent tvůrců PDF plánuje využití PDF souborů jako náhrady tištěné produkce. V čele těchto snah stojí vlády a korporátní vydavatelé.
  • PDF je druhý nejužívanější formát (30%), užívaný při předávání podkladů (Quark XPress 33%)
  • Nejvíce zastoupeným formátem je podle "příjemců PDF" verze 1.3 (Acrobat 4)
  • Acrobat Distiller je nejčastěji využívanou technologií na straně tvůrců PDF. Následují PDFWriter a funkce "Save As" u nativních aplikací
  • Většina příjemců PDF potvrdila, že někdy mívají problémy s chybnými soubory, které vyžadují korekce
  • Více než polovina (55%) příjemců PDF poskytuje rady, jakým způsobem správně vytvořit korektní soubory. Skoro polovina (45%) tvůrců PDF však žádným školením neprošla
  • Uživatelé PDF považují za jeho největší přednost nezávislost na platformě. Nejvýznamnější nevýhodou je podle nich obtížná editace souborů
  • Fonty a rozlišení obrázků jsou nejčastěji zmiňovanými problémy PDF
  • Editace souborů PDF je většinou realizována prostřednictvím dvou dominantních aplikací - Acrobat (46%) a PitStop Professional (43%)
Závěr (dotazování)
Uvedená zjištění postihují stav hlavně na severoamerickém kontinentu, 89% respondentů pocházelo z USA a Kanady. Seybold Publications ovšem slibují, že podobný výzkum uskuteční také v jiných světových lokacích, aby bylo možné posoudit, jak se liší názory, praxe a technologie.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Diskuse k článku

 

Vložit nový příspěvek   Sbalit příspěvky

 

Zatím nebyl uložen žádný příspěvek, buďte první.

 

 

Vložit nový příspěvek

Jméno:

Pohlaví:

,

E-mail:

Předmět:

Příspěvek:

 

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: