Nová verze Supertrapu 3.0 pro Acrobat 5.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Nabídka práce


PDF - Adobe Acrobat

Nová verze Supertrapu 3.0 pro Acrobat 5.0

trapping

28. května 2002, 00.00 | Společnost Heidelberg zpřístupnila na svých stránkách demoverzi nové verze velmi kvalitního nástroje určeného pro vektorový trapping PDF dokumentů.

První verze SuperTrapu představovala nedílnou součást workflow systému Prinergy postaveného na formátu PDF. Již v té době působily funkce SuperTrapu velmi impozantně, nicméně skutečný masovější zájem uživatelů o software vyvolalo až jeho uvolnění coby samostatné aplikace se stejným účelem - aplikace vektorových přetisků v PDF dokumentech. A není divu - SuperTrap představuje v současné době patrně nejkvalitnější řešení na trapping PDF dokumentů, což je jedna z činností nezbytná pro skutečné profesionální využívání PDF dokumentů coby podkladů pro další zpracovaní - ať již klasickou osvitovou jednotkou, zařízením CtP nebo RIPem digitálního tiskového stroje. Alternativou k SuperTrapu je pochopitelně inRIP trapping, který však minimálně nedisponuje takovým množstvím vizuálně kontrolovatelných jemných nastavení přetisku, nebo nemusí být ve studiu vůbec k dispozici.

Supertrap pracuje s objekty a jejich vektorovými daty uloženými v PDF dokumentu. Program vytváří soutisk mezi dvěma vektorovými objekty navzájem, nebo mezi vektorovým objektem a rastrovým obrázkem; trapping uvnitř rastrových obrázků není v tomto případě podporován. Trapping objektů ve stránce se přitom řídí dvěma druhy pravidel - vnitřními pravidly Supertrapu a parametry, které lze modifikovat na úrovni uživatele. Kompletní sady parametrů lze samozřejmě ukládat pro pozdější, zejména automatizované, vytváření trappingu. Podrobnější informace o programu naleznete v recenzi, kterou jsme na Grafice publikovali pod názvem Supertrap - trapping v PDF.


Supertrap se dodává v německém i anglickém jazyce

Třetí verze Supertrapu přichází pouze s několika, ale o to důležitějšími novinkami. Nejzásadnější je podpora páté verze Adobe Acrobatu a jeho funkcí dávkového zpracování dat. Ručně otevírat PDF dokumenty, spouštět SuperTrap a dokumenty zpětně ukládat, tak jak to bylo třeba v předcházející verzi, přeci jen není u takto automatizovatelných úloh to pravé. Nyní je tak možné automaticky aplikovat přetisk podle nastaveného profilu např. na všechny PDF soubory, které dorazí do zvoleného adresáře. Proces aplikování přetisku lze nyní navíc zcela automatizovat s využitím dalších produktů - konkrétně např. Autopilota od společnosti Callas Software. Nové je také tlačítko "Trapp all pages" zobrazené přímo v liště Acrobata. S ním je možné aplikovat přetisk na všechny stránky otevřeného dokumentu najednou.

Další novinky programu představují již spíše drobnosti týkající se běžného používání software - vylepšen je editor přetiskových cest, objekty lze v programu vybírat a sdružovat podle stejné barvy, vylepšen je dialog pro nastavení pravidel přetisků a program nyní umožňuje automatické nastavení přetisku černých vektorových objektů. Přibyla i funkce pro vytváření PDF dokumentů s přetisky určené pro RIPy s PostScriptem Level 2.

Demoverzi programu Supertrap 3.0 si můžete stáhnout na této adrese, kde je po registraci dostupná verze jak pro platformu Mac OS, tak Windows. Demoverze je plně funkční, editované stránky jsou však zrcadlově obráceny a přeškrtnuty. Navíc lze v souboru editovat pouze jednu stranu. Nicméně i tak se lze s programem o problematice přetiskování hodně naučit (k dispozici je i velmi podrobně zpracovaný manuál) a minimálně z tohoto důvodu doporučujeme Supertrap vyzkoušet. Jedinou vadou na kráse tohoto velmi užitečného programu je tak cena, která se pohybuje v řádech tisíců dolarů. Což nicméně odpovídá možnostem, které Supertrap přináší do profesionálních workflow systémů moderních pre-press studií.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: