CaslonFlow v nové verzi: automatizace PDF workflow na vysoké úrovni - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

CaslonFlow v nové verzi: automatizace PDF workflow na vysoké úrovni

pdf workflow

10. prosince 2004, 00.00 | Na světě je nová verze známého modulárního systému pro automatizaci PDF workflow. Jak
funguje řešení, propojující schopnosti zavedených pre-pressových aplikací i vlastních
nástrojů do jednoho výkonného celku? A co vše lze s jeho pomocí realizovat?

K automatizaci pre-pressového workflow lze využít nástroje nejrůznější výkonnosti a pochopitelně i ceny. Na jedné straně spektra zde stojí jednodušší prostředky typu skriptů či aplikací, automatizujících pouze určité dílčí úkony, na straně druhé pak výkonné workflow systémy, které za určitých okolností dokáží zajistit skutečně většinu výrobních úkonů bez zásahy lidské obsluhy. Efektivita každého z prostředků daného typu je nicméně závislá nejen na jejich výkonnosti, ale rovněž povaze workflow: některé pracovní postupy se automatizují jen velmi těžko. Na druhou stranu lze ovšem říct, že přínos a kouzlo automatizace pozná uživatel většinou teprve tehdy, když se seznámí s odpovídajícím konkrétním řešením, které odpovídá specifikům jeho provozu.

V našem článku bychom se rádi takto podívali na řešení CaslonFlow společnosti CaslonSoft. Máme k tomu hned několik důvodů: CaslonFlow je především řešením, zaměřeným na potřeby běžných pre-pressových provozů, zpracovávajících ve významnější míře PDF dokumenty - takovýchto pracovišť je i v tuzemsku čím dál tím více. Jeho kvality dokazuje několikaletá existence s řadou instalací a co je rovněž důležité, nedávno byla představena již čtvrtá verze uvedeného systému, která přináší několik zajímavých vylepšení. Co tedy může nabídnout řešení pro automatizaci pre-pressového resp. PDF workflow?

Základní přiblížení

Základem CaslonFlow je stejnojmenná aplikace, která, doplněna o utilitu CaslonMover, zajišťuje serverové zpracování (tedy i s využitím Internetu) PDF dokumentů a souborů dalších typů v prostředí Microsoft Windows (2000 nebo 2003 Server). Činnost systému se řídí tzv. workflow diagramy, které názornou grafickou formou umožňují určit způsob přesunů a zpracování souborů s pomocí horkých složek, externích aplikací či specializovaných modulů. Významnou novinkou verze 4 je přitom tzv. FlowManager. Ten dovoluje vytvořené diagramy vyměňovat s pomocí odpovídající importní a exportní funkce mezi pracovišti, přičemž se přenáší i odpovídající adresářová struktura. Ještě důležitější je pak nová možnost rozšiřovat funkce systému prakticky neomezeně pomocí skriptů - blíže se k této vlastnosti vrátíme dále.

cas1f.gif

Návrh workflow toku v CaslonFlow

Pro přesouvání souborů mezi horkými složkami a aplikacemi je využit systém selekce (tzv. propojení), postavený na souborových maskách. Typ souboru přináležící k určenému propojení (nebo naopak takový typ, jež je z přesunu vyloučen), se tedy určuje pomocí výrazů, využívajících zástupných znaků a možnosti kombinování podmínek (takže například všechny PDF a PS soubory jsou určeny výrazem *.pdf *.ps). Uvedený způsob selekce tudíž předpokládá odpovídající konvence pro pojmenování, což nemusí být v prostředí, zpracovávajícím soubory, přijaté například z prostředí Mac OS X, právě nejšťastnější. Lze si ovšem představit, že zvlášť tam, kde jsou workflow toky dobře odladěné, nebude s uvedeným způsobem identifikace problém. Na univerzálnosti uvedenému prostředku přidává možnost kontrolovat přesun pomocí podmínek (určený počet souborů nahraných do složky - optimalizuje chod systému, uplynutí daného časového intervalu - vhodné například pro archivaci atp.). Dané propojení lze rovněž v diagramu přechodně odstavit, což se využívá například ve chvíli, kdy již je daný diagram využit k řízení workflow a čeká se na reakci obsluhy (posouzení náhledu atp.).

Nový CaslonFlow nabízí pro uvedený typ práce se složkami několik vylepšení. To hlavní spočívá v tom, že způsobem naznačeným výše lze manipulovat i s celými adresářovými strukturami, nejen jednotlivými soubory. Možná je rovněž notifikace provedených přesunů s pomocí e-mailu a metadat.

Zpracování obsahu složek pomocí aplikací, začleněných do workflow toku, je možné dvojím způsobem: Prvním je nasazení zabudovaných funkcí dané aplikace pro zpracování horkých složek (například Distiller). Druhým pak použití odpovídajícího modulu - tzv. integratoru - blíže viz další výklad.

Samotný chod systému, tedy provoz příslušných workflow toků, zajišťuje již zmíněná aplikace CaslonMover. Ta zadaným způsobem monitoruje horké složky, přesouvá jejich obsah a dále zajišťuje i provoz použitých modulů. Činnost tohoto prostředku je plně protokovatelná (zjišťování chyb, ladění chodu, fakturace atp.), možná je optimalizace nasazení apod.

Moduly

V základní podobě je možno CaslonFlow v pre-pressu efektivně nasadit s aplikacemi, jako jsou například Acrobat Distiller či Enfocus PitStop Server a také různými specializovanými automatizačními prostředky (skripty, řešení typu HiTek Automize aj.). To může být mnohdy dostačující, většina uživatelů se nicméně asi se zájmem podívá i na stále širší nabídku rozšiřujících modulů, které CaslonSoft poskytuje. Uvedený typ prostředků lze přitom rozdělit na dva typy: tzv. pluginy jsou v postatě samostatné aplikace, zajišťující určité funkce, zatímco integrátory dovolují kontrolovat chování vybraných externích aplikací, nasazených v rámci workflow.

caslon2f.gif

Ukázka komplexního workflow toku, postaveného na využití FTP a e-mailu

V případě pluginů je k dispozici především široká nabídka prostředků pro internetové nasazení. Přenos souborů zde takto zajišťují FTP, MailBox či Web Access plugin (význam je, věříme, jasný z označení zmíněných prostředků - novinkou je mimochodem funkce, dovolující v rámci FTP zpracovávat adresářové struktury, což lze využít například při zpracování balíků, vytvořených odpovídající funkcí InDesignu). Dále jsou k dispozici Mail pro různé typy notifikací (přenosy, chybové hlášení, preflightové protokoly atp.) a Web Access IIS-part pro provozování CaslonFlow na webovém serveru. Rovněž se pak nabízí plugin pro komprimaci zpracovávaných souborů a jejich zabezpečení Compress. Optimalizované využití aplikací a zařízení, nasazených v daném workflow (například dvě různé instalace Distilleru, několik shodných RIPů, optimalizace přenosu na internetových linkách apod.), dovoluje FileBalancer, ke sledování vytíženosti a výkonnosti systému slouží MiniStat. Zajímavé pak je, že se z nabídky CaslonSoftu nějak ztratil dříve nabízený plugin Impose, poskytující jinak velmi žádanou funkci automatizované archové montáže z PDF. (Do workflow zajišťovaných CaslonFlow lze nicméně samozřejmě začlenit libovolný produkt pro archovou montáž, podporující zpracování na bázi horkých složek.) Naopak novinkou jsou produkty, dovolující nasadit skripty napsané ve VisualBasicu či JavaScriptu - konkrétně se takto nabízí prostředky ScriptEditor a ScriptSuite. Skripty lze využít coby samostatné objekty v rámci workflow diagramu, což dovoluje prakticky libovolné myslitelné nasazení CaslonFlow podle požadavků daného provozu - tvorba příslušných skriptů ovšem samozřejmě nemusí být nijak snadná.

cas2f.gif

Plugin FileBalancer optimalizuje nasazení prostředků v rámci workflow

Integrátory jsou v současnosti zaměřeny na aplikace pro práci s PDF. Distiller Integrator takto usnadňuje práci s horkými složkami v daném produktu, obdobně je tomu i s PitStop Integratorem pro Enfocus PitStop Sever. Acrobat Integrator zase dovoluje využít funkce po zpracování PDF dokumentů, poskytované Adobe Acrobatem, jako jsou například optimalizace objemu, tisk či razítka. Konečně se nabízí i Photoshop Integrator, s jehož pomocí lze v rámci workflow toků aplikovat akce Photoshopu (vhodné například pro předzpracování grafiky, která je poté automaticky vložena do PDF dokumentů).

Závěrem

CasloFlow je jednoznačně velmi elegantním prostředkem, který umožňuje netušeným způsobem vytěžit maximum ze stávajících aplikací, nasazených na daném pracovišti k pre-pressovému využití PDF. Nejvíce nasnadě jsou samozřejmě služby pro příjem podkladů od zadavatelů prostřednictvím Internetu (včetně webových systémů pro zakázkový tisk), stejně dobře je ale možné nasazení při cross-media publishing, digitálním tisku, výstupu prostřednictvím CtP, vydávání periodik, zpracování reklam atp.

Atraktivita produktu zde každopádně stojí a padá spíše s cenovými podmínkami. Ty jsou bohužel nastaveny tak, že i když jsou v dané třídě produktů spíše výhodné, budou pro tuzemského uživatele poměrně náročné (připomeňme, že míra úspor, daná automatizací, je určena především cenou lidské práce, která je v tuzemsku výrazně nižší než v zahraničí). Podrobné cenové podmínky lze nastudovat na serveru výrobce, zde pouze pro příklad uveďme, že základní instalace CaslonFlow (tj. bez jakéhokoli modulu) činí 2999 euro. Zvýhodněný bundle s výše vyjmenovanými integrátory přijde na 3999 euro, ceny pluginů se pohybují v poměrně širokém rozmezí od 329 (Mail, Compress atp.) do cca 2000 euro (ScriptEditor). Připočteme-li náklady na pořízení odpovídajících externích aplikací a také hardwarových prostředků, nutných pro provoz řešení, musíme se domnívat, že si je opravdu danou investici potřeba řádně rozmyslet. Na druhou stranu je třeba vyzdvihnout skutečnost, že systém typu CaslonFlow lze budovat i upravovat postupně, zcela podle potřeb daného provozu, a to bez větší závislosti na řešení jediného výrobce (CaslonFlow je pouze integrační prvek, spojující určené externí aplikace a realizující prakticky libovolné workflow koncepce). Za podrobnější vyzkoušení stojí každopádně odpovídající demoverze.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: