Vaše noviny jsou vždy s vámi! - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:PDF - Adobe Acrobat

Vaše noviny jsou vždy s vámi!

29. ledna 2002, 00.00 | Lidí, kteří si zvykli číst při snídani oblíbené noviny, je celá řada. Jak ale dosáhnout toho, aby měli oblíbený titul k dispozici téměř kdekoliv - a ještě k tomu v papírové podobě? Bude přát budoucnost kyberkioskům nebo spíše vzdálenému tisku?

Některé věci člověk nerad mění - kupříkladu oblíbené noviny. Pokud si zvykne na jejich šustění při ranní kávě, nelibě nese, když je mu jeho ranní rituál upřen - a to se může stát snadno. Stačí dovolená nebo služební cesta do zahraničí - a přísun informací z vašeho oblíbeného listu vyschne, zejména pokud váš mateřský jazyk patří k těm méně rozšířeným (co si budeme namlouvat, čeština se patrně světovým jazykem nestane). Většina novinových titulů je sice už většinou dostupná v nějaké formě na Internetu - ale ne vždy k němu máte přístup, ne nutně máte k počítačům kladný vztah (zejména na dovolené) a koneckonců - papírové noviny jsou přece jen něco jiného, než přelévající se hypertext.

Vzhledem k tomu, že čím dál tím více lidí cestuje, není počet lidí postrádajících svou oblíbenou četbu nezanedbatelný. Navíc svět se globalizuje a noviny převážně vycházejí stále lokálně. Nezaplnit takovou mezeru na trhu by byl hřích - ale dovážet od každého titulu aspoň jeden kus je neekonomické, protože obchodník může jen těžko odhadnout, zda se prodá - týden si nekoupí islandský Morgunblaðið nikdo a hned následující pondělí přijde skupina turistů z Reykjavíku, pro kterou bude jediný výtisk trochu málo. Jako nejvhodnější a nejlevnější řešení se ukázalo nepřevážet už vytištěné noviny, ale posílat pouze zdrojové soubory (typicky formát pdf) - a tisk obstarat až na místě. A tak se objevily dvě hlavní koncepce tisku novin na přání.

Kyberkiosky
První koncepce stojí na nápadu vytvořit síť "kyberkiosků" - v podstatě jde o počítačové stanice vybavené tiskárnou. Typickým příkladem jsou zařízení PressPoint firmy PEPC Worldwide. Každý kiosek je vybaven digitální laserovou tiskárnou Xerox N2825 formátu A3 (pokud je formát požadovaného titulu větší, je pro účely tisku proporcionálně zmenšen) a počítačem. Zdrojové pdf soubory jednotlivých novinových titulů přicházejí do sítě PEPC kiosků přes satelity během jedné hodiny od uploadování pdf vydavatelem na server. Za zařazení do sítě PressPoint vydavetelé neplatí; z každého prodaného výtisku naopak obdrží podíl. Limitováni jsou pouze rozsahem (noviny nesmějí mít více než 40 stran) a také tím, že tisk je důsledně černobílý. Zákazník si vybere titul, zaplatí kreditní kartou nebo speciální PressPoint kartou - a obdrží čerstvý výtisk oblíbeného novinového titulu.

Novinový kiosek PressPoint
Novinový kiosek PressPoint

Na podobném principu pracuje systém NewspaperDirect, který vybavuje své zákazníky (především z řad luxusních hotelů, výletních lodí, letišť, cestovních kanceláří a podobně) zařízením, které umožňuje tisk požadovaného novinového titulu. Kromě toho NewspaperDirect pečuje i o síť předplatitelů, kterým žádané noviny doručuje domů či do kanceláře.

Noviny tištěné na zakázku
Jednou z hlavních nevýhod kyberkiosků jsou nemalé pořizovací náklady, proto se o něco později vyvinula odlišná marketingová strategie, kterou v současné době vyznávají především čtyři giganti - IBM, Xerox, Xeikon a Océ. Všichni nikoli náhodou z oboru výroby produkčních digitálních tiskových strojů. Strategie je založena na kombinaci výhod digitálního přenosu dat a výhod využívání existující tiskárenské a distribuční sítě. Jinými slovy - žádné výstavba speciálních kyberkiosků, ale spolupráce s konkrétní tiskárnou, která si od výrobce koupí příslušné zařízení a bude ho kromě tisku novin na zakázku využívat i k dalším účelům.

Strategií IBM je vyhledávání tiskárenských subjektů, které jsou ochotny si 4100 tiskárnu pořídit a poté zajišťovat tisk novin na zakázku. Vzhledem k ceně takové tiskárny nelze předpokládat, že by si někdo zařízení pořizoval výhradně pro tisk "zakázkových" novin - je proto vhodné vyhledávat takové partnery, kteří budou mít pro tiskárnu i jiné využití. Kromě dodávky tiskáren a péče o přísun dat se IBM angažuje ve zprostředkovávání obchodních vztahů mezi vydavateli, distributory a tiskaři.

Samotný systém funguje na jednoduchém základě - obchodník či zákazník si objedná novinový titul, o který má zájem. Předloha žádaných novin je poté stažena z knihovny dostupných titulů, vytištěna - a doručena distributorem přímo zákazníkovi.

Hlavním cílem Xeikonu je především to, aby noviny vytištěné v rámci jeho systému vypadaly co "nejnovinovatěji" - žádné změny formátů, žádný "nenovinový" papír. Data se připraví pro tisk na Xeikonu 7000 a poté jsou rozeslána distribučním centrům po celém světě. Jedním z prvních listů, které s Xeikonem začaly spolupracovat, byl francouzský list Le Monde.

Océ vidí v průniku na tuto oblast trhu především možnost uplatnit své špičkové tiskárny DemandStream 8000. Proto se tato firma snaží a svým tiskařských partnerům vydatně pomáhá v oblasti managementu, navazování obchodních vztahů s dalšími partnery a podobně.

XEROX se na tomto poli také angažuje značně - dal podnět ke vzniku Xerox Newspaper Network. Tato síť umožní vydavatelům získat přístup k více než 25 000 tiskovým jednotkám ve 100 zemích. Pokud jde o tiskárny samotné - jistou zvláštností je formát (standardně jde přibližně o A3, proto je u některých tiskovin nezbytné přeformátování či proporční zmenšení. Další zvláštnůstkou Xeroxu je, že trvá na vybavení pro barevný tisk.

Budoucnost nebo utopie?

Vzhledem k čím dál tím větším počtům lidí, kteří cestují do zahraničí - ať už dočasně či dlouhodobě (třeba za prací), je další rozvoj dálkového tisku na zakázku pravděpodobný - ať už se bude jednat o kyberkiosky nebo o tisk na zakázku v partnerských tiskárnách. V našich luzích a hájích jde prozatím o hudbu budoucnosti, ale první vlaštovky už tady jsou - kupříkladu MF Dnes je dostupná v zahraničí prostřednictvím systému PressPoint i NewspaperDirect. Jedna z posledních zpráv zase informuje o tom, že PEPC připravuje dodávku 200 kyberkiosků PressPoint do Thajska a Hongkongu. A tak je zřejmě jen otázkou času, kdy se na Václavském náměstí objeví první hi-tech novinové stánky, kde si kdokoliv bude moci koupit svůj oblíbený tisk - byť by šlo o místní titul psaný ve svahilštině.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: