Adobe zakoupilo Glassbook - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



PDF - Adobe Acrobat

Adobe zakoupilo Glassbook

31. srpna 2000, 00.00 | Akvizicí firmy Glassbook oznámené na Seyboldu získává Adobe další velmi zajímavý nástroj pro komerční využití PDF formátu.

O budoucím významu knih distribuovaných v elektronické podobě dnes patrně pochybuje jen málokdo. Třebaže z teoretického hlediska jde o velmi snadnou záležitost - v podstatě stačí knihu uložit v některém přijatelném formátu, např. PDF - v praxi je vše mnohem složitější. Především je zde otázka zabezpečení knih tak, aby je nebylo možné pirátsky šířit a současně vyvstává i otázka spojená s patřičným prohlížečem - přeci jen číst elektronickou knihu na monitoru klasického počítače není to pravé. Proto se v současné době snaží na trhu prosadit společnosti jak se svým softwarovým řešením pro distribuci a prohlížení zabezpečených elektronických knih, tak společnosti s různými speciálními hardwarovými řešeními. Právě do první skupiny softwarových firem patří společnost Glassbook, která na trh prorazila s dnes již poměrně známým software "Glassbook Reader" určeného pro prohlížení zakoupených elektronických knih.

Jak vše funguje? Stejně jako běžnou knihu, také knihu v elektronické podobě je třeba zakoupit v knihkupectví - pochopitelně v knihkupectví elektronickém (u firmy Glassbook se o vše stará serverová nadstavba Glassbook Content Server). V případě firmy Glassbook je kniha distribuována zjednodušeně řečeno v zakódovaném PDF formátu - pro prohlížení je třeba zmíněný Glassbook Reader, který se stará o to, aby si knihu četl pouze ten, kdo si ji zakoupil (elektronická kniha je registrována vždy na jeden příslušný počítač). Reader pak poskytuje funkce potřebné pro plnohodnotnou práci s knihou - např. vytváření anotací, vyhledávání, rotaci stránek (vhodné pro notebook - knihu lze číst "navýšku") a další funkce. Jistě vás také napadne, jakým způsobem lze elektronickou knihu prodat - obzvláště je-li registrovaná na konkrétní počítač. I s tímto Glassbook počítá - knihu lze převést na jiný počítač (na původním již nepůjde otevřít), případně ji lze "zapůjčit" - např. na 14 dní (po tuto dobu ji bude možné číst pouze na počítači, kterému byla kniha "půjčena"). Řešení firmy Glassbook tak v podstatě vydavatelům nabízí vše, co klasická distribuce tištěných knih.

Na výše uvedených informací je vidět, že technologie firmy Glassbook má pro Adobe velký komerční význam. Jednak může pomoci Adobe dále podporovat formát PDF pro využívání v pre-pressu a při tisku (zabezpečenou elektronickou knihu lze z PDF vytvořit jednoduchým uploadováním na Content Server) a za druhé může Adobe zaručit slušné příjmy od knihkupců. Jen pro zajímavost - Glassbook si od knihkupců účtoval za využívání serverové aplikace Glassbook Content Server roční fixní poplatek 900 dolarů a 3 procenta z ceny každé prodané knihy. A to mohou být v celosvětovém měřítku velmi zajímavé částky.

Další relevantní články:

Upravte své PDF dokumenty nástroji od Glance
Hot Picks letošního Seyboldu
Svět elektronických knih ožívá
Glassbook Reader: doplněk Acrobat Readeru?

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

Poslat článek

Nyní máte možnost poslat odkaz článku svým přátelům:

Váš e-mail:

(Není povinný)

E-mail adresáta:

Odkaz článku:

Vzkaz:

Kontrola:

Do spodního pole opište z obrázku 5 znaků:

Kód pro ověření

 

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: